Smrtonosná past 4.0

Posted: 2. 7. 2007 in film týdne

Film týdne (34)

Live Free or Die Hard

Žij svobodně, sic zemřeš tvrdě

Jak upozorňuje již samotný název, John McClane s tímto filmem vstupuje do nové éry. Nejde tedy jenom o čtvrtý díl úspěšné akční série, ale rovněž o nový krok v žánru akčních filmů, o krok směrem k digitální revoluci a rizikům s ní souvisejícím. Skupinka špičkových hackerů je odhodlána zcela ochromit americkou infrastrukturu a to v několika krocích. Postupně chtějí odrovnat dopravu, finance a energetické zajištění jednotlivých států – to vše výhradně za pomocí moderních technologií a bezpečnostních děr v systému. Nepočítali ovšem, že i v dnešní době existuje chlápek, který všem těm hi-tech hračičkám houby rozumí a věci řeší tou nejpřímočařejší z možných cest. Jednoduše nepočítali s tím, že se na scénu vrátí nějaký akční hrdina, natožpak ten pro boj s teroristy všeho druhu nejpovolanější. A když někdo začne bezdůvodně střílet po Johnu McClaneovi, těžko jej následně přesvědčí, aby si to nebral osobně a nesnažil se mu dokazovat, že ještě v žádném případě nepatří do starého železa.

Ústřední premisa Live Free or Die Hard neboli Die Hard 4.0 neboli Smrtonosné pasti 4.0 je poměrně originální a chvíli jsem si i říkal, že by se něco podobného mohlo ve skutečnosti stát. Kdyby se dala dohromady banda natolik schopných hackerů, kdyby se jim podařilo dostat k natolik důležitým informacím, kdyby americké bezpečnostní složky byly natolik neschopné, kdyby… no, zas až tak velká pravděpodobnost něčeho podobného asi není, ale stále lepší, než další megalomanský magor s atomovkou a plánem na ovládnutí světa. Více mi vadilo, že se tvůrci na podobné premise rozhodli vystavět neošizenou akční podívanou, od reality již zcela odtrženou. Auto létající vzduchem, auta létající vzduchem a narážející do vrtulníků, stíhačky vyhýbající se padajícím kusům dálnice – chvílemi jsem se musel ujišťovat, že nejsem na projekci pokračování Pravdivých lží.

John McClane je akční ikona, o tom žádná a obdiv tvůrců k němu jest patrný z každičké minuty. Jen mu při všem to obdivném slintání pozapomněli podat při navracení se na výsluní pomocnou ruku. V celém filmu nemá jediné lepší hlášky (vyjma té poslední, „likvidační“). Když má být scéna vtipná, Willis se prostě zatváří svým jedinečným zarputilým výrazem na svého pubescentního komplice Justina Longa, vystrašenou kyberpunkovou zrůdičku – hackera dle představ současného Hollywoodu. Občasná snaha poukázat na zašlou slávu skutečných akčních hrdinů, na jejich nelehké postavení v současné společnosti plné sobeckých zbabělců, vyznívá naprázdno a příliš nuceně. Marná snaha. Filmu hodně ubližuje také mírný rating, nezaslechneme jediný „fuck“, krev stříká jenom sporadicky a už to prostě není starý dobrý John McClane, který s drsnou hláškou na tváří uhýbal sprškám krve řádových padouchů.

Ad. Padouši – těch řádových je klasické množství, likvidováni jsou sem tam vcelku vtipně, horší je to s těmi „většími“ bastardy. Jeden je nezranitelný způsobem příliš naivním pro akci 21. století, druhý, resp. druhá je příliš krásná na to, abyste jí přáli zhynout bolestech a ten poslední, ze všech padouchů nejhlavnější – nevýrazný, přezrálý puberťák (moc mne netěšilo vědomí, že ztvární agenta 47 aka Hitmana). Co je to pak za akční film bez pořádného padoucha? Z ostatních herců a vlastně z celého filmu pak vyčnívá pouze jediná osoba, „digitální Jedi“ Kevin Smith. Ačkoliv se – samozřejmě kvůli ratingu – neblýskne žádným ze svých typických „rozhodně ne pro každého“ vtípků, působí jako pěst na oko, ale pokud budete stejně jako já znuděně vyčkávat na moment, kdy Bruce už je konečně všechny vystřílí, podobné zpestření jistě přivítáte.

Svou narativní strukturou připomíná čtvrtá Smrtonosná past nejvíce své třetí pokračování, má ještě blíže k „akční road movie“ a tudíž ještě dále k českému názvu, jimž si na sebe distributor před lety upletl bič. Pokud měla být výsledkem bolestivého a zdlouhavého porodu nonstop akce, při které budeme tajit dech, někde se musela stát chyba. Že by Smrtonosná past 4.0 přišla na svět nevydařeným císařským řezem? Vzhledem ke schopnostem vrchního lékaře Lena Wisemana, módního doplňku Kate Beckinsale, by mě to moc nepřekvapilo. Režie je nevýrazná a její zásluhou celému filmu „cosi“ chybí. Nedokážu přesně popsat co, ale vím jistě, že jiná akce, Mission Impossible 3, to měla. Navzdory slušnému rozjezdu, začalo se s přibývajícími minutami sledování tohoto snímku táhnout nepěkným způsobem a posledních třicet minut mi přišlo jako nehorázně natahovaná nuda.

Dlouhé čekání za výslednou podívanou nestálo. Smrtonosná past 4.0 nenabízí nic světoborného a ani to staré nedokáže prezentovat v dostatečně poutavé formě. Tvůrci si měli v prvé řadě uvědomit, že více neznamená nutně lépe a dopředu si měli udělat jasno v tom, pro koho jejich film vlastně má být. Jestliže pro teenagery odkojené Matrixem, případně pro diváky, kteří si do kina nikdy neopomenou koupit balíček těch „nejhlučnějších“ chipsů, afektovaně se řehtají při každém náznaku vtipu a ze sálu odcházejí zásadně před naběhnutím závěrečných titulků… tak prosím. Mě to pouze utvrdilo v přesvědčení, že resuscitovat mrtvé akční hrdiny postrádá smysl a tu třetí hvězdičku dávám pouze za Smithe.

Smrtonosná past 4.0 ***
(Live Free or Die Hard, USA 2007)

Herecké výkony: 60%
Scénář: 50%
Režie: 60%
Celkové hodnocení: 55%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s