Stanley Kubrick

Posted: 20. 10. 2006 in osobnost, různé

Stanley Kubrick (1928 – 1999)

Na otázku: „Kdo byl Stanley Kubrick?“, existuje mnoho odpovědí. Jedna z nich je například: „režisér“. Ale s ní ihned vyvstává otázka: „Jenom režisér?“. Málokterému „jenom režisérovi“ se podaří natočit třináct celovečerních filmů, z nichž si rovných třináct zaslouží uznání kritiků. Podle mnohých Kubrickových spolupracovníků Stanley přesně věděl co chce natočit a také to natočil, jen někdy za cenu sta doladění finálního záběru a s tím související psychickou újmou herců. Herců, z nichž si většina natáčení s Kubrickem – ať jakkoliv vyčerpávající – pochvalovala. Mnozí jej také označili za člověka, který je přivedl k pravé podstatě jejich zaměstnání a umožnil jim tak nový, netušený pohled na herectví.

Kubrick, s nadsázkou řečeno, při natáčení nehleděl na ztráty a neohroženě postupoval vpřed, dobýt svůj Mravenčí vršek. Na rozdíl od francouzských vojáků ze Stezek slávy se mu to vždy podařilo (nepočítáme-li rozpracované projekty jako A.I. nebo Napoleon), přesto, nebo právě proto, byl za svůj specifický přístup k filmovému médiu mnohdy nařčen, souzen a po Mechanickém pomeranči doslova vyštván z vlastního poklidného života. Vnímáno perspektivou „člověka z davu“, měly a mají Kubrickovy filmy čím pobuřovat. Jenže smrt a násilí byly pro tohoto režiséra vždy pouze prvkem charakterizujícím směr, kterým se ubírá soudobá společnost. Důležitější než samotný násilný akt byla cesta k němu vedoucí. Dr. Divnoláska vrcholí globální jadernou katastrofou, jíž předchází satirická fraška. Vesmírná odysea začíná prvním dnem, od něhož se začíná odvíjet zkáza planety Země. Ve zmiňovaném Mechanickém pomeranči jsou násilím manipulováni úplně všichni a pokus o uniknutí z tohoto krvavého cyklu se ukáže být nerealizovatelným. A jednou z vrcholných scén Olověné vesty je kulminace nahromaděného hněvu šikanovaného vojína. Ve filmografii Stanleyho Kubricka můžeme najít jedinou komedii (černou zajisté), ale ani jeden veselý film.

Každý doopravdy velký umělec by měl být alespoň špetkou své osobnosti blázen, nebo génius. Pro genialitu překračující veškeré standardy lidského chápání existuje jediné pojmenování: Stanley Kubrick. Stanley zemřel těsně před premiérou svého posledního filmu, postihla jej srdeční slabost. Společně s ním odešel velikán, obr, gigant filmového plátna, ale byl to gigant natolik důvtipný, že se rozhodl zanechat po sobě dílo nesmrtelné. Jako bezmezný Kubrickův obdivovatel bych dokázal v podobném duchu pokračovat ještě několik stránek, ale cílem tohoto článku není donutit vás zajímat se o jeho život a dílo, nýbrž naznačit, že by nebylo úplně marné začít se zajímat o jeho život a dílo. 🙂

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.