Letní filmy

Posted: 19. 7. 2007 in různé

Co si představíte pod slovy „letní film“? Existuje vůbec něco takového, anebo je to stejný nesmysl jako film zimní, jarní či podzimní? Možná a možná lze každý z „letních filmů“ zařadit do jedné z následujících tří skupin.

Letní blockbustery

Tu ve větším, tu v menším množství přicházejí každé léto. Bez ohledu na kvalitu na ně chodí davy lidí, jsou to totiž filmy, jejichž hlavním cílem je vydělávat peníze. A bavit diváky, ale hlavně vydělávat ty peníze, hromady peněz. Jsou to filmy, k nimž neodmyslitelně patří popcorn a cola a zpravidla i snížené nároky na diváka. Pro horké letní měsíce tedy naprosto ideální. Vloni to byli například megaúspěšní (a jako většina blockbusterů meganákladní) Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže. Film od začátku do konce velice zábavný, v klimatizovaném kině bez úhony přežitelný, na rozdíl od třetího pokračování téhož filmu, které je ukázkovým příkladem přeplácaného trháku. Kromě něj letos do našich kin zavítali či ještě zavítají Smrtonosná past 4.0, Harry Potter a Fénixův řád a Transformers. V obou případech jistě půjde o „velkou“ podívanou plnou digitálních triků, klišé, duchaprázdných dialogů a akce na úkor děje. Tohle jsou prostě letní blockbustery a buďme za ně rádi.

Televizní stálice

Během letních měsíců, přesněji během července a srpna se televizní stanice spoléhají převážně na neustálé omílání již dobře známých filmů a pořadů. Premiérově uvádějí nanejvýš německé romantické filmy (což naštve) a britské seriály (což potěší). Mnohé filmy jako by již měly zarezervované místo ve vysílání na několik let dopředu. Minimálně jednou ročně dojde na Troškovu trilogii Slunce, seno, obvykle mezi šestým a osmým měsícem v roce. Velké oblibě se těší rovněž komedie s Luisem de Funèsem, čehož může být důkazem také letošní reprízování některých z nich. A lze předpokládat, že se dočkáme také „četnické série“. V hojném počtu jsou uváděny také westerny, nejvíce pochopitelně ten nejslavnější – Sedm statečných. Časté jsou rovněž filmy „táhnuté“ slavným jménem hlavního představitele (Tom Cruise – Koktejl, Arnold Schwarzenegger – Predátor). Z mnoha dalších filmů jsou pro léto charakteristické filmy tak špatné, že si nikdo jindy než v létě odvysílat nedovolí. Lze předpokládat, že do budoucna se k těmto televizním stálicím přidají rovněž Piráti z Karibiku nebo animovaný Shrek.

Letní filmy

Do poslední kategorie bych zařadil všechny filmy, které se během léta odehrávají, a(nebo) je pro ně charakteristická pohodová letní atmosféra, takže bychom mohli také mluvit o filmech prázdninových, případně mají léto ve svém názvu. Rovněž u nás velice oblíbené jsou příhody rodinky Griswoldových s Chevym Chasem, nejvíce pak asi paradoxně jejich Vánoční prázdniny. Během jednoho mimořádně horkého léta se odehrávají také přinejmenším dva filmy Spikea Leeho: Jednej správně a Krvavé léto v New Yorku. Z dalších filmů, které mají léto v názvu jmenujme třeba Moje léto lásky, Babí léto, Jaro, léto, podzim, zima… a jaro (v jistém smyslu také odpočinková jihokorejská meditace). Pohodově naladěné jsou povětšinou teenagerské komedie jako Prci, prci, prcičky, Zahulíme, uvidíme… nad všemi pohodovými filmy svou pohodovostí nejvíce vyčnívá Svěrákova Jízda. Méně známým pohodovým filmem, jenž se pro svou nenáročnost velice příjemně sleduje, jsou Americké graffiti George Lucase.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s