Seď a dívej se

Posted: 15. 1. 2007 in film týdne, klasika

Film týdne (12)

Jdi a dívej se
(Idi i smotri, 1985)

Během druhé světové války bylo nacisty vypáleno 628 běloruských vesnic. A když píšu vypáleno, myslím tím kompletně, včetně všech obyvatel.

Jdi a dívej se je příběhem chlapce z jedné z takových vesnic. Šestnáctiletý Fljora se pln mladistvých ideálů nechává odvést partyzány, opouští matku i dvě mladší sestry. Záhy zjišťuje, že realita nemá s klukovskými hrami zhola nic společného.

Sice unikne vyhlazení své rodné vísky, ale do konce filmu si ještě mnohokrát bude přát, aby se ničeho z prožitého nikdy zúčastnit nemusel – ani duševně, ani tělesně. A vy s ním.

Sledovat Jdi a dívej se není příjemné, neznám však jiného filmu, při jehož sledování by pocit ze zprostředkované konfrontace s hrůzami války byl tak intenzivní.

Vyjma závěrečné scény, kdy pod nátlakem dále již nestupňovaného, jelikož otupěného, děsu dojde k jakémusi zacyklení, k převinutí druhé světové války na její nevinný počátek, od nás režisér Elem Klimov nevyžaduje zapojení většího množství mozkových kapacit, než toho pro přežití nejnezbytnějšího.

Název v podstatě mluví za vše, jakýkoliv doprovodný komentář se brzy ukáže být zbytečným. Některé výjevy nelze vnímat jinak než doslovně, přičemž tento film je celou sérií výjevů natolik strašlivých a natolik věrohodných, že od něj málokdo bude odcházet nepoznamenán. Vzhledem k fyzičnosti sledovaného půjde paradoxně o poznamenáni vnitřní, dnes, více než šedesát let po válce, tedy i jediné možné, nikoliv však zbytečné.

Je nesmysl tvrdit, že po druhé světové válce již nedošlo k žádnému podobně krvavému mezinárodnímu konfliktu, dochází k nim neustále a jedním ze způsobů, jak je zcela zavrhnout, je jejich naprosté poznání, byť jen v duševní rovině.

Pokud nemáte k válkám a válčení vyhraněný názor (ač věřím, že máte), Jdi a dívej se vám dá dobrý důvod začít je nenávidět. Během sledování je však třeba neustále si uvědomovat rozdíl mezi již proběhlým a právě probíhajícím, jinak byste mohli začít krutě nenávidět veškeré obyvatele Německa.

Scénář: 80%
Režie: 90%
Herecké výkony: 90%
Význam pro nynější i budoucí generace: stoprocentní
Celkové hodnocení: 95%

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    Film som sice nevidela, ale komentar je taky vystizny a sugestivny, ze sa citim akoby som sa nan divala…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.