10 nejlepších válečných filmů

Posted: 20. 1. 2007 in žebříčky

Válečné filmy zde nejsou jenom od toho, aby udělaly radost všem military pozitivním jedincům, ale také aby vypověděly o hrůzách válek, z nichž se ne všichni poučili. Ty nejlepší válečné filmy jsou ve skutečnosti ostrými kritikami války jako takové a zpravidla v sobě nesou silně humánní poselství (pravda, mnohdy sdělované prostřednictvím nehezkých masakrů). V následující desítce najdete jak filmy komorní, zaměřené spíše na psychologii daného konfliktu a postav jim poznamenaných, tak filmy epické, vysokonákladové, snažící se pojmout válečnou tématiku v širším kontextu. Ne všechny vybrané filmy se přitom týkají světových válek, i pozdější konflikty byly několikrát velmi působivě převedeny na plátno.

 1. Schindlerův seznam (1993) : pokud lze o nějakém filmu o genocidě mluvit jako o nejlepším, pak o Schindlerově seznamu
 2. Stezky slávy (1957) : komorní příběh z první světové války dosahující v několika momentech neuvěřitelné působivosti
 3. Jdi a dívej se (1985) : na některé věci slova nestačí, někdy je mnohem výmluvnější to, co vidíme
 4. Vyšší princip (1960) : kruté a tíživé „študácké“ drama s geniálním hereckým obsazením
 5. Údolí stínů (2002) : podle mě příliš podceňované vietnamské drama překonávající i tolik vychvalovanou Četu
 6. Olověná vesta (1987) : první část je geniální, druhá už o něco méně a v závěru Kubrick až příliš tlačil na pilu, ale stejně – je to Kubrick 🙂
 7. Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965) : mrazivé drama o nepředstavitelné zvrhlosti fašistické ideologie
 8. Umírání za dlouhého dne (1968) skupinka vojáků v opuštěném baráku uprostřed území prolezlého nepřáteli – mrazivé a děsivé až na kost
 9. Zachraňte vojína Ryana (1998) : vylodění na Omaha Beach – tato scéna sama o sobě by Ryanovi zajistila nesmrtelnost
 10. Pianista (2002) : Roman Polanski vypráví autentický příběh jednoho polského pianisty jako „přesahové „obvinění nacismu

P.S.: Po několikerém zvážení jsem se nakonec rozhodl nezařadit do žebříčku film Apokalypsa, jehož příslušnost k válečnému žánru je přeci jen poněkud diskutabilní.

Reklamy
Komentáře
 1. páťa dabneyová napsal:

  schindlerův seznam je vážně dost drsnej film.
  na pianistu jsme se dívali s kámošema,ségra odešla při scéně kdy je stříleli jednoho po druhém do hlavy a jedna holka ještě dřív.i kluci z toho byli dost přešlí,ale ten film vážně stojí za to!!!

 2. jani napsal:

  Co takhle

  Warriors (1999)
  No man’s land (2001)

  Třeba jako Údolí Stínů dobrý ale furt to smrdí holyvůdem. Vypadá to jak kdyby to amíci ťamanům nandali, prostě takový ten náborový film do US army..

 3. nej valecne filmy napsal:

  jsou: bratrstvo neohrozených,nepřítel před branami a slzy slunce!

 4. david napsal:

  ja nevim ktery z techto filmu si vybrat a sehnat.pls poradte.neco podobneho vojinovi ryanovi

 5. Matty napsal:

  4david: z filmů, které jsem viděl, mají k Ryanovi asi nejblíže jihokorejská Pouta války

 6. Kemsyth napsal:

  Dost dobře nechápu, jak někdo může napsat‘ Válečné filmy zde nejsou jenom od toho, aby udělaly radost všem military pozitivním jedincům, ale také aby vypověděly o hrůzách válek, z nichž se ne všichni poučili. Ty nejlepší válečné filmy jsou ve skutečnosti ostrými kritikami války.‘ a dát do žebříčku 10ti nejlepších filmů Zachraňte vojína Ryana….po shlédnutí Ryana by snad chtěl být hrdinou každý, a proto ti radím se kouknout na Tenkou červenou linii, což je podle mně film, který ti dokáže zásadně změnit pohled na válku.

 7. Martas napsal:

  Co takhle třeba Stalingrad … ne jenom, že tam hraje i pár českých herců, ale jde o film natočený němci o němcích. Čili, konečně normální válečný film a pohled z druhé strany. Není to takový ten americký o hrdinech, kteří na jeden zásobník postřílí prapor vojáků. Kdyby měl větší rozpočet, byl by asi trošku dokonalejší, ale i s těmi málo penězi se povedl famózní film.

 8. ndfjklg napsal:

  údolí stínů = ztráta času. a kde je četa????????

 9. ndfjklg napsal:

  Bílé Peklo

 10. Ori napsal:

  Hm, Jdi a dívej se…to mi bylo doporučeno a byl jsem zklamanej až moc.Skoro stejná blbost jako Odpor…Já bych hlasoval pro Bílý peklo, i když už to s válkou moc nemá co dělat.JInak Nepřítel před branami a i ruskej Sniper zbraň odplaty se celkem povedli.A u Ryana asi jen ten začátek na Omaze, jinak zívačka.

 11. DAWE napsal:

  nejlepší film co jsem viděl je asi Černý jestřáb sestřelen a potom Nepřítel před branami, ten nepřítel před branami je ale víc realističtější než ten černý jestřáb, je to jako kdyby jste byli přímo tam 😉

 12. LUKO napsal:

  nejlepsi valecnej film kterej sem kdy videl je NEJDELSI DEN je to ze 63 roku cernobilej ale nema chybu doporucuju.

 13. Benjamin napsal:

  nelze opomenou klasiku jako ŽELEZNÝ KŘÍŽ, WHEELS OF TERROR nebo PÁD TŘETÍ ŘÍŠE.

 14. Lukásss napsal:

  Bílé peklo je fakt dobrej film

 15. Lubo napsal:

  Jak může v takovémto Top 10 válečných filmů chybět Četa [Platoon (1986)]??? A nezařazení Apokalypsy je taky na pováženou… 😦 Jinak určitě v tom výčtu chybí třeba taky Lovec Jelenů [The Deer Hunter (1978)] – no, zkrátka se ti tento žebříček moc nepovedl… :/

 16. Pavel napsal:

  A co tak nejsyrovější a nejvíce traumatizující válečný film všech dob (asi proto, že je podle skutečné události) ŠEDÁ ZÓNA. Osvětimská sonderskomanda a jejich vzpoura s neskutečným, ale velmi reálným koncem.

 17. bauer napsal:

  Popravde udoli stinu je jako top gun, propagacni film plny americkeho uvedomeni, nicmene na zkouknuti urcite zajimave, ale na cetu to rozhodne nema, tot muj nazor…

 18. Radical napsal:

  reakce na comment c. 2 – oni to americani v globale vietnamcum opravdu nandali.. ale to bys o tom musel neco vedet 🙂

 19. Jane napsal:

  Jestli film o druhé sv. v. tak určitě BAND OF BROTHERS!! není to sice jako klasický film je to spíše seriál s 10 díly popisující pravdivé příběhy členů Easy Company. :))

 20. Maki napsal:

  Hledám film zachycující atentát na Hitlera, ale nesmí to být dokument, viděl jsem ho asi před 5ti lety, nevím kdy to je natočeno, ani kdo tam hraje. Ve filmu jde o to, že skupinka američanů, kteří jsou připravováni na 2. sv. válku, má ke konci filmu za úkol zabít hitlera kterého náhodně potkají na jakémsi letišti. Ovšem skoro všichni zemřou. Pište na Makisek05@seznam.cz děkuji..

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.