Divoké vlny

Posted: 13. 8. 2007 in film týdne

Film týdne (38)

Divoké vlny

Vzhůru do vln!

Velkou část dosavadních filmů letošního roku bych mohl rozdělit do dvou kategorií. Na ty, od nichž jsem čekal mnohé, leč mnohého jsem se nedočkal (Smrtonosná past 4.0, Auto zabiják, ROMing) a na ty, od nichž jsem nic nečekal (či nečekal ani je samotné) a následně byl velice mile překvapen, skoro u vytržení (Jednotka příliš rychlého nasazení, Operace Silver A, Most do země Terabithia). Divoké vlny k mému velkému potěšení spadají do druhé kategorie.

Podobný film tady… tady už možná byl, ale i to je relativní. Zkuste si představit Legendy z Dogtownu říznuté Happy Feet, Auty, celé pojaté jako seriózní dokument a přesto natřískané vtipy i vtípky v každičké vteřině. Jeden by čekal, že tvůrci si pouze vyberou nejoblíbenější tvory poslední doby, kteří již lákali do kin davy svým křepčením (Happy Feet) i svou podlostí (Madagaskar), přidají k nim prkna a hodí je do divokých vln, očekávaje ohromné tržby. Vydali se však komplikovanější cestou a trpkou pravdou zůstává, že ačkoliv natočili jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob (nežertuji), z komerčního hlediska jde o naprosté fiasko. Nemá smysl nad tím naříkat, raději na ně budu pět chválu, kde se dá, v naději, že pár lidí přesvědčím o nutnosti zhlédnutí.

Při surfingu je důležitý svižný rozjezd a ten filmu nechybí. Hlavního hrdinu Codyho Mavericka poznáme v jeho domáckém prostředí, tzn. na Antarktidě, konkrétně ve „městečku“ Mražákov (orig. Shiverpool). Jelikož jde o dokument zčásti životopisný, nechybí rozhovory s rodinnými příslušníky a krátký medailonek věnovaný Codyho dětství. Klíčovým okamžikem v jeho životě bylo setkání s největší surfařskou legendou mezi tučňáky, s velkým Z, zakladatelem tohoto sportu. Důležitější je však současnost a blížící se Mezinárodní surfařský šampionát na Havaji. A Cody? Pochopitelně se jej zúčastní. Za pomocí zkušeného mentora získá chybějící zkušenosti a pochopí, na čem v životě opravdu záleží. Krom toho si najde nové přátele (zhulené kuře, fešná samička) a nepříteli (potetovaný drsňák) dá na frak.

Klišé střídá klišé, ano, ale vadí to tolik? Zvlášť, když je film tak neskutečně zábavný? Divoké vlny jsou ojedinělé již svou formou: ne tak docela mystifikační dokument (přinejmenším o Z-boys musel slyšet leckdo). Po skončení se asi nebudete ohánět informacemi o historii surfování, neboť není lehké rozpoznat pravdu od pouhých legrácek, ale mnohé scény mohou směle konkurovat kdejakému věrohodnému záznamu domnělé pravdy. Třeba když veterán vzpomíná na staré zlaté časy, sledujeme archivní záběry, hraje k tomu nostalgická hudba a je to velice dojemné. V ten moment žádná parodie, žádné předstírání, působí to tak reálně… ano, animovaní, surfující tučňáci vzbuzují reálné emoce.

Vtipně je také využíváno toho, že postavy i v běžných záběrech (tzn. když nejsou přímo zpovídání), vnímají přítomnost kamery – v takových okamžicích jsem si vzpomněl na Kancl. Kameraman je pak občas proti své vůli zatažen do děje (útok zfanatizovaných tučňáků s kosočtverci na břichách). Zatím jsem neviděl podobně pojatý hraný, natožpak animovaný snímek a řekl bych, že jakákoliv snaha napodobit jej skončí katastrofou. Divoké vlny fungují zčásti shodou šťastných náhod, zčásti obrovským zápalem tvůrců. U žádné scény jsem se nenudil, žádná scéna mi nepřipadala zbytečná. Pokud dění na plátně zrovna nevzbuzovalo smích nebo dojetí, stále šlo o úžasnou podívanou. Někdy jsme jenom unášeni vlnami, což je maximální pohodička a krásně si toho zrelaxujete.

Nejsem expert na animaci, sic, mé laické oko ji shledalo špičkovou. Animátoři dokázali vytvořit kompromis mezi reálností a komičností, takže třeba vlny a odlesky na peří tučňáků jsou naprosto věrohodné, ale když vidíte tučňáka-samičku pádící ve stylu Pobřežní hlídky vstříc topícímu se mláděti, je to zároveň vtipné. Divoké vlny jsou z těch animovaných filmů, které zcela vyeliminovaly lidský prvek, tzn. jsou zasazeny do ryze zvířecího světa s vlastní kulturou, historií a vůbec. Nedozvíme se tolik vedlejších informací jako v Autech, ale celý film lze vnímat jako alternativní pohled na zrod a fungování „člověčího“ surfingu, kdy již dodatečné otázky nejsou zapotřebí.

Asi bude hodně patetické, když napíšu, že všichni, kteří tvořili Divoké vlny, do projektu vložili celé své srdce, ale nemohu si pomoci, přesně tak na mne působily. Dobře je to patrné z hlasů dabérů, jež – což byl rovněž unikát – namlouvali své postavy v jedné místnosti a tudíž měli neomezené možnosti improvizace. Nezapomenutelné je popichování mezi Shiou LaBeoufem a Jeffem Bridgesem. Velkou radost mi udělala také Zooey Deschanel, ta svůj hlas propůjčila podobné postavě, jaké běžně ztvárňuje, tedy plné života a chutí do něj. Kvalitu českého dabingu nemohu posoudit, ale pokud budete moci, zajděte si na titulkovanou kopii (snad k nám nějaká dorazí). O Divokých vlnách bych toho ještě mohl napsat hodně, ale své pocity z nich vám přesně popsat nedokážu. Bylo to nadšení, nadšení zcela ojedinělé, nejspíš neopakovatelné, ale nadšení upřímné, bez kapky přetvářky, bez kapky soucitu nad úžasným filmem, který nevydělal úžasné peníze. Kdybych byl mladší a fyzicky zdatnější, tleskám na konci i nohama.

Divoké vlny *****
(Surf’s Up, USA 2007)

Animace: 90%
Postavy (včetně orig. namluvení): 95%
Režie: 95%
Scénář: 75%
Celkové hodnocení: 95%

P.S.: Té titulkované kopie se v našich kinech nakonec asi opravdu nedočkáme. Přesto neváhejte zajít do kina, dabing není z nejhorších a originál si časem můžete poslechnout na DVD.

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    Suhlasim, bola to prijemna oddychova podivana presne ako stvorena na prazdniny…

  2. Srakyi napsal:

    Tak to jsi me teda opravdu prekvapil – kdyz jsem na to videl v kine trailer, vubec me to neoslovilo. Ale po tehle recenzi jsem uplne nazhaveny se na to podivat!

  3. Matty napsal:

    4Srakyi: Tak teda nevím, mi se ten trailer nezdál tak strašný, naopak podnítil mou zvědavost (a to jsem jej viděl s cz dabingem). Přičemž, soudě dle diskuze na ČSFD, odradil více lidí. Zvláštní…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s