Průvodce současně vysílanými seriály – část pátá

Posted: 22. 10. 2006 in tipy, TV

Poslední zajímavé kousky pravidelně oblažující temnou televizní obrazovku.

Chirurgové
Kdy: Po – cca 22:10 Prima
Jak: Chirurgové sice nejsou svým námětem nějak extra originální (kolik už jsme tady měli seriálů z lékařského prostředí), ale přistupují k němu způsobem poměrně neobvyklým a překvapivě fungujícím. To, co mě zaujalo hned v pilotním díle nejvíc byl humor, spousta humoru ve všech podobách (samozřejmě převažoval ten pro mediky nejcharakterističtější – tj. černý), velmi vtipně jsou také vybírané písně pro nastříhaný sled scén (aneb není nad pořádný song o životě, když ležíte na smrtelné posteli). Seriál sleduje skupinku mladých chirurgů od jejich prvního nástupu do práce (a s tím souvisejícího 48-hodinového zápřahu) a stejně jako Pohotovost jenom výjimečně zabrousí mimo jejich pracoviště. Vztahy se obvykle řeší přímo na nemocničních chodbách, nebo ještě lépe na sále. Nejedná se o akční drama plné řešení dilemat nad zpackaným zákrokem, je to hlavně a především komedie a jako taková svůj cíl – tedy pobavit – splňuje na výbornou.
Takže: 80%

Dr. House
Kdy: St – cca 22:10 Nova
Jak:Tvůrci House zvolili podobný přístup jako tvůrci Kriminálky Las Vegas – tedy co díl, to jeden řešený případ, akorát nejde o vraždy nýbrž o neobvyklé nemoci. A na ty je dr. House expert, ne už tak na vztahy k pacientům, potažmo k lidem obecně. Léčení případů typu „mám empétrojku v konečníku“ považuje za urážku svých schopností, k pacientům přistupuje jako k výrobkům, ze kterých je nutné odstranit závadu a příliš úcty nechová ani ke svým spolupracovníkům. Jeho těžce ironický náhled na život dodává seriálu potřebnou šťávu a právě díky němu jen těžko sklouzne k nezáživné rutině. Mimochodem, některé epizody režíroval Bryan Singer.
Takže:75%

Taxík
Kdy: St – cca 23:10 Nova
Jak: Davida Morse jste pravděpodobně viděli v nějakém průměrném bijáku coby zkorumpovaného poldu či jiného padoucha a pravděpodobně nedokážete k jeho povědomé tváři přiřadit to správné jméno. V Taxíku dostal jeho um konečně zasloužený prostor, jako bývalý zkorumpovaný polda (některých nálepek se nikdy nezbavíte:) ), nynější taxikář, pomáhá udržovat pořádek ve svém městě (tuším Washington), k tomu řeší vztah se svou bývalou manželkou, se svým malým synkem a občas zajede podřistat (nad plechovkou pivka v papírovém sáčku) za svým nejlepším přítelem – knězem. Těžko se věří faktu, že Taxík není stupidní akcí disponující supermanovským hrdinou, který všem padouchům nakope hýždě. Hlavně díky scénáři Davida Koeppa (který napsal spoustu zajímavých věcí, nejen Spidermana) to je zajímavé, přiměřeně psychologizující, krimi s charismatickým hlavním hrdinou. Tento seriál kvůli názvu a času vysílání snadno přehlédnete, ale ve skutečnosti stojí za to mu věnovat zvýšenou pozornost.
Takže: 70%

Deadwood
Kdy: Po – cca 23:15 ČT1
Jak: Veeeeelice nudný westernový seriál, který zkouší trpělivost svých diváků. Originální verze prý disponuje velmi nevšedním jazykem mísícím viktoriánskou angličtinu s těmi nejtvrdšími vulgarizmy, na ČT bohužel nedávají originální verzi, takže jediným zajímavým aspektem zůstává nepřiměřená brutalita a snaha o vykreslení Divokého západu s veškerou jeho špínou, bordely, nekalými obchody, zákeřnými bastardy a hlavně bez jediné pořádné westernové přestřelky. Ale chceme vidět reálný Divoký západ? Není ten zidealizovaný přeci jen zábavnější? Ano, ač někteří antiwesternoví režiséři (Peckinpah, Leone) dokázali že to nemusí platit vždy, ale tvůrci Deadwoodu jdou bohužel jiným, dle mého mínění nevhodným, směrem.
Takže: 65%

Myšlenky zločince
Kdy: Út a Čt – cca 22:05 Prima
Jak: Další zajímavé krimi s ještě důmyslnějšími vraždami, ještě modernějšími postupy při jejich řešení a s ještě víc cool detektivy? Ani náhodou. Takže další nudné krimi do počtu, které nepřináší zhola nic nového? Ne tak docela. Že by zlatá střední cesta – tj. vyvážený poměr inovací a nudy? Trefa! Tento seriál mě vůbec ničím nezaujal, nenaštval mě, nedojal mě, nenadchl mě, zanechal mě chladným jako člověka, který nebyl schopen akceptovat nabídku, která se neodmítá, čili nebožtíka. Nejsem mrtvola, to jen tento seriál působí příliš mrtvolným dojmem.
Takže: 60%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s