Čekej do tmy

Posted: 19. 3. 2007 in film týdne

Film týdne (19)

Zhasněte světla, přicházím

Představte si, že nic nevidíte. A teď si představte, že někdo usiluje o váš život. Není to moc příjemná představa, viďte? Jenže právě v takovéto situaci se ocitá hlavní hrdinka tohoto klasického thrilleru. Díky zdařilé režii Terence Younga můžete tento děsivý zážitek spoluprožívat s ní.

Mladá žena Susy, která vlastně není tak mladá, jelikož jí hraje tehdy osmatřicetiletá Audrey Hepburnová, před nedávnem přišla o zrak a teprve se učí s tímto handicapem žít. Velkým pomocníkem jí je přítel Sam, fotograf. Sam jednoho dne přinese domů panenku, kterou mu na letišti vnutila jistá slečna. Jak už to v thrillerech chodí, v panence je pašovaný heroin, heroin který chce za každou cenu získat trojice vůbec ne hodných chlapíků. Susy o panence ví, jenže neví kde je, neví to ani Sam, který momentálně musel někam odjet za práci. Těžko si představit lepší výchozí situaci: nevidomá žena, sama doma, tři kriminálníci za dveřmi.

Ač se film odehrává téměř celý během jediného odpoledne, scénář je přiměřeně zašmodrchaný, aby udržel vaší pozornost po celou dobu. Způsob, jakým se zmíněná trojice bude pokoušet získat onu panenku je možná zbytečně komplikovaný, nicméně z dané situace vytěžuje maximum. Rozehrávají dechberoucí hru, jejíž pravidla zcela znemožňují větší šanci na úspěch nevidomé osoby (když přehlédneme pár do očí bijících logických kiksů, viz. spoileroidní koutek). Susy však není úplně hloupá, naivní a důvěřivá, kromě toho má přinejmenším tu výhodu, že zatraceně dobře slyší a k tomu, aby se mohla pohybovat nepotřebuje světlo (což je nádherně demonstrováno v posledních minutách zahalených zčásti do naprosté tmy). Způsob, jakým scénář staví na jejím handicapu hraničí s morbiditou, souvisí s tím i můj největší problém s tímto filmem. Dokázal jsem si jej totiž velice živě představit jako ztřeštěnou komedii. Stačilo, aby zloději byli větší sympaťáci a hlavní hrdinka větší hlupačka. Námět k tomu opravdu vybízí. Navíc ten Alan Arkin, kterého mám stále zafixovaného jako pošahaného kapitána ruské jaderné ponorky z komedie Rusové přicházejí, Rusové přicházejí…(ne že by zde nevzbuzoval hrůzu).

Tento film však není vtipný, ani trochu ne, což mu jenom prospívá. Má výtečnou atmosféru umocněnou kongeniální hudbou Henryho Manciniho. Přesné herecké obsazení. Audrey přesvědčivě ztvárnila ženu, která ač nevidí, je dostatečně prozíravá, aby se nenechala zabít, pouze mi vadila její vychrtlost. Typem své postavy připomíná inteligentní hrdinky, jenž tolik sedí Jodie Fosterové (pokud jste viděli Úkryt, jistě si na něj párkrát vzpomenete). Čekej do tmy je prvotřídním psychologickým thrillerem, který vychází z mrazivě dokonalé myšlenky a zpracovává ji neméně děsivým způsobem. Celý se odehrává v prostoru jediného bytu, kde povětšinou vedou dvě osoby dialog, přesto je obtížné od něj odtrhnout zrak. Pokud chcete vidět krotší verzi závěrečné scény Mlčení jehňátek nataženou skoro na dvě hodiny filmového času a hlavně, pokud na to máte nervy, užijte si tento klenot americké kinematografie.

Spoileroidní koutek: Zde bych chtěl pouze poukázat na jeden fakt, který mě ke konci celkem iritoval a to, proč jim Susy tu panenku nedala, když už jí měla a věděla, že jí chtějí? Vždyť nebyla v přímém ohrožení života a že si zrovna ona – nevidomá – chtěla hrát na hrdinku? Nicméně chápu, že takhle už to v podobných filmech chodí a že od nich člověk nesmí očekávat striktně logické chování postav. Logických zaškobrtnutí jsem zaznamenal více, ale nechci být za rejpala, protože jsem si snímek jinak náramně užíval, takže proč kazit zážitek jiným.

Čekej do tmy ****
(Wait until Dark, 1967)

Herecké výkony: 85%
Scénář: 85%
Režie: 85%
Celkové hodnocení: 85%

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    Film som kedysi davno videla a pretoze si na to pamatam, tak bol dobry…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s