Obyčejní hrdinové

Posted: 7. 5. 2007 in film týdne

Film týdne (26)

Obyčejní hrdinové

Ze života typické americké rodiny

Film začíná vnitřním monologem hlavního hrdiny o jednom velice nešťastném plavci. Ve své disciplíně neměl konkurenci, přesto plavání bytostně nesnášel. Možná právě to, možná něco jiného jej – tedy Matta Travise – nakonec přivedlo k sebevraždě. Tim Travis (Emile Hirsch), jehož hlas slyšíme, byl Mattův bratr a právě si řekl, že je ta správná chvíle začít přemýšlet o životě a jeho smyslu. Nacházet se v podobné situaci, resp. v podobné rodině jako Tim, také začnete přemýšlet, jestli vám všechno to trápení stojí za to. Matka Sandy (Sigourney Weaver) nachází dočasný únik v kouření marihuany, otec Ben (Jeff Daniels) v pití alkoholu, sestra Penny (Michelle Williams) ve známostech s výrazně staršími muži. Opravdu je tohle typická americká rodina? Ano, opravdu, pouze se octla v nezáviděníhodně atypické situaci, se kterou se každý její člen vyrovnává po svém.

Takže další variace na Americkou krásu? No, ono je v poslední době zvykem přirovnávat k Americké kráse každý druhý nezávislý film natočený v USA, čili zas až tak žhavé to nebude. Navíc, podle mnohých názorů mají Obyčejní hrdinové blíže k oceňovanému dramatu Anga Leeho Ledová bouře, které jsem neviděl a tudíž mi přílišná podobnost nemůže vadit. 🙂 Rovněž žánrově inklinuje tento film spíše ke kategorii drama nežli černá komedie. Mnohé scény, převážně na začátku a na konci, na mne působily velice depresivně a chvílemi jsem byl přesvědčený, že právě sebevražda je jediným východiskem z toho všeho. Když už, pak se jedná o komedii hořkou jako život sám, protože komické situace nejsou do děje roubovány nikterak násilně a jaksi vycházejí z momentální situace. Dá se tedy napsat, že něco podobného by mohl zažít každý, akorát by mu to „naživo“ nepřipadalo tak směšné.

Ale vraťme se k ději. Timova rodina prochází doposud největší krizí, na povrch vycházejí nové skutečnosti, stavějící skutečnosti předchozí do zcela jiného světla. Nepodstatné věci jsou brzy vyeliminovány těmi skutečně podstatnými. Jejich životy se možná stávají smutnějšími, jejich pohled na svět střízlivějším, ale konečně ví, jak žít pouze pro to podstatné a co vlastně je tím podstatným. Člověk asi opravdu musí zažít podobně tragickou událost, aby přehodnotil svůj hodnotový žebříček a plně si uvědomil křehkost a pomíjivost lidského života. Tito obyčejní hrdinové (ano, každý může být v očích určité osoby hrdinou) vedou mnoho dialogů o smyslu života, o důvodech, proč se jej dobrovolně vzdát a ačkoliv odpovědi divákovi podsunují s „nepatrně“ (:)) větší podbízivostí než takový Stalker, rád jsem si jednotlivé názory vyslechl. Právě ony přitom učinily v mých očích Obyčejné hrdiny filmem nadmíru sympatickým.

Přiznávám, že mám slabost pro filmy, ve kterých se otevřeně řeší otázku života, vesmíru a vůbec. Pokud jde navíc o film úsměvný, dobře obsazený (extrémně známí herci to nejsou, kvalitní ano) a plný situací jako ze života… mňam! Dan Harris Obyčejné hrdiny svou zkušenou rukou napsal, svou méně zkušenou rukou zrežíroval a dal vzniknout milému snímečku bez přehnaných ambicí, zato však s jasně srozumitelnou myšlenkou. Ta myšlenka by přitom ani nemusela být natolik srozumitelná. Právě v závěrečné části, kdy se Harris snaží všechno dosavadní dění nějak šikovně vypointovat, ztrácí pevnou půdu pod nohama a jistá kostrbatost ubírá Hrdinům plusové body. Rovněž by nemusel usilovat o to, postihnout co nejširší škálu v současnosti aktuálních témat. Přes sebevraždy, šikanu, drogy, alkohol, nevěru, nemanželské děti a homosexualitu až ke genialitě hraničící se šílenstvím.

V intencích amerického nezávislého filmu se tak jako tak jedná o naprostou špičku. Na další film, který bude mít ke kvalitám zmiňované Americké krásy tak blízko, si zase nějaký ten pátek počkáme.

Obyčejní hrdinové ****
(Imaginary Heroes, USA 2004)

Scénář: 85%
Režie: 70%
Herecké výkony: 80%
Celkové hodnocení: 85%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.