Bio ráj

Posted: 10. 9. 2007 in film týdne, klasika

Jelikož minulý týden nebyl na kvalitní filmy moc bohatý, musel jsem tentokrát sáhnout po filmu z týdne předminulého, shodou okolností nesmrtelné klasice.

Film týdne (42)

Nuovo Cinema Paradiso

Film o filmu

Otevřít staré rozvrzané dveře, vstoupit dovnitř. Po dřevěné podlaze praskající při každém kroku projít okolo pokladen se zataženými okýnky a cedulí „dnes hrajeme zadarmo“. Vejít do promítacího sálu, zamířit k prvnímu volnému, leč jistojistě nepohodlnému sedadlu. Pokojně se usadit a počkat na charakteristický zvuk doprovázející spouštění staré promítačky. Představení začíná – vítejte v ráji.

Uznávaný italský filmový režisér Salvatore (Toto) se právě dozvěděl, že zemřel jakýsi Alfredo. Nejdříve ve vzpomínkách, na konci filmu i fyzicky, se vrací do vsi Giancaldo, kde prožil dětství. Do časů neradostných, válkou zbídačených, leč právě díky osobě onoho Alfreda také časů naděje a nových možností úniku z trpké reality. Alfredo je pro Tota otcem, kterého nikdy neměl, je pro něj dobrým rádce i přítelem, ale hlavně je promítačem v místním kině.

Děkuji, děkuji Giuseppemu Tornatorovi a všem lidem, kteří jej v dětství nějakým způsobem ovlivnili, kteří měli podíl na jeho proměně z obyčejného malého Siciliána ve světově uznávaného režiséra. Jinak by tato částečně autobiografická pocta zašlé slávě kinematografu nikdy nemohla vzniknout. Tornatore „své“ městečko zalidnil pestrou paletou lidsky výstředních postaviček, aby jej následně obestřel magickou, téměř snovou clonou. Vytvořil mikrosvět, který miluje film, žije jim a nedá na něj dopustit.

Pokud opravdu na podobném místě vyrůstal, závidím mu. Žít v té době, do Giancalda bych neprodleně emigroval a dopřál si nějaké klasické dílo kinematografie zprzněné nemilosrdným knězem-cenzorem. Copak jsem tak naivní? Realita byla přece jiná a na podobném místě, v podobných podmínkách, bych nevydržel ani do prvního večerního promítání. Ale rád tomu věřím a rád se tam budu na více než dvě hodiny vracet.

Čímže mě vlastně tenhle film s názvem jako pro utopistický cíl snažení Strany zelených, nadchnul? Je to upřímné, přesto teskné, vyznání lásky k filmu. Pochopitelné a jednoduché. Ne tak jednoduché jako filmy, na které tehda chodili negramotní a válkou zdeptaní venkované, ale podobně upřímné. Oprašování stříbrného prachu z dávných vzpomínek podmalovává a nostalgický dojem prohlubuje hudba Ennia Morriconeho.

Philippe Noiret exceluje v roli filmuznalého muže s kapsami plnými mouder. Okolosedící skeptici, houby chápající výraz „mít rád film“, měli připomínky k jeho příliš vysokému věku na samém začátku, natožpak po několika skocích na časové ose („tomu musí být tak sto“). Sám bych něco podobného neřešil. Ne u podobného filmu. Jediné synonymum jej vystihuje přesně a má mnohem větší vypovídací hodnotu než mnou výše uvedené bláboly: krásný.

P.S.: Věděl jsem, co přijde, v závěru mi stejně zjihlo srdce.
P.P.S.: Existují tři verze filmu, dvouhodinová (kterou jsem viděl), 155 minutová a 170 minutová (kterou bych jednou rád viděl).

režie: Giuseppe Tornatore; scénář: Giuseppe Tornatore; kamera: Blasco Giurato; hudba: Ennio Morricone; hrají: Philippe Noiret (Alfredo), Jacques Perrin (dospělý Salvatore), Nicola Di Pinto (dle IMDb: Village Idiot :-))

Bio ráj *****
(Nuovo Cinema Paradiso, Itálie/Francie 1988)

Herecké výkony: 90%
Scénář: 85%
Režie: 90%
Celkové hodnocení: 90%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 92%
IMDb: 8.4
RT: 90%

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    No hudba bola ozaj dobra aj ked ten Noiret mal hadam aj viac ako 100r. No po precitani komentara sa mi aspon objasnilo, vocogo.

  2. David napsal:

    Ahoj…náhodou jsem narazil na tyto stránky,tak zde zanechám jednu prosbu….Koupím film Bio Ráj na dvd.Mám ho jen na videu.Ale už je to tak ohrané,že se na to nedá koukat.je to můj nej film

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.