Film týdne (3)

Posted: 16. 10. 2006 in film týdne

Grizzly Man (2005)

Timothy Treadwell prožil valnou část posledních třinácti let svého života na Aljašce. Každoročně zde podnikal individuální expedici, žil s medvědy, v souladu se zákony přírody, dost daleko od civilizace na to, aby se mohl zbláznit. Posledních pět let Treadwell své dobrodružství v divočině pečlivě dokumentoval. Obvykle umístil kameru na stativu na nejvhodnější místo a následně před ní deklamoval jak strašně moc miluje zdejší zvířenu a jak strašně moc nenávidí lidi, obzvláště pytláky a správce přírodní rezervace, kterou obýval. Jednoho dne však došlo ke zdánlivě nevyhnutelnému, k něčemu, co si Treadwell jako zarytý „medvědofil“ ani v nejděsivějších představách nepřipouštěl. Odhodlaně prohlašoval, že jemu medvědi neublíží, jemu rozhodně ne.

Jeden grizzly si pochutnal na něm, což ještě nebylo tak nečekané, ale také na jeho přítelkyni, která se s ním (bez náznaku entuziasmu) zúčastnila posledních dvou expedic. Teprve po smrti se o Treadwellovi začalo více mluvit, jako o jedné z prvních obětí útoku grizzlyho na člověka, jako o významném ekologickém aktivistovi, jako o pošahaném asociálovi. Každopádně se o něm mluvilo dost nahlas, aby nějaký ten výrok zastihl i německého režiséra-ekologa Wernera Herzoga. Právě ten zpracoval více než sto hodin Treadwellem pořízeného materiálu do stominutového dokumentu, který obsahuje navíc výpovědi lidí kteří jej znali (matka, otec), kteří jej pitvali (koroner), kteří jej milovali i nenáviděli a který stmelil vlastním komentářem. Právě Herzogova slova mají – ve spojení s Treadwellovými záběry – největší výpovědní hodnotu. Svou „angličtinou německého původu“ se nebojí kritizovat činy člověka, o kterém natočil svůj dokument, nebojí se srovnávat svůj a Treadwellův pohled na svět. Je fascinující sledovat zápal pro věc a bezbřehou naivitu jednoho v kontrastu se skepticismem a nelítostným racionalismem druhého. Herzog nepřipouští existenci světa, ve kterém žil Treadwell, tedy světa, kde lišky dávají člověku dobrou noc, kde není radost z dotyku na čerstvé medvědí lejno hraná, kde vše funguje ve společné harmonii (samozřejmě bez pomyšlení na civilizaci). Na konci dokonce pochybuje, zda-li nebylo Treawellovým primárním cílem nikoliv pomáhat medvědům, nýbrž zviditelnit vlastní osobu.

Grizzly Man nám předkládá množství unikátního materiálu (některé záběry neuvidíte ani na National Geographic), množství kontrastních názorů, ale úmyslně se vyhýbá jednoznačným odpovědím. Není to film pro pohodově strávený večer. Můžete kvůli němu zapojit do akce většinu mozkových závitů, můžete o něm dlouze diskutovat s lidmi, kteří jsou ochotni diskutovat, můžete, ale nemusíte. Jedná se o pravý opak „patetické ždímačky slz prostřednictvím úchvatných obrázků“ pojmenované Putování tučňáků a logicky by mělo platit, že lidé, kteří nenáviděli tučňáky budou milovat medvědy, mě se nicméně líbily oba filmy, jen každý z diametrálně odlišných důvodů. Pokud chcete vidět dokument, který vás skutečně něčím obohatí, neváhejte.

Reklamy
Komentáře
  1. srakyi napsal:

    Uz se nemuzu dockat az na to mrknu. Kvalitni dokumenty mam moc rad a konkretne na tenhle jsem se chtel podivat uz v dobe vydani, ale nejak jsem na nej v zavalu jinych tasku pozapomel a jsem proto moc rad za pripomenuti.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.