GRINDHOUSE

Posted: 20. 4. 2007 in různé

Dva za cenu jednoho? Jak kde…

O společném projektu Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueze Grindhouse víme s jistotou pouze to, že se jej v našich kinech jen tak nedočkáme a když už se dočkáme, pak si stejně ještě nějaký ten pátek počkáme. Jinými slovy: Tarantinův Death Proof bude mít premiéru 5.7.07, Rodriguezova Planeta Teroru až 23.8.07. Jen málo fanoušků obou režisérů tato zpráva nenaštvala, inu, co naděláme. Ti nedočkavější si jistě najdou nějaký způsob, jak filmy vidět před jejich vpuštěním do českých kin, těm ostatním nezbývá než čekat a čekání si případně zkrátit tímto textem, v němž jsem se pokusil shrnout již dostupné informace, názory zahraničních kritiků a ty nejzajímavější odkazy na stránky související s dost možná filmovou událostí letošního roku, s filmem Grindhouse!

Slovy samotných tvůrců je Grindhouse dárkem pro všechny, které minuly béčkové filmy plné sexu a násilí z 50., 60. a 70. let (tedy tzv. „exploitation movies“). Odpovídají tomu plakáty k filmu, mizerná kvalita filmového materiálu, který použili i náměty obou filmů, které budou přinejmenším ve Státech uváděny jako dvojprojekce spojená trailery na čtyři neexistující filmy Roba Zombieho, Eliho Rotha, Edgara Wrighta a samotného Rodrigueze. V Death Proof psychopatický řidič (Kurt Russell) bere krásné stopařky, aby je následně mohl rozmašírovat po vozovce. Planeta Teroru ukazuje válku malé skupinky lidí z malého texaského městečka s mnohem početnější skupinou zombies. Celková délka činí více než tři hodiny, během kterých diváci – podle slov režisérů – uvidí věci, jaké v kině nikdy dřív neviděli a budou si v duchu (či nahlas, záleží na zvyklostech dané krajiny) říkat „What the fuck is gong on?!“.

Tarantino slíbil jednu z nejvelkolepějších, jestli ne nejvelkolepější, automobilovou honičku, jaká kdy byla natočena. Jeho stotřiceti stránkový scénář nám prý bude evokovat Sex ve městě i profily teenagerských slečinek z MySpace (?) a ani zde nešetří superlativy: „Jedny z nejlepších dialogů, jaké jsem za svůj život napsal“. Nepochybně půjde o pořádně krvavý slasher plný smrtelně sexy holek (mj. Rosario Dawson, Sydney Tamila Poitier, Jordan Ladd, Zoe Bell), vyšperkovaný pro zvýšení autenticity občasným nápisem „missing reel“ (tedy chybějící cívka).

Rodriguezova Planeta teroru se prý hodně inspirovala filmy Johna Carpentera z osmdesátých let (Věc, Halloween, Útěk z New Yorku) a stejně jako ony má být napívaná od začátku do konce a překvapující v každé jedné minutě. Má jít o velice temnou podívanou, která se bere ve všech ohledech naprosto vážně (i když, kdo ví co je na tom pravdy). Nebude chybět „ten Arab ze Ztracených“ Naveen Andrews, likvidátor terminátorů Michael Biehn ani „ta holka s kulometem místo nohy“ Rose McGowan.

Americká premiéra proběhla 6. dubna 2007 a pravdou je, že distributoři filmu, bratři Weinsteinové nebyli z tržeb za první víkend kdovíjak nadšeni („Lhal bych, kdybych řekl, že nejsem, ano, jsem zklamaný“). Ani slogan „dva za cenu jednoho“ nenalákal do kin dostatek diváků pro překročení hranice dvaceti milionů dolarů. Film stál 53 milionů, 11,6 milionů za tři dny tedy není až tak málo, ale pro srovnání – švihlá komedie s Willem Ferrelem Blades of Glory, tzn. zdaleka ne tolik vyhypovaný film, se po dvou víkendech držela na špičce s 23 miliony. Rovněž první recenze byly poněkud rozporuplné, od výroků typu „Těžko snesitelná záležitost“ přes „Dostanete všechno možné a dost možná se vám z toho udělá špatně“ až po „Jeden film je bomba, zatímco druhý je… prostě bomba!“. Na IMDb se Grindhouse sice drží v žebříčku 250-ti nejlepších filmů ve druhé stovce, jak už tomu u nových filmů krátce po uvedení bývá, ale nečekali jsme přeci jenom víc? Největší pecku letošního jara, potažmo roku? Obrovský komerční úspěch? Film, který se záhy po uvedení stane stejným kultem jako Pulp Fiction a Desperado dohromady? Neudělali si hoši Grindhouse v první řadě pro sebe, teprve pak pro diváka? Na nějaké závěry je skutečně příliš brzy, takže buďme trpěliví a navzdory některým reakcím nepřestávejme věřit, že nám ti parchanti zase vytřou zraky!

Pár zajímavých odkazů:

Oficiální stránky (VELMI stylové)
Rotten Tomatoes
IMDb
ČSFD
Yahoo (několik videí a spousta fotek)
Thanksgiving (trailer na neexistující film od Eliho Rotha)

Abych to nějak shrnul, lidé, kterým nejsou následující hesla (charakteristická pro exploitační filmy) zcela cizí, mají slušnou šanci, že nebudou litovat peněz, které dají za jeden nebo druhý, nejlépe za oba nejnovější filmy pánů Tarantina a Rodrigueze:

• Blaxpoitation
• Drogy
• Giallo
• Kanibalismus
• Naturismus
• Russ Meyer
• SS
• X certifikace
• Zombies

A pokud vám cizí jsou, stejně byste neměli Grindhouse minout, dovíte se mnoho nového. 🙂

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.