Bourneovo ultimátum

Posted: 3. 9. 2007 in film týdne

Film týdne (41)

The Bourne Ultimatum

Agent (s) budoucnosti(í)

Žádné napjaté očekávání. Tomuto filmu jsem neplánoval věnovat zvýšenou pozornost, dokud nezačal sklízet nadšené recenze po celém světě. Obrovské nadšení laiků i kritiků mě přimělo zabrouzdat na vyvrcholení trilogie, která mě dříve nechávala zcela chladným, do kina. První díl, Agent bez minulosti v režii Douga Limana, byl podprůměrný. Hodně. Ničím mě nezaujal. Bourneův mýtus měl hlavně parádní závěrečnou automobilovou honičku, společně s Roninem asi nejlepší od dob Francouzké spojky. Změna režiséra byla hned patrná. Ultimátum se z devadesáti procent nese v duchu posledních minut Mýtu – ultimátní akční maratón plný nečekaných překážek a s minimem oddechových zastávek.

Příběh bych s dovolením shrnul do jediné věty: Jason Bourne chce zjistit, kým byl, co dělal a nenechat se při tom zabít. Velice jednoduché, na dvě hodiny přesto dostačující. Vzájemná interakce mezi postavami v dialogové rovině byla minimalizována pouze pro potřeby hlubšího vykreslení charakterů. Jinými slovy – moc nekecají. Vše podstatné je nám odhaleno během poslední čtvrthodinky, překvapivě nejméně akční části filmu. K bezchybně vybraným hercům z jedničky (Matt Damon) a dvojky (Julia Stilles) byl přibrán David Strathairn, snad nejcharismatičtější herec své generace. Není nic tak fascinujícího, jako poslouchat jeho šedivě napsané dialogy (bez ironie). OK, možná akční scény.

Jistý novinář krátce po začátku filmu vyřkne do telefonu název tajné operace CIA. Jeho rozhovor je (jako statisíce dalších) odposloucháván a okamžitě vzbudí zájem patřičných kruhů. Brzy poté ho již sledují tajní agenti. A také Jason Bourne, o němž napsal pár článků do novin. Bourne nesmí být spatřen, na informacích onoho novináře však závisí jeho budoucnost. Hned zkraje nejlépe vygradována scéna celého filmu zároveň předznamenává, v jakém duchu se ponese zbytek: Bourne bude sbírat střípky své minulosti, CIA mu v tom bude bránit. Procestuje během toho pár zemí, schytá pár modřin, mnoho se nedozví – cesta k cíli není důležitá, ale je hyperakční.

Bourne utíká, někoho pronásleduje úzkými ulicemi jednoho španělského městečka, někdo pronásleduje jeho. Kamera změní úhel třikrát za půl minuty, hudba Johna Powella je nepřetržitě vygradována na domnělé maximum a přitom graduje dál. Matt Damon se tváří drsně a odhodlaně, jeho nepřátelé též. Kdo s koho? Dech… jaký dech? Tep… srdce hrozí vyskočením z těla. Pocity… takhle má vypadat akční thriller! Paul Greengrass neobjevil žádný nový, převratný způsob pojetí akce, pouze uvařil dokonalý akční extrakt. Použité suroviny? Trochu starších automobilových honiček (Francouzská spojka, Bullitův případ), trochu pěstních soubojů tělo na tělo (Klub rváčů? Kill Bill?), trochu syrovosti jeho předchozích snímků (Krvavá neděle, Let číslo 93). Až na občasnou chaotičnost (která k tomu patří) to funguje dokonale.

V rámci žánru nemohu Bourneovu ultimátu absolutně nic vytknout. Je to bezchybné završení jedné trilogie. Šetřil bych výrazy jako „nová dimenze akčního filmu“ či „revoluční počin“ – není zde nic revolučního, nebudeme-li počítat, že vše funguje přesně tak, jak bylo nejspíš zamýšleno. Po pěti hvězdičkách přesto sáhnout nemohu. Omračující dojem z první akční extáze se již neopakoval. Euforii provázející chvění po celém těle jsem pocítil až v úplném závěru, během posledních deseti vteřin – nebyla radostí z toho, že už to skončilo, v žádném případě, přesto přišla příliš pozdě. Mám dobrý pocit, nejsem nadšen. Fanoušci Bournea budou.

režie: Paul Greengrass; scénář: Tony Gilroy, Scott Z. Burns, George Nolfi; kamera: Oliver Wood; hudba: John Powell; hrají: Matt Damon (Jason Bourne), Julia Stiles (Nicky Parson), David Strathairn (Noah Vosen), Joan Allen (Pamela Landy)

Bourneovo ultimátum ****
(The Bourne Ultimatum, USA 2007

Herecké výkony: 85%
Scénář: 70%
Režie: 90%
Celkové hodnocení: 85%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 93%
IMDb: 8.5
RT: 93%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.