Rafťáci

Posted: 9. 5. 2007 in recenze

Když sněhy roztají…

Filip (Jiří Mádl) je panic. Dany (Vojtěch Kotek) je panic. Filip ani Dany nechtějí být panici. Člověk nemusí být expert, aby věděl, že panic je nanic a lepší jsou pořádné prci, prci, prcičky… . Filip s Danym se po jedné „žhavé“ příhodě ve městě vydávají do přírody, ve víře, že zde nějakou tu „šterbinu“ uloví spíš. No, zvláštní uvažování. Inu, dle tvůrců uvažování typického teenagera mužského pohlaví. Jinými slovy: uvažování naprostého trotla. Oba dva se tedy vydávají kamsi k vodě, ne však společně, z čehož je vytěžena jedna nevtipná situace navíc. Zde zprvu zjistí, že baby nikde, že rodiče za krkem a otravný malý bratr na krku. Situace se nicméně brzy začne k dobrému měnit, na scéně se zjeví dívčí vodácký kurz, bratr je zdrogován spritem a rodiče taky moc neprudí. Ach, ty české teenagerské komedie…

O ději v pravém slova smyslu nemůže být řeč, film se příliš podřizuje požadavkům svých reklamních partnerů, snaží se nabídnout srovnatelný prostor všem známějším hercům a hlavně chce být vtipný, urputně, zoufale chce být vtipný. Paradoxně nechce být – dle mého názoru – vtipný kvůli divákům, nýbrž kvůli penězům z jejich peněženek, což opravdu není jedno a to samé. Celé je to založené na tom, že Kotel s Pádlem a tím malým ďáblem trousí „duchaplné“ poznámky o těch vyzývavějších z partií ženského těla, dostávají se do „vtipných“ situací, zažívají spoustu trapasů, lžou a pijí alkohol (ačkoliv očividně nedosáhli plnoletosti). Navzdory sadistickým sklonům onoho malého bastarda, navzdory pedofilním choutkám instruktora Bořka (Oldřich Nový) a řidiče Turka (Jan Antonín Duchoslav aka Viki Cabadaj), navzdory tupým rodičům (Milan Šteindler, Veronika Freimanová), kteří se chovají tak, aby byli při manželských hrátkách zaručeně přistiženi. Navzdory všem těmto faktorům nevzdávají oba titulní borci (přesněji blbci) svou snahu konečně „zasunout“.

Na teenagerských komediích (na těch českých obzvlášť) mě štve mnoho věcí. Vlastně ani nevím, proč se na ně dívám. Abych zjistil, kam až lze klesnout? Playgirls 2 nikdo nepřekoná. Abych se pokochal pohledem na sošná děvčata v bikinách? Sorry, ale z toho už jsem vyrostl. Tak snad abych se nenáročně pobavil? Ano, to bude nejspíš ten důvod, chci vidět nenáročnou komedii. Chtít můžu, že? Ale abych se vrátil k tomu, co mě na těchto filmech štve. Když pominu „detaily“ typu otřesná režie, otřesný scénář, otřesné herecké výkony (viz níže), je to hlavně způsob, jakým prezentují osoby mladší (hustí machři) a osoby starší cca třiceti let (omezení tupci) a dále pak jejich přístup k potencionálním obětem ústředních inseminátorů – tím nechci říct, že zdejší holky jsou krávy, a i pokud bych chtěl, tvůrci to udělali za mě a pěkně názorně.:-) Pokud nic jiného, pak tyto dvě věci by snad měli alespoň trochu vadit každé rozumné osobě, kterou již nemá Bravíčko čím obohatit.

Vizuálním stylem připomínají Rafťáci podprůměrný videoklip, kdy se režisér snaží na malém prostoru předvést co možná největší množství fines. Rafťáci trvají sto minut. Karel Janák hojně využívá všech těch „zefektňovadel“ jako rozdělení obrazu na několik segmentů, zpomalení či naopak zrychlení, rychlý a ještě zopakovaný nájezd a dokonce si střihnul i jedno vertigo. Všechno naskládal bez ladu a skladu vedle sebe a výsledkem je… prostě děs! Odkoukat a do svého filmu podobné finty převést dokáže každý lempl (přesněji každý lempl, co má dost peněz), to však neznamená, že je také chápe a umí správně použít. Film, ač není z nejkratších, působí příliš zbrkle, snaží se pořád uhánět dopředu, nezdržuje se s logikou věcí a nejvíce tím trpí vtipy. Mnohé z nich jsou ustřihnuty příliš rychle, aby mohly zafungovat (co to měla Danyho babička napsané na zádech?), jiné doplácejí na nevhodné načasování, kdy obvykle dopředu víte, co bude pointou. Každopádně těch vypointovaných a neošizených vtipů zde není mnoho, všehovšudy jsem narazil na jeden – dobře, na dva, ale ty se navíc duplikovaly. Vhodnější než „vtipy“ by tentokrát bylo označení „situace, jež byly v představách tvůrců pravděpodobně vtipné“.

Herecké obsazení je pestré, nikoliv však kvalitní. V pár momentech to už už vypadalo, že Mádl umí na rozdíl od Kotka hrát. Ne, bohužel, hrát neumí ani jeden a pokud o to nebudou nadále usilovat, jistě mnohé potěší (a mnohé zklamou, ale když se kácí les… však to znáte). Po většinu filmu si jen cosi huhňají pod nosem, maniakálně se smějí, nebo udělají v daném okamžiku tu nejneočekávanější věc (třeba zajedou k babičce na statek, půjčit si čtyřkolky Kentoya – jeden z mnoha důkazů toho, jak se product placement dělat NEMÁ). Příliš nehrají, což ostatně nemusí, ani děvčata – plní spíše funkce jakýchsi uspokojovacích strojů a dvě z nich dokonce ukáží více, než by bylo jejich rodičům po chuti. Ostatní herci ne, že by hrát neuměli, oni by i hráli, kdyby měli co. Platí to o Veronice Freimanové, o bezkrevném Milanu Šteindlerovi i Janu Antonínovi Duchoslavovi, který by v lepším filmu jistě uhrál velký comeback, zde jenom nenápaditě parazituje na roli ze Sněženek a machrů. Zkuste si, jen tak pro zajímavost, porovnat dialogy tohoto a takových Lásek jedné plavovlásky nebo Indiánského léta, rovněž filmů o mladých a pro mladé.

V Rafťácích toho uvidíte mnoho. Uvidíte starou obézní ženu a dva puberťáky nahé ve sprchách, uvidíte skoro hororovou scénu „žabky v potemnělém lese“ s nevyužitým potenciálem, uvidíte hasičský bál ve stylu Hoří, má panenko, uvidíte Dominika Haška v akci. Uvidíte, pakliže se na to podíváte. Existuje přitom tolik důvodů, proč to neudělat a tak málo, proč ano. Pokud to nakonec – na vlastní nebezpečí – risknete, hlavně neudělejte tu chybu, že byste začali uvažovat. To se od vás ani neočekává a já odmítám souhlasit s tvrzením, že je to tak správně.

Vzpomněl jsem si na: Snowboarďáci, Panic je nanic, reklama na Sprite, reklama na Kentoyu, reklama na Seznam…

Rafťáci (ČR 2006) **

Herecké výkony: 45%
Scénář: 30%
Režie: 35%
Celkové hodnocení: 40%

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    …a co ti chduaci, ktorym sa film pacil? Za jeho velku vyhodu povazujem to, ze pri nom ozaj clovek nemusi namahat mozog…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s