Tajnosti

Posted: 21. 5. 2007 in film týdne

Film týdne (28)

Tajnosti

Tajnosti bez tajností

Minulý týden se mi bohužel nepoštěstilo vidět film, který by zasloužil označení „Film týdne“, rozhodl jsem se tedy vybrat jeden z těch, které měly minulý týden premiéru. Výběr to vskutku nebyl kdovíjak ohromující, po vyeliminování dánské komedie pro dospělé Terkel má problém a propadáku Joela Schumachera 23 zůstal pouze nový film české režisérky Alice Nellis a ačkoliv jsem neměl možnost jej vidět, odvažuji se tvrdit, že titul „Film týdne“ je v tomto případě zcela oprávněný. Vždyť, stačí si vzpomenout na kvality jejích dvou předchozích filmů a každému musí být jasné, jak malá je zde pravděpodobnost kvalitativního propadu.

Ene bene (2000) o jedněch komunálních volbách řadím k nejvydařenějším českým filmům posledních let, Výlet (2002) byl pak příjemným rodinným road-movie. Tyto filmy sice nepatřily k diváckým hitům (ke kterým pravděpodobně a bohužel nebudou patřit ani Tajnosti), jejich maximální autenticita a množství spontánních dialogů však nemá na poli české kinematografie srovnatelnou konkurenci. Cílem obou filmů nebylo o něčem být, vyprávět složité lidské příběhy, nýbrž zaznamenat obyčejné životy obyčejných českých lidí, které se na malou chvíli octli v neobyčejné situaci, jejíz existence zde ovšem nebyla nezbytně nutná. Líbila se mi jejich obyčejnost, průzračná a odzbrojující upřímnost. Velice jsem se tudíž těšil na další film této nadějné mladé režisérky.

Kvůli finančním problémům byla zrušena realizace Anny (2006) (nepletu-li se, stát ve stejném roce podpořil nějakou prostoduchou, leč výdělečnou teen‘ komedii), nyní, díky producentské záštitě Jana Svěráka, mohly konečně vzniknou tTajnosti. A jaké jsou? Dle prvních recenzí vůbec ne špatné. Jaroslav Sedláček neváhal v Cinemě sáhnout po hodnocení nejvyšším, chválou nešetřila ani Gabriela Kudelová v Premiere, pět hvězdiček z pěti pak obdržely na Filmpubu a také od několika z pětasedmdesáti dosud hodnotících uživatelů ČSFD. Úmyslně se nebudu pouštět do obsáhlejšího popisu děje, pouze zmíním, že by mělo jít o pohled do duše jedné ženy (Iva Bittová ve filmu, Alice Nellis v reálu?), odehrávající v průběhu jediného dne. Ačkoliv bych se mohl pokusit vydolovat z nedozírných hlubin internetu další informace, šlo by pouze o vaření z vody, raději vám tedy doporučím pár odkazů a co možná nejdřívější návštěvu kina. Podobné filmy, jakkoliv kvalitní, nemají v multiplexech na růžích ustláno.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.