Průvodce současně vysílanými seriály – část čtvrtá

Posted: 20. 10. 2006 in tipy, TV

Dneska si konečně posvítíme na dva největší současné seriálové hity.

Zoufalé manželky

Kdy: Po – cca 21:15 Prima
O čem: O jednom úplně obyčejném americkém předměstí, kde žije několik spokojených manželek, které neřeší žádné záhadné sebevraždy, nejsou nevěrné svým manželům a udržují velmi přátelské mezisousedské vztahy. Tedy zdánlivě…
Jak: Z první epizody „Zoufalek“ jsem byl naprosto nadšený. Černý humor, tajemno, hudební motiv Dannyho Elfmana, sympatické a sexy hlavní hrdinky, na seriálu jsem nedokázal najít jediný detail stojící za vytknutí. Jenže, jak už to chodí, epizody následující s dechem zdaleka nestačily na pilotní díl. Zdařilá parodie na mýdlové opery se změnila v další mýdlovou operu, věci záhadné a nevyjasněné šly stranou, aby uvolnily místo milostným a rodinným problémům hospodyněk. Seriál je sice stále vtipný, neotřele zrežírovaný a herecky perfektně zvládnutý, jen už ne tolik. Nedokážu posoudit, nakolik tvůrci vystihli situaci v mnoha současných amerických rodinách, v sociálně-citové rovině jsou však Manželky spíše konejšivě smířlivé nežli břitce ironické a nelítostné (viz. Americká krása), což bude jistě vyhovovat něžnější (a tedy i cílové) části diváctva. Úplnému sklouznutí na úroveň pořadu diskutovaném při nedělním čajovém dýchánku naštěstí brání zmíněný motiv tajemna a prvky s ním související. Ať se jedná o roli hlavního vypravěče (kterou po vzoru Sunset Blvd. převzala osoba zesnulá), nebo o spoustu podezřelých skutečností a osobností (které seriál na rozdíl od Ztracených nepřesytili, naopak velmi oživily). Zoufalé manželky nejsou žádným veledílem, ač celkově velmi lákavé, ve skutečnosti namíchané z ingrediencí běžně dostupných, ale jsou dílem přinejmenším velice zábavným a televizní obrazovky zpestřujícím.
Takže: 85%

Ztraceni

Kdy: Ne – cca 21:50 Nova
O čem: O přeživších ze zříceného letadla, kteří se octnou na tropickém ostrově, kde se dějí velmi podivné věci, přičemž útoky ledního medvěda jsou jenom malicherností.
Jak: Střih je výborný, kamera chvalitebná, herecké výkony dobré, scénář dostačující a nedostatečnou si odnese logika. Po první sérii nemohu hodnotit ztracené jako nejlepší seriál současnosti. Jistě, má své kouzlo, které vás nutí podívat se bezprostředně po první epizodě na druhou a pak na další a na další a na další… , jenže ze snahy nadopovat jeden seriál co největším množstvím tohoto kouzla vzniká velké, tajemné, přeplácané „cosi“. Mohl by to být realistický boj o přežití na pustém ostrově, jenže to by byla nuda. Tak co přidat? Podivná stvoření z jiného světa, záhadnou černou skálu, údajně mrtvé lidi mizející v houští, skupinku lidí s velmi nestandardní minulostí (vrah, podvodník, milionář, neurochirurg, feťák ad.), tajemnou – smůlu přinášející – kombinaci čísel, sérii zvláštních událostí navazující na sérii jiných zvláštních událostí, oblíbené osudové téma a… počkat není toho už dost? Ne, podle tvůrců ne, výše zmíněné je jen hrubý nástin lákavých ingrediencí obsažených v první sérii. Velmi hrubý. Navzdory této přesycenosti trpí některé epizody bezdějovostí, v posledních dílech mi také začali vadit pravidelné flashbacky, které často neříkaly zhola nic nového či zásadního a pouze natahovaly délku na nezbytných 40 minut. Rýpání se v minulosti nejen že nepřináší uspokojivé odpovědi na dění v přítomnosti (tedy na ostrově), ale navíc celý seriál zbavuje jinak solidního tempa. Nezáživné – emočně přeexponované čili nepřirozené – dialogy se sice vedou v hojné míře také na ostrově, ale pocit, že jste „v centru dění“ je zde mnohem intenzivnější. Scénář je každopádně velice originální, jen jsem zvědav jak dlouho si svou originalitu, budovanou na naší nevědomosti, udrží. Dozvíme se konečně nějakou zásadní, alespoň něco osvětlující, informaci v sérii druhé, nebo snad až ve třetí? Dozvíme se vůbec někdy něco, povyšující všechno dění na vyšší logický stupeň? Něco co udělá z ledních medvědů, smolných čísel a hříchů minulosti úhledný, kompaktní celek? Je příliš brzo na to, abych začal pochybovat, můj momentální dojem ze Ztracených nicméně nejlépe vystihuje slovo „rozpačitý“.
Takže: 75%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.