10 nejlepších westernů

Posted: 26. 10. 2006 in žebříčky

Western dlouhou dobu nepatřil k mému nejmilovanějšímu žánru, vlastně jsem jej přímo nesnášel, těžko říct proč. Asi mě nelákaly pohádky o statečných kovbojích a zlých banditech, ve kterých se navíc víc žvanilo než střílelo. A pak jsem jednoho dne nabral dostatek odvahy na zhlédnutí téměř tříhodinového a velmi vychvalovaného eposu Tenkrát na Západě… můj pohled na westernový žánr se rázem převrátil o 360 stupňů. To, co předvedl Sergio Leone nebyl jenom western, to byl „sakra dobrej film“, jeden z nejlepších, co jsem do té doby viděl. Můj zájem o tento kdysi tak oblíbený, dnes prakticky neexistující, žánr enormně vzrostl. Velice mě překvapilo, kolik vynikajících filmů nese nálepku western. Jeden z níže uvedených řadím do svojí filmové TOP TEN a zbývajících devět bych také doporučil vaší pozornosti.

 1. Hodný, zlý a ošklivý (1966) neboli ten nejlepší – Výborný western měnící se ke konci s nevídanou elegancí v protiválečný film.
 2. Tenkrát na Západě (1968) neboli ten nejznámější – Velkolepý westernový film o pomstě, drsnější a špinavější než všechny předchozí.
 3. Butch Cassidy a Sundance Kid (1969) neboli ten nejvtipnější – Netypický western založený na kvalitním scénáři a charismatu hlavních hrdinů.
 4. Divoká banda (1969) neboli ten nejkrvavější – Masakr Divokého západu v nekompromisní režii Sama Peckinpaha.
 5. Pro hrst dolarů (1964) neboli ten nejlepší remake Kurosawy – Nedoceněný western s nepopsatelnou atmosférou a s prvním pořádným kovbojem Clinta Eastwooda.
 6. Sedm statečných (1960) neboli ten nejzábavnější – Klasika všech klasik, která po letech bohužel ztratila část svého kouzla.
 7. Pro pár dolarů navíc (1965) neboli ten nejlepší westernový druhý díl – Sergio Leone, Ennio Morricone, Clint Eastwood – co jiného než skvělý film.
 8. Rio Bravo (1959) neboli ten nejwesternovější – Vzorový příklad bezchybného amerického westernu s Johnem Waynem.
 9. Vinnetou (1963) neboli ten nejčastěji reprízovaný – Rodičové by mi neodpustili, kdybych jej sem nezařadil. 🙂
 10. Serenity (2005) neboli ten nejmodernější – Sci-fi jako western? Jako dobrý western? Je to k neuvěření, ale je to tak.
Reklamy
Komentáře
 1. URL napsal:

  Whoa! This weblog looks just like my old 1! It is on a entirely different topic but it has pretty significantly exactly the same layout and style. Outstanding choice of colors! 8276

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.