Simpsonovi ve filmu

Posted: 15. 8. 2007 in recenze

O snu, který se rozplynul

Konečně! Po sedmnáct let dlouhém čekání jsme se konečně dočkali celovečerní verze jednoho z nejmilovanějších animovaných seriálů, jaký kdy v televizi běžel. Oblíbená famílie pěti žlutých čtyřprsťáků ze Springfieldu (ze kterého z nich?) si tedy našla cestu na stříbrné plátno, ale stálo nám to čekání za to? Po dlouhém přemýšlení musím s hořkostí zkonstatovat, že nikoliv.

Děj je velice slabý. Kopíruje motivy z již odvysílaných epizod (zamilovaná Líza, manželská krize, ekologická katastrofa), netvoří jeden kompaktní celek a jeho hlavním smyslem je patrně poskytnout prostor co nejvíce komickým situacím. Přibližně prvních třicet minut navíc nemůže být o žádném skutečném ději řeč, jsou to jenom vedle sebe úhledně naskládané vtipy. Potěší pár parodií (Titanic, Prison Break, Spider-Man, Harry Poser, ehm, Potter).

Z postav nechybí snad nikdo, každý dostane svých patnáct vteřin slávy, třeba i za cenu výše zmíněného roztříštění filmu na autonomní humorné výstupy. Chybí zajímavá nová postava. Cameo Schwarzeneggera coby amerického prezidenta je vyloženě trapné (v českém dabingu obzvlášť), u Toma Hankse mi nebylo jasné, jestli si z něj tvůrci dělali legraci či nikoliv, situaci v tomto ohledu zachraňují pouze Green Day, kteří však jdou záhy ke dnu.

Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se po celých devadesát minut dobře nebavil. U mnohých epizod seriálu (ne nutně těch nejlepších) jsem se nicméně bavil více a dodnes si z nich pamatuji některé momenty. Z celovečerního snímku si – když pominu občasné pobrukování „Spider Pig, Spider Pig…“ – tři dny od zhlédnutí na nic konkrétního nevzpomínám.

Animátoři naštěstí odolali současnému 3D trendu, film natočili hezky ve 2D. Kontury jsou jasnější, barvy sytější, pohyby plynulejší, proto zamrzí, že tvůrci měli přesto nutkání propašovat do filmu i pár trojrozměrných záběrů. V takových okamžicích připomínají hrdinové postavičky vystřižené z leporela a není na to moc pěkný pohled.

Citelně chybí politická či jakákoliv jiná politická satira. Ve snaze zalíbit se všem, není kritizován nikdo. Pro tuto korektní bezzubost kinoverze seriálu, který již nejednou s úspěchem parodoval americký sen, tupost politiků i praktiky v showbyznysu, nedokážu najít jiného výrazu než: pokrytectví.

Simpsonovi přinášejí přesně to, co každý očekával, tvůrce snad ani nenapadlo nabídnout nám i nějakou nadhodnotu. Něco, co by Simpsonovi v kině odlišovalo od Simpsonových v televizi. Ve stávající podobě jsou to jenom tři (možná čtyři) průměrné epizody neobratně slepené v jeden celek. Nedá mi to, abych je nesrovnal s celovečerním South Parkem, jenž byl zcela věrný podtitulu originálního názvu: Bigger, Longer, Uncut.

Simpsonovi ve filmu ****
(The Simpsons Movie, USA 2007)

Animace: 70%
Postavy: 100%
Scénář: 70%
Režie: 65%
Celkové hodnocení: 80%

Reklamy
Komentáře
  1. Lish84 píše:

    S recenzí souhlasím, ale moc nechápu čtyři hvězdičky udělené přes veškerou kritiku.

  2. Matty píše:

    Lisher84: Chápej – jsou to prostě Simpsonovi. 🙂

  3. […] Simpsonovi přinášejí přesně to, co každý očekával, tvůrce snad ani nenapadlo nabídnout nám i nějakou nadhodnotu. Něco, co by Simpsonovi v kině odlišovalo od Simpsonových v televizi. (více) […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.