60 nejnezapomenutelnějších filmových scén (1-20)

Posted: 7. 10. 2006 in žebříčky

Mým cílem nebylo vytvořit seznam těch nejdokonaleji natočených scén, nýbrž scén nejnezapomenutelnějších. Nejprve jsem si prošel seznam všech mnou viděných filmů a u každého se snažil vzpomenout si na jednu nej scénu. Pochopitelně u mnohých selhala paměť a u jiných jednoduše nej scéna absentovala. Z takto vybraných scén jsem potom vybral šedesát úplně nej. Pokud nějaká zásadní scéna chybí (vím že ano, a vím že ne jedna) pak buď vinou mé chabé paměti (spíš si zapamatujete scénu viděnou před týdnem, než před rokem), nebo mým odlišným náhledem na to, co je u podobných scén nejpřednější, nebo jednoduše z toho důvodu, že jsem danou scénu nikdy neviděl. Každopádně si při vzpomínce na kteroukoliv z uvedených scén vybavím rovnou celý film, o což šlo vlastně především.

Původně jsem chtěl scény řadit od té úplně nejlepší, ale raději než strávit několik úmorných hodin přemýšlením nad tím, zda-li mám radši první minuty Amélie nebo poslední minuty Sedmi, rozhodl jsem se pro abecední řazení. A jak jste si jistě všimli, zatím uvádím jenom první dvacítku a nejenom proto, že chci takříkajíc vydělat na jednom dvakrát, ale i z důvodu přílišné rozsáhlosti kompletního žebříčku.

POZOR, může obsahovat SPOILERY!!!

 1. 2001: Vesmírná odysea (1968) : Vesmírný Valčík následující bezprostředně po dosud nepřekonaném střihu ze vzduchem letící kosti na vesmírem letící stanici.
 2. Amadeus (1984) : Wolfgang Amadeus Mozart leží na smrtelné posteli a za přispění svého největšího soka Salieriho skládá Rekviem.
 3. Amélie z Montmartru (2000) : Seznámení s Amélií, s jejím dětstvím, s tím co má a co nemá ráda atd.
 4. Americká krása (1999) : Lesterovi konečně dojde, v čem spočívá jeho největší štěstí a v tu chvíli jej kdosi zrádně střelí do hlavy, kdo to kruci byl? Podezřelých je několik, vrah jenom jeden, ten nejméně očekávaný.
 5. Annie Hallová (1977) : Komik Alvy prochází domem, kde prožil své dětství a komentuje, co se zrovna děje u stolu, tedy situace z dávné minulosti.
 6. Apokalypsa (1979) : Wagnerova Jízda valkýr a scéna k ní náležící.
 7. Auta (2006) : McQueenova a Bourákova výprava do polí za jediným účelem – strašit traktory.
 8. Barbarella (1967) : Hned úvodní titulková sekvence, kdy Jane Fondová za zvuků hudby od Duran Duran předvádí striptýz ve stavu beztíže (pochopitelně s cudností odpovídající tehdejší době)
 9. Billy Elliot (1999) : Dospělý Billy předvádí zač celý film tolik bojoval a oči jeho otce, jeho bratra, ani vás nezůstanou suché.
 10. Bláznivá střela (1988) : Frank Drebin sleduje na okenní římse podezřelou, následně vniká oknem dovnitř a předvádí nefalšovanou parodii na brutální vraždu obřím keramickým přirozením z Mechanického pomeranče.
 11. Butch Cassidy a Sundance Kid (1969) : „Kapky deště padají na mou hlavu“, nádherná písnička, nádherná scéna na kole.
 12. Cabin Fever (2002) : Předposlední přeživší študent prchá před masožravým virem v ukradeném autě, když náhle srazí nebohou srnku, která jej ještě pár vteřin kope zadníma nohama.
 13. Darebáčci (2000) : Ray a Candy se na snobském večírku snaží zcizit jistý šperk a vzhledem k tomu, že oba jsou naprostí zlodějští analfabeti, je to legrace k popukání.
 14. Dr. Divnoláska, aneb jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1963) : Apokalyptické finále, kdy sledujeme jeden atomový hřib za druhým a do toho zpívá Marlen Dietrichová.
 15. Drsný Harry (1971) : Úchylný padouch si veze školní autobus plný dětských rukojmích a myslí si, že má vyhráno a v tom na mostě kousek od silnice uvidí Harryho s nelítostným výrazem ve tváři. Jak se tam dostal? To neřešte, hlavně, že je to cool.
 16. Ene bene (2000) : Theodora Remundová ve značně podroušeném stavu je přesvědčená, že zrovna trhá na kousíčky neplatné volební lístky, jenže ony platné jsou. Co teď? Zavolat do sousední obce a místní výsledky jim uzpůsobit.
 17. Evil Dead 2 (1987) : Ashova přítelkyně vstane z mrtvých a poté co jí Ash odtí hlavu, pokusí se jej rozříznout motorovou pilou, omylem však přefikne sama sebe.
 18. Fargo (1994) : Jak se rychle a nenápadně zbavit mrtvého lidského těla? Rozhodně ne tak, že jej nacpete do drtičky na dřevo.
 19. Forrest Gump (1994) : „A tak jsem běžel“… a běžel a běžel…
 20. Frajer Luke (1967) : Luke se spoluvězni asfaltuje silnici, aby to stihli do soumraku pobouzí ostatní ke stále troufalejšímu tempu a oni to skutečně stihnou – jedna ze scén, „které vám dají křídla“.
Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.