Film týdne (10)

Posted: 11. 12. 2006 in film týdne, klasika

West Side Story (1961) ****

O území newyorských ulic vedou již nějakou dobu boj dvě skupiny mladistvých výtržníků. Americko-polští Tryskáči proti portorikánským Žralokům. Když se zdá, že dojde ke konečnému zúčtování, Portoričanka Maria (Natalie Woodová) potká na diskotéce Poláka Tonyho (Richard Beymer) a je z toho láska na první pohled. Jenže jak dlouho dokáži dva mladí lidé tajit své vzájemné empatie před nepříliš tolerantním okolím? Co když se o jejich vztah začne starat vůdce Tryskáčů Riff (Russ Tamblyn) – shodou okolností Tonyho bratr, a vůdce Žraloků Bernard (Georgie Chakiris) – shodou okolností bratr Marie? Nejen zjevná inspirace Romeem a Julií napovídá, že tato láska ponese přídomek „tragická“.
Jeden z posledních velkých broadwayských muzikálů převedených na filmové plátno se odehrává v současnosti (tedy na počátku 60. letech) a jeho hlavním cílem bylo odtrhnout od televizí zpohodlnělou mládež, neuvyklou chození do kina. Odpovídá tomu věk hrdinů, zakomponování modernějších tanců i obsazení tehdejšího teenagerského idolu Natalie Woodové (v podstatě hvězdy tří filmů, když budeme kromě Rebela bez příčiny a West Side Story počítat také Třpyt v trávě). Film začíná unikátní předehrou, kdy po pěti minutách barevných hrátek z chaotické změti čar vystoupí obrys jednoho z newyorských mrakodrapů a následuje několik působivých leteckých záběrů New Yorku – právě v jeho ulicích vznikla většina exteriérových záběrů. Až na denní pasáže (kterých je minimum), však působí pozadí scén natolik stylizovaně, až je těžké nevnímat jej jako nákladné kulisy.

Důležitější než kde je však co. A čím jiným by co v muzikálu mohlo být než tanečními čísly. Choreografie Jeromeho Robbinse a hlavně verva, s jakou se herci pustily do mnohdy krkolomných kousků, je obdivuhodná. Střihnout si na konci dlouhého (a nepochybně fyzicky náročného) výstupu salto bez nějakých pomocných lan – to chce hodně odvahy. Vtipně byly pojaty rovněž pěstní souboje s perfektním promyšlením každého jednotlivého pohybu. Herecké výkony žel bohu nejsou natolik výjimečné jako ty taneční. Zvláště to skřípe mezi ústřední milostnou dvojici. Beymer schytal ty nejhloupější věty, ale i bez nich působí příliš křečovitě. Woodová je sice dostatečně pohlednou náhradou za původně oslovenou Audrey Hepburnovou, ale jejího šarmu zdaleka nedosahuje, krom toho ji těžko uvěříte Portoričanku – nepomáhá divný přízvuk ani hnědý make-up. Jak už to u muzikálů bývá, herci nebyli hlasově dostatečně nadáni, takže jejich party museli přezpívat profíci.

Jako režiséři filmu se obvykle uvádějí Jerome Robbins, který se postaral o hudební část, a Robert Wise, autor části dramatické. Jeho režie sice není skoupá na občasnou snahu o originální obrazové pojetí (rozostření okolního obrazu při prvním očním kontaktu Tonyho a Marie), vzhledem k rozpočtu snímku nicméně raději příliš nevybočuje z tehdejších standardů a hlavní iniciativu přenechává autorovi původního divadelního muzikálu, tedy i autorovi hudební složky filmu. Leonard Bernstein je dodnes nepřekonanou muzikálovou legendou – nikdy nebyl moc vidět, zato vždy moc dobře slyšet. Za svou mimořádně plodnou kariéru obdržel mimo jiné 13 cen Grammy, 11 cen Emmy, 16 platinových a zlatých desek. Hudba a texty, to jsou dvě hlavní zbraně West Side Story.

Pokud máte rádi okázalé muzikály, které nemusí být nutně opojně rozjásané, pokud jste schopni akceptovat silnou hudbu na úkor slabého scénáře a pokud dvě a půl hodiny zpěvů a tanců nepovažujete za zabitý čas, je tohle váš vysněný film. West Side Story není zdaleka dokonalý, lze k němu mít spoustu výhrad, ale i po těch letech vás dokáže v téměř každé minutě přesvědčit, že těch deset Oscarů bylo zcela zasloužených. Je to film dvěmi slovy „báječný a velkolepý“.

Herecké výkony: 80%
Scénář: 75%
Režie: 85%
Hudba: 90%
Taneční výkony: 90%

Celkové hodnocení: 85%

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.