Film týdne (2)

Posted: 9. 10. 2006 in film týdne

Cílem této víceméně pravidelné rubriky bude upozornit na film v předchozím týdnu nejčastěji zmiňovaný, případně na film, který mne nejvíce zaujme a zároveň se pokusit zodpovědět na otázku, proč zrovna tento film a ne jiný.

Jízda (1994)

Konečně jsem si doplnil jednu zásadní mezeru ve filmovém vzdělání, podíval jsem se na jeden z mála opravdu kultovních českých filmů – na Svěrákovu Jízdu. Tento film vznikl během tří týdnů, stál milion korun a stvořilo jej devět členů štábu plus čtyři herci (z nichž jeden je ve skutečnosti hudebník a jeden režisér). Všechny výše zmíněné aspekty se na výsledném díle projevily jak v negativním tak v pozitivním smyslu. Jízda je hlavně film o prázdninách, o volnosti, o svobodě, o jízdě bez omezení. Nemá žádný děj v pravém slova smyslu – dva týpci z Prahy si za pár tisíc koupí auto a jedou, neví kam, neví proč, prostě jedou. Po cestě naberou bezradně se tvářící „ani ne stopařku“ a jedou dál. Vedou duchaplné dialogy (Jakub ze Samotářů by jim mohl závidět), vzájemně se svádějí, dovádějí a kdesi ve skrytu duše si přejí, aby tato jízda nikdy neskončila. Ale ona skončí, skončí po podivné scéně s kanystrem vody, která možná měla nést nějakou myšlenku, jenže po cestě k divákovi zapomněla jakou. Konec přesto nevyšumí do ztracena a jisté poselství v sobě má, ač to jistě nebyl primární cíl tohoto nanejvýš pohodového filmu.

Od Jízdy nesmíte očekávat zázraky, nesmíte od ní očekávat vůbec nic, prostě se nechte svézt a směle přitom ignorujte tristní technickou stránku (kamera je sice moc pěkná, ale ne tak ozvučení, nasvícení a občasný výskyt jakéhosi mikrofonu v obraze také moc dobrý dojem nedělá). Podmínky vzniku přesně korespondují s tématem filmu a pochybuji, že by Jan Svěrák tušil, jaký hit v rámci svých prázdnin tvoří, pochybuji, že by Radek Pastrňák tušil, nakolik Jízda proslaví jeho kapelu Buty (obzvlášť píseň „Mám jednu ruku dlouhou“) a pochybuji, že ještě někdo někdy českou kinematografii obohatí o film s podobným statutem.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s