Kdo je vlastně v krizi?

Posted: 5. 5. 2007 in různé

Evropská kinematografie

O českém filmu se již pár let tu více tu méně nahlas říká, že je v krizi. Což o to, on v ní nepochybně je, jenže skutečně jsou na tom kinematografie jiných evropských států lépe? A pokud ano, pak tak výrazně, jak mnozí tvrdí? Finančně nejspíš ano, jenže kvalitativně? Následující přehled si neklade za cíl přinést ucelený obrázek o současné evropské kinematografii jako takové, jde pouze o výběr několika států a několika zajímavých filmů z těchto států vzniknuvších během posledních sedmi let. Snažil jsem se přitom vybírat filmy, jež se dle mého názoru víceméně úspěšně prosadily také v zahraničí (jinými slovy, ví se o nich také za hranicemi daného státu). Výsledný obrázek si už udělejte sami – za vaše názory do diskuze k těmto seznamům budu velice vděčný. Rád bych ještě podotknul, že jde o čistě subjektivní pohled na věc.

Německo
Good bye, Lenin
Nebe
Nikde v Africe
Pád Třetí Říše
Parfém: příběh vraha
Životy těch druhých

Maďarsko
Revizoři
Taxidermia

Švédsko
Lilja 4-ever

Španělsko
Hlas moře
Mluv s ní
Tajemství slov
Volver

Slovensko
Slnečný štát

Francie
8 žen
Amélie z Montmartru
Nauka o snech
Trio z Belleville
Válka policajtů

Dánsko
Italština pro začátečníky
Kdo je tady ředitel?
Tanec v temnotách

Nizozemsko
Nenalezen žádný významnější film.

Polsko
Nenalezen žádný významnější film.

Velká Británie
Billy Elliot
Deník Bridget Jonesové
Jak na věc
Krvavá neděle
Láska nebeská
Pianista
Podfu(c)k
Pýcha a předsudek

Česká republika
Musíme si pomáhat
Štěstí

Reklamy
Komentáře
  1. Ondra napsal:

    V podstatě souhlasím, ale třeba Sluneční stát u Slovenska mi přijde sporný. Snad asi nějaké festivaly vyhrál, ale o výraznějším prosazení pochybuji. Jinak u Polska by možná stál za zmínku western Summer Love s Karlem Rodenem a snad i jejich historické velkofilmy z poslední doby.

  2. RPGman napsal:

    Tak samozřejmě nová vlna v Německu je víc než jen těchto pár komerčních filmu, které se objevili v kinech i u nás. Stejně tak tu chybí ruské filmy poslední doby. To nevím jestli se jedná o neznalost nebo záměr, ale každopádně je to chyba, protože dnešní kinematografie v Rusku je mezi špičkou Evropy. Dále samozřejmě Holandsko… ono to chce sledovat i jiné filmy než ty, které jsou u nás v kinech… i v těch kinech ji dost hodně chybí

  3. Matty napsal:

    4RPGman: Jak jsem uvedl v textu nad samotným výpisem, vybíral jsem pouze známější filmy, tedy ve většině případů filmy, které se dostaly také do našich kin. Pravdou však je, že ruskou kinematografii jsem opomenul zmínit, v poslední době mě zaujal přinejmenším snímek Návrat, který byl uváděn v rámci Projektu 100. Při prohlížení filmů, jež vznikly během sedmi předcházejích let v Nizozemsku, jsem ale žádný, který by se dostal do širšího diváckého podvědomí, nenalezl. Jinak jsem se celkově zaměřoval hlavně na snímky jednak kvalitní, zároveň však také finančně relativně úspěšné.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s