Filmová periodika – 3.

Posted: 16. 11. 2006 in různé

Blokbaster

Mám nutkání napsat, že Blokbaster je „malý slovenský braček“ Cinemy, ale to by skutečně nebylo fér. Blokbaster je časopis relativně mladý, píšící o nových filmech a lidech kolem nich, starých filmech a lidech kolem nich a o filmech v televizi, jimž je IMHO věnováno nehorázné množství prostoru. Grafická úprava sice neoslňuje, ale je OK, některé články umí potěšit svou obsáhlostí, jiné jsou vcelku o ničem (a teď nemyslím roztomilý fotomateriál z júlového čísla 🙂 ). Styl, kterým jsou napsané se liší autor od autora, osobně mi vadí jistá těžkopádnost, což je možná způsobeno mou neschopností docenit krásu slovenského jazyka 🙂 ). Původně časopis vycházel ve velmi, velmi omezeném nákladu s DVD přílohami (já jsem všehovšudy natrefil na jediné takto obohacené číslo), později se stala DVD pouze privilegiem předplatitelů, no a nyní (pro velký úspěch) vychází jenom ve verzi bez stříbrných disků. Chvályhodným počinem jsou filmové karty, kterým byla věnována patřičná péče i v Cinemě, když měla zodpovědnějšího distributora. Blokbaster před sebou má jistě jiskřivou budoucnost a obdiv zaslouží už za to, že se jako novinka na slovenském trhu drží do dnešních dní.
Cena: 69 Sk/69Kč (zvláštní matematika, ale proč ne)
Počet stran: cca 92
Kolik čísel jsem doposud přečetl: 19
Moje orientační hodnocení: 65%

Empire

Anglický Empire je pro mě jakýmsi vzorem ideálního filmového magazínu, jaký v Česku pravděpodobně nikdy nebude vycházet. Což není vzhledem k populačnímu rozdílu těchto dvou zemí nic překvapivého. Na téměř dvou stech stránek naleznete skutečně požehnaně materiálu. Kromě vyššího množství reklamy jsou zde k nalezení exkluzivní původní rozhovory, rozsáhlé tématické články (který český časopis si může dovolit věnovat 35 stránek trilogii Indiana Jones?), portréty, novinky a pochopitelně také recenze. Klasickému hvězdičkovému hodnocení (pět je max) jsou podrobovány jak aktuální filmové premiéry (přes třicet každý měsíc – nechápu, jak si někteří čeští kritici můžou stěžovat na přehnané množství nových filmů 🙂 ), tak nová DVD (opět v nesrovnatelně větším počtu než u nás). Grafická úprava je vkusná, ve článcích je většinou skloubena jistá forma kultivovanosti s vtipem a informací je zde tolik, že máte skutečně celý měsíc co číst. Empire si může díky svému rozsahu dovolit jít skutečně do hloubky a věcem jinde opomíjeným věnovat mnohem výraznější prostor. Stále přitom zůstává časopisem populárně naučným, tedy masovým. Cenou za takovou kvalitu je nepřekvapivě právě cena. Pokud však na Empire narazíte v nějaké prodejně zahraničního tisku (v Praze je minimálně jedna), alespoň pro jednou těch tří stovek nelitujte. A nelitujte jich, ani pokud neumíte moc anglicky – je tam spousta pěkných obrázků 🙂 ).
Cena: 3.70₤/ $9.99 USD/ 290 Kč
Počet stran: cca 180
Kolik čísel jsem doposud přečetl: 8
Moje orientační hodnocení: 85%

Total Film

Ti, jež pamatují rok 2000, v hlavě možná uchovávají pár vzpomínek na českou mutaci časopisu Total Film. Byl na svou dobu poměrně rozsáhlý, plný exkluzivního materiálu a levný – jakožto takový nemohl existovat příliš dlouho. Ani jeden rok. Nyní se nad tím leda tak zasměji, ale když vzpomenu na svou zoufalost z neschopnosti sehnat prosincové číslo… . Jsem hrdý na to, že vlastním pět z devíti vyšlých čísel (sním o tom, že tuto raritku jednou za slušný finanční obnos prodám nějakému zapálenému sběrateli :)). Co bylo to bylo, nicméně Total Film stále je, jen už ne ve verzi české. Anglický Total Film současnosti rozhodně není levný, není ani tak rozsáhlý jako jeho konkurent Empire, každopádně obsahuje vždy poctivé množství exkluzivního materiálu zasazeného do zbytečně strohého designu (bílá má prim). Total Film je ještě masovějším magazínem než Empire, což dokládají časté dárky čtenářům (kdo by si nechtěl na zeď pověsit Darth Vadera v životní velikosti – i když, on asi málokdo má tolik volné zdi :)) a velké množství pěkných velkých fotek. Pokud bych měl Total Film přirovnat k některému z českých časopisů, pak nejlépe k Premiere (však do ní také část bývalých redaktorů českého „Totalu“ přešla), to znamená, že si v něm rád zalistuji, ale zaníceným čtenářem se nikdy nestanu.
Cena: 3.70₤/ $9.99 USD/ 290 Kč
Počet stran: cca 150
Kolik čísel jsem doposud přečetl: 7
Moje orientační hodnocení: 75%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.