Jak napsat filmovou recenzi v deseti bodech

Posted: 16. 3. 2007 in různé
 1. Podívejte se na libovolný film. Pokud možno na takový, jehož sledování vám nezpůsobí akutní bolesti fyzického či psychického rázu a pochopení jehož obsahu vám nebude činit vážnější potíže.
 2. Sežeňte si cár papíru, popř. kamennou tabulku a odpovídající psací proprietu. (Ti technicky zdatnější nechť dají přednost Billovu Wordu).
 3. Výrazně nadepište název viděného filmu.
 4. Recenzi začněte vtipným úvodem, který se nemusí týkat přímo daného filmu, ale měl byl případného čtenáře oslovit. Rozhodně nezačínejte slovy: „Narativně experimentální ladění balancuje mezi irealitou a realitou a budí dojem neustálého navracení se k procesuální stránce transcendentního vyprávění.“ Nejen, že to nedává smysl, ale ty kvocienčně méně obdařené by vaše hra na intelektuály mohla hned z počátku odrovnat.
 5. Následovat by mělo stručné seznámení s dějem filmu, kdy se u jednotlivých postav pro přehlednost doporučuje do závorky psát jména jejich herců s případnými filmy, ve kterých již hráli. Není důležité zacházet do detailů, stačí do odstavce zhustit první půlhodinu filmu a naznačit, jakým směrem se děj bude ubírat.
 6. Teď už by všem mělo být jasné, o jaký žánr se jedná a kdo v tom hraje, na řadě je režisér a seznámení s jeho předchozí tvorbou, tedy i zařazení současného díla do kontextu děl ostatních.
 7. Šikovným a nepříliš nápadným můstkem se pokuste přejít k analýze samotných kvalit díla. Ať už zoufalým výčtem kladů a záporů či sendvičovým prokládáním toho, co se vám líbilo a co nikoliv. U této části je důležitá znalost podobných filmů, neboť nemáte-li s čím porovnávat, těžko něco zkutíte. Nezapomínejte, že recenze je o subjektivním názoru, takže psát, že ten který film se mi líbí, protože mu Franta Játro  z Horní Mřenky udělil pět hvězdiček z pěti, má stejného smyslu jako hledat Vietnamce v rákosí (to byl blbý vtip, uznávám). Snažte se kritizovat v míře a nezaujatě, bez zbytečného emočního podbarvení. A mějte na paměti, že žádný film není ve všech ohledech špatný… tedy, málokterý film.
 8. Ukončete kritiku a všechny své názory a myšlenky sjednoťte do smysluplného závěru. Ten, kdo si jej přečte, by si měl udělat jasný názor na to, zda se mu zrovna tento film bude či nebude líbit. Jako bonus můžete přihodit „technické“ informace zahrnující popis štábu, popř. bodové/číselné ohodnocení a jakýsi verdikt jednou větou postihující všechno vaše předešlé snažení. Pokud však nechcete, aby se práce stala zbytečnou, těchto „instantních textíků“ se vyvarujete. Člověk je od přírody tvor líný a vždy bude preferovat přečtení jedné věty před větami padesáti.
 9. Ještě jednou si důkladně pročtěte, co jste spáchali a opravte případné hrubky. Pokud po sobě text nemůžete rozluštit a nedokáže to ani přizvaný kryptograf, zkuste se ještě jednou zamyslet nad správností volby živit se psaním. Je plno jiných, mnohem zábavnějších způsobů jak se znemožnit. Platí, že korekce často mnohé zachrání.
 10. Gratuluji, právě jste stvořili svůj první text nápadně podobný filmové recenzi! Cvičte se a tužte se a časem možná vyhrajete Pulitzera. (To byla jen kapka ironie na závěr 🙂 ).
Komentáře
 1. Jenda píše:

  Jen přípodotek: „korekce“ je forma trestu omezením pohybu. Podle kontextu usuzuji, že měl autor na mysli „korektury“.

 2. LadyAlisell píše:

  Ahoj, děkuju za rady 😀 , pokusím se jich zítra na češtině využít :c)
  LadyAlisell

 3. Aleš Kroutil píše:

  Díky za návod. Pokusil jsem se podle něj napsat recenzi na divadelní hru Voda není víno a Priessnitz není Schroth. http://aliasdeer.tumblr.com/post/12425951881/voda-neni-vino-a-priessnitz-neni-schroth-pokus-o

 4. Klára Nováková píše:

  Děkujeme za návod jak napsat něco podobného recenzi. Nebo se pokusit napsat ji rovnou. Hodně se mi líbí ta trocha ironie na závěr, a vůbec všechny body, jsou napsány dobře a bavilo mně si je číst až do konce. I když patřím do toho líného druhu jak je v textu už zmíněno, s chutí jsem si přečetla celý postup … 🙂

 5. Artur Lizanets píše:

  I já patřím k té skupině líných…
  I přes to všechno jsem si návod s chutí přečet.. Zasmál se u něj… a hodnotím jej jako supr!
  Supr natolik, že i líní píší komentáře 😉

 6. chrisuleX píše:

  Děkuji. Myslím, že mi to pomůže xD.

 7. Spousta sarkasmu a špetka cynismu. Tak trochu mi přijde, jako bych to psala já :DD. Paráda 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.