Film týdne (4)

Posted: 30. 10. 2006 in film týdne

Balance (1989)

Tentokrát jsem nad filmem týdne váhal skutečně dlouho. Ve hře byla velmi často zmiňovaná Skrytá identita, údajně po deseti letech opět pořádný film Martina Scorseseho s velmi lákavým hereckým obsazením (obzvlášť sadistický padouch Jacka Nicholsona vzbuzuje můj zájem). Uvažoval jsem také o hutné noirové detektivce Čínská čtvrť Romana Polanského (opět s Nicholsonem) a o fascinujícím dokumentu z říše opeřenců Ptačí svět. Nakonec padla má volba zcela neočekávaně na film Balance.

Balance je západoněmecký krátký animovaný film z roku 1989. O co v něm jde? Pět postav v očíslovaných kabátech (připomínajících židy držené v koncentračních táborech) se nachází na plošině čtvercového půdorysu umístěné uprostřed ničeho. Na začátku stojí všichni panáci zhruba uprostřed plošiny. Pak udělá jeden z nich krok vpřed, čímž naruší rovnováhu, plošina se začne naklánět jeho směrem, ostatní tedy musí také udělat krok vpřed, aby se plošina vyrovnala. Po chvíli čekání pokročí další, opět se musí pohnout všichni. Takto pokračují, až se octnou na okraji plošiny, zde vytáhnou z kabátů pruty a začnou lovit. Pouze jeden panák je úspěšný – vyloví tajemnou dřevěnou bednu sloužící k neznámému účelu. Ať je to bedna k čemukoliv (později se z ní vyklube hrací skříňka), chtějí ji získat všichni a tak začíná zajímavá hra s fyzikálními zákony. Postupnou eliminací zůstane pouze jeden panák s jednou bednou, kvůli rovnováze však musí být na opačných koncích plošiny. Vyhrál nad ostatními, ale přesto nic nezískal.

Film pracuje s natolik minimalistickými prostředky a vychází z tak jednoduché ústřední premisy, až to bere dech. Nejde jen o to, „kdo přežije“, jde o metaforu lidského společenství. Všechno musí být v rovnováze, všichni by měli mít stejné podmínky pro život, pro chamtivost není prostor. Jenže jak dlouho dokáží lidé žít v souladu, bez konfliktů, bez touhy po moci, po tom, mít něco víc než ten druhý? Nikdy ne příliš dlouho. Balance dokazuje, že v jednoduchosti je síla, že i nekomplikovanými symboly lze vyjádřit mnohému poplatnou ideu. Je toho v ní skutečně mnoho a je mnoho způsobů, jak ji chápat (doporučuji si všímat čísel na kabátech „trestanců“), což dokázat na prostoru sedmi minut znamená disponovat něčím víc než jen talentem. Tento filmeček by měl být k nalezení na netu a skutečně stojí za tu námahu vynaloženou jeho hledáním. Něčemu takovému se říká malý Velký film.

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    tak to sa musim na to podivat…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s