Ze života Jejího Veličenstva

Posted: 19. 2. 2007 in film týdne

Film týdne (16) 

Královna ****
(The Queen, 2006)

Být anglickou královnou sebou nese obrovskou zodpovědnost, na kterou se buď můžete úplně vykašlat, anebo žít v neustálém stresu. Podle nejnovějšího filmu Stephena Frearse Alžběta II. ve stresu rozhodně nežije.

Květen 1997 – ve volbách vítězí labouristé, premiérem se stává Tony Blair, rozhodnutý zavést radikální reformy. Čeká jej audience u královny. Právě v tomto okamžiku film začíná a setkání uvolněného Blaira s upjatou Alžbětou patří k těm nejroztomilejším okamžikům. Během dní následujících po smrti princezny Diany (které jsou hlavním objektem scénáristova zájmu) jim ani vám již moc do smíchu nebude. Alžběta odmítá vystoupit na veřejnosti, Blair s tím sice nesouhlasí, ale postupně si tuto postarší dámu oblíbí natolik, že mu ani britský konzervatizmus není tolik proti chuti. Královna NENÍ komedií, ačkoliv tuto teorii mnohá média podporují. Královna je něčím mezi politickou satirou, biografickým dramatem a dokumentární rekonstrukcí, přičemž má místa vtipná, místa dojemná i místa bolestně pravdivá.

Scénárista Peter Morgan si těžko mohl pro „analýzu“ královské rodiny, předně její nejvýznamnější členky, vybrat lepší výchozí situaci než právě tragickou Dianinu smrt. Morgan, na rozdíl od tehdejší veřejnosti, královnino chování neodsuzuje, snaží se jej pochopit. A ať již byl královnin obraz jakkoliv zkreslený, měl jsem po skončení pocit, že jí znám mnohem lépe než ze všech informací objevivších se dosud v tisku. K čemuž nezanedbatelnou měrou přispěla Helen Mirrenová. Ta nejen že dokonale odpozorovala všechna královnina gesta, ale navíc ji dokázala vdechnout osobitou duši, kterou na záběrech ze všech těch oficiálních akcí postrádá. Co je nejlepší, abyste poznali, že její výkon je naprosto výjimečný, skutečnou Alžbětu II. vůbec znát nemusíte. Tvrzení, že s výkonem Mirrenové film stojí a padá je nesmyslné (nejen z toho důvodu, že by pak jenom stál :)).

Opatrně, ale do hloubky jdoucí scénář, suchý britský humor a slušná Frearsova režie (dovolil si i pár okázalých leteckých záběrů na nádhernou skotskou krajinu) činí z Královny společně s výkonem Mirrenové komplexní snímek, který alespoň v mých očích dosáhl všech vytyčených cílů. Pokud je vám britská královská rodina ukradená a nemáte rádi filmy postavené na hereckých výkonech a dialozích, nemá smysl dát za tento film sto padesát korun a následně ostatní diváky v kině iritovat výkřiky typu „to je taková nuda!“. Ono to záleží hlavně na přístupu, protože špatným filmem Královna rozhodně není.

Herecké výkony: 90%
Scénář: 80%
Režie: 70%
Celkové hodnocení: 80%

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    Plne suhlasim s hodnotenim,je to skutocne dobry film, do mozaiky pribehu dobre zapada aj princ Filip vojvoda edinbursky, ktory dokaze vyvolat usmev aj v tych najvypatejsich situaciach..

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.