O návratech do budoucnosti

Posted: 1. 12. 2006 in různé

Cestování časem odjakživa patřilo k oblíbeným tématům (nejen) režisérů sci-fi filmů. Vyslat neohroženého hrdinu napříč časovými paradoxy do vzdálene budoucnosti či opačným směrem – to jest divácky velmi oblíbený námět, ale obvykle pouze část celku, málokterý film se věnuje výhradně této nevšední formě cestování. Kdo si třeba druhý díl Terminátora spojuje s onou důležitou návštěvou z budoucnosti víc než s kolem ní se točící akcí? Hollywoodští scénáristé prostě prvek cesty časem využívají velmi ledabyle a vyloženě na efekt, o to vzácnější jsou pak promyšlené klenoty jako Dvanáct opic či Frekvence, které ani při bližší analýze neztrácejí soudnost související s minimem logických nesmyslů. V obou je cesta časem prostředkem k záchraně lidských životů, ale také komediální žánr skýtá v tomto ohledu pozoruhodné možnosti. Třeba rozmražený Austin Powers vyráží do Anglie 70. let čelit nebezpečnému Dr. Zlounovi a mnozí z vás určitě mají v paměti roztomilou českou crazy komedii Zítra vstanu a opařím se čajem. Z filmů využívajících návrat v čase coby jednu z posledních, čili nejzoufalejších, scénáristických berliček, zmiňme docela obstojného Harryho Pottera a Vězně z Azkabanu či silně nedomyšlený závěr prvního Tomb Raidera. Oddělením na samostatný článek jsou filmy vyprávěné pozpátku, kdy nikoliv deus ex machina, ale šikovný střihač mění tok času – dva příklady za všechny: Memento a Zvrácený. Když jsem nakousl stroje sloužící k diskutovaným výletům, nebylo by od věci udělat si malou exkurzi vztahující se k cestovním „časoprostředkům“. Může to být obyčejná vzpomínka (Osudový dotek), rádio (Frekvence), automobil (Návrat do budoucnosti 1-3), vesmírná dimenzionální průrva (Planeta opic) či něco jako láska (Na Hromnice o den více), fantazii v tomto ohledu scénáristé jak vidno nešetří. Pro lepší představu filmu o návratech do doby neurčité se vám nyní pokusím popsat děj Dvanácti opic, doslova modly všech milovníků vícero časových toků:

varování (!), následující text je nechutným způsobem zamořen spoilery

Píše se rok 2025, pět miliard lidí zemřelo na nákazu neznámým – úmyslně rozšířeným – virem, zbytek přežívá v podzemí bezpečně odděleném od zamořeného povrchu, který nyní patří imunním zvířatům. James Cole (plešatý Bruce Willis) mívá zvláštní sen se zastřeleným mužem s dlouhými vlasy a blondýnkou – to celé nahlížené očima malého chlapce na letištním terminálu. James Cole je jeden z přeživších a zároveň vězeň zúčastňující se dobrovolně výprav do zamořené oblasti ve snaze nalézt živého tvora, který by vědcům pomohl vytvořit protijed. Jako nejlepší pozorovatel je právě Cole vybrán pro cestu do minulosti, těsně před začátek šíření nákazy – tj. roku 1997. Blik!

Jenže něco se zvrtne a Cole je rázem zavřený v blázinci roku 1990, kde se seznámí s doktorkou Raillyovou (tmavovlasá Madeleine Stoweová) a šíleným Jeffem (výborný Brad Pitt), kterého nevědomky přivede k myšlence potrestat lidskou rasu. Když se Cole z blázince doslova vypaří, je na něj brzy zapomenuto. Blik!

Ale tohle nebyla zdaleka poslední vězněva cesta na svobodu. Po návratu z návratu do současnoti (tj. do roku 2025) je na chvíli přenesen do zákopů První světové války, kde schytá jednu kulku a potká angličana, jenž zná jeho jméno. Blik!

A jsme v roce 1996 – Cole nachází doktorku Raillyovou s jejíž ne zcela dobrovolnou pomocí začíná pátrat po tzv. Armádě dvanácti opic, fotky s jejímiž nápisy „My jsme to udělali“ byly pořízeny na začátku zkázonosné epidemie. (Cole jen tak mimochodem potkává houmlesáká, který má stejný hlas jako kdosi, kdo k němu promlouval ve vězení roku 2025 a zde jej upozorňuje na štěnice v zubech). Mezitím doktorka vytáhne z pozorovatelovy holeně reálnou kulku z První světové války. Cole uvidí fotku Jeffova otce – vlastníka firmy dělající pokusy na zvířatech – a dochází mu, že právě Jeff chtěl vykonat onu pomstu na lidech. Po setkání s ním je skálopevně přesvědčen, že našel vůdce Dvanácti opic a následně mizí uprostřed lesa. Blik!

Zpátky v roce 2025 Cole přesvědčuje doktory, kteří od něj přijímají sesbírané informace, že neexistují, a sám sebe, že je jenom šílenec, který si všechno vymyslel. Opět se vrací sen se zastřeleným mužem kdesi na letišti. Blik!

Cole je znovu v minulosti, rok 1997, pár dní před vypuknutím nákazy. (Mimo jiné si vytrhá většinu předních zubů a uslyší od doktorky slova, která již dříve slyšel v budoucnosti a které nyní doktorka namluví do záznamníku, jehož signál je roku 2025 sledován). Společně s Raillyovou dochází k závěru, že jsou asi oba blázni, ale ne nadlouho. Ukáže se, že tajnou akcí Dvanácti opic bylo jenom vypuštění zvířat z místní Zoo, což Cole nezapomene zavolat do budoucnosti a následně je mu poslem z budoucnosti předána zbraň (nejspíš k zastřelení zatím neznámého viníka), ale ještě před tím společně s doktorkou v kině shlédne kolekci Hitchcockových filmů včetně Vertiga a oba výrazně změní vizáž – Cole má dlouhé blond vlasy a Raillyová jakbysmet. Rozhodnutí odjet za svobodou přicházejí na letiště, kde Raillyová poznává muže z novin, kde je označován za spolupracovníka Jeffova otce, tedy člověka se snadným přístupem k chemickým jedům a ty při letištní kontrole taky vypustí do ovzduší. Celkem nevýrazný muž – jeden z davu je rázem nebezpečným postrachem, kterého se Coleovi již nepodaří zastavit, neboť je zastřelen podivnými chlápky, kteří mohli být letištní ochrankou stejně dobře jako „urovnávači“ časových nesrovnalostí z budoucnosti. Celý výjev je sledován malým chlapcem. Do letadla nastupuje terorista, jenž splnil své poslání a vedle něj si sedá žena, kterou jsme mohli vidět mezi doktory vyšetřujícími Colea v roce 2025. Její slova: „Jsem z pojišťovny“. Poslední záběr: malý chlapec, o kterém již tušíme, že je budoucím zachráncem/postrachem lidstva. Blik?

Doufám, že jste to nepochopili, protože mi se to nepodařilo ani napodruhé. Nicméně podobně vybroušených filmů o prolínání více časových rovin moc není. Vlastně žádný.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.