Ratatouille

Posted: 8. 10. 2007 in film týdne

Film týdne (46)

Ratatouille

Příběh krysáka

V Paříži jich žije okolo osmi milionů, v Indii z nich připravují karbanátky, v Kalifornii o nich natočili rodinnou komedii. Jsou to krysy, jsou všude, přenášejí infekce, jejichž názvy je lepší neznat a množí se… jako krysy. Když pomineme zanedbatelnou skutečnost, že jimi asi budeme jednou sežráni zaživa, nic nám nebrání ve vychutnání dalšího chutného sousta připraveného kuchaři a kuchařkami z Pixaru.

O příběhu jenom stručně pár větami, nerad bych vás ošidil o požitek z jeho postupného odhalování. Krysa Remy žije se svou početnou (u krys je „početnou“ relativní pojem :)) krysí rodinkou na půdě domova jedné nic netušící stařenky. Remy má mezi ostatními hlodavci výsadní postavení – umí detekovat otrávenou potravu a předejít tím hromadné (sebe)vraždě. Kromě toho v sobě objevil kuchařský um. Díky pečlivému nastudování kuchařky mistra Gusteaua (ano, on umí číst) nepozře ledacos. Načež dojde k několika nečekaným situacím, Remyho poklidný život vyjede z kolejí a najednou musí bojovat o vlastní přežití a bude se snažit s Gustem vypořádat s Egem.

Ratatouille má od prvních minut nekompromisní tempo. Remy vnitřním monologem představuje svou maličkost i své příbuzné (žravý bratr Emilio), dává nám první rady, kterak si vychutnat každičký kousek žvance a do toho neustále před někým/někam utíká. Podobné schéma je uplatňováno i po přesunutí děje do Paříže (o čemž jistě víte z traileru a hojných reklam), akorát přibývá lidský a nadbývá duchařský element.

Každou vteřinu jsem obdivoval, s jakou lehkostí a důrazem na detail je film režírován. Dojetí střídá úsměv, úsměv střídá strach. Je to současně groteska, konverzační komedie, horor, romantický film a drama o hledání té správné životní cesty. A pochopitelně taky film o vaření, o obrovské lásce k jídlu, k jeho přípravě a požitku z něj. Je tak lákavé podlehnout po skončení dojmu, že vařit může skutečně každý a následně v kuchyni spáchat zločin proti lidskosti.

Svět, do kterého tvůrci děj zasadili, není tak originální a propracovaný jako v případě Aut či Života brouka. Špinavé ulice a luxusní restaurace z větší či menší blízkosti poznal každý, originální a velice odvážná tentokrát byla volba hlavního hrdiny. Krysa je zde prezentována jako malý tvoreček, kterého chce každý zabít. Tento sugestivní a deprimující pocit umocňuje „přízemní“ kamera a četné pohledy z krysí perspektivy.

Na stádo hodujících krys, nadto věrohodně animovaných a z dálky nerozeznatelných od těch reálných, není moc líbivý pohled, přesto – zkuste hodit předsudky za hlavu a tyto odpudivé stvořeníčka akceptovat. Rád argumentuji tím, že když může vzniknou a nemalý úspěch sklidit seriál o sériovém vrahovi (Dexter), pak proč ne film o přemnožených škůdcích? Menší caparti by snadno mohli nabýt dojmu, že krysy jsou přítulní domácí mazlíčci – ne děti, nejsou, ale v rámci mezidruhové tolerance tomu můžete na dvě hodiny uvěřit.

Přijde mi hloupé psát, že Ratatouille je opět o chlup (ne nutně krysí) lepší a dospělejší než předchozí film Pixaru, konkrétně Auta, která byla pro změnu lepší než Úžasňákovi atd. Vyznačuje se stejnou precizností, stejnou láskou k filmu jako takovému, nově také obrovskou láskou k jídlu. Má skvěle napsané a kongeniálně vyanimované postavy roztodivných tvarů a vlastností. Má… nebylo by rozumnější napsat, co nemá? Jenže co vlastně nemá? Mám mu vyčítat důraz kladený na tradičnost v pojetí příběhu? Snahu o návrat ke kořenům, díky které se jednou zcela jistě zařadí k nesmrtelným klasikám od Disneyho?

Ač je Ratatouille v mnoha ohledech přesným opakem „rebelujících“ Divokých vln, k dokonalosti mu schází stejně nepatrný kousek a po několika zhlédnutích jej budete mít tak rádi, že i nad ním rádi přimhouříte oči. Doporučuji již déle neváhat, sebrat nejdostupnější osobu, jejíž tvář vám je povědomá a charakter sympatický a vyrazit do kina. Objevte v sobě krysu!

režie: Brad Bird, Jan Pinkava (tak trochu); hudba: Michael Giacchino; kamera: Robert Anderson, Sharon Calahan; mluví: Patton Oswalt (Remy), Ian Holm (Skinner), Lou Romano (Linguini), Janeane Garofalo (Colette)

Ratatouille (USA, 2007) *****

Animace: 95%
Postavy (včetně orig. namluvení): 90%
Režie: 100%
Scénář: 80%
Celkové hodnocení: 95%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 91%
IMDb: 8.4
RT: 96%

Reklamy
Komentáře
  1. OLA píše:

    Profesne je ten film ozaj na urovni, ale tych potkanov tam nemuselo byt tolko…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.