Stůj při mně

Posted: 29. 10. 2007 in film týdne

Film týdne (49)

https://i1.wp.com/www.pisapdx.com/photos/page3/stand.jpg

Film jako cesta, cesta jako život

Kde jsou ty časy dětských her, bezstarostného blbnutí a hledání odpovědí na naprosto banální otázky? Kam se poděly, kam je odvál čas? I pokud bychom se pokusili na ně navždy zapomenout (nemožné), v našich duších zanechaly nesmazatelný otisk, mnohdy s nezanedbatelným vlivem na pozdější vývoj. Příběh, kterým se do období svého mládí vrací Stephen King, je natolik univerzální, že neznám člověka, u nějž by nevyvolal alespoň jednu reminiscenci, jednu zasutou vzpomínku. Když už nic jiného, kamarády, někdy dokonce dobré a spolehlivé kamarády, měl za mladých let každý. No, téměř každý…

Chris Chambers (River Phoenix), rozený vůdce party, kluk s nepříliš optimistickými životními vyhlídkami. Otec byl grázl, brácha je grázl a Chris… Chris nechce být dalším Chambersem, na kterého budou ostatní nahlížet skrze prsty. Dokáže se vzepřít nalajnovanému osudu a zvolit jinou, lepší cestu? Nadcházející dobrodružství by k tomu mohlo být vhodným výchozím bodem.

Gordie Lachance (Will Wheaton), Chrisův nejlepší kámoš, zároveň vypravěč příběhu a nadějný spisovatel (nejspíš samotný King). Gordie nemá jako jediný z chlapců žádné problémy s otcem. Otec s ním vůbec nekomunikuje. Po tragické smrti svého staršího syna, nadějného sportovce Dannyho, také zcela přehlíží Gordieho zjevný spisovatelský talent. Pomůže Gordiemu plánovaná výprava najít ztracenou sebedůvěru?

Sebedůvěrou si naopak nedostatek víry v základní životní jistoty kompenzuje „nejšílenější“ ze čtyř kamarádů – Teddy Duchamp (Corey Feldman). Také on byl neblaze ovlivněn svým otcem, toho času zavřeným za zdmi psychiatrické léčebny. Tedd někdy jedná bezmyšlenkovitě, paradoxně nechce být vnímán jako blázen. Nechce nést pečeť své rodiny. Co vlastně chce, ví to vůbec? Dokáže to zjistit během následujících dvou dní?

A nesmí chybět jednoduše uvažující, mírně obtloustlý a všemi vysmívaný Vern Tessio (Jerry O’Connel). Právě ho, ironií osudu díky velké smůle, potká nemalé štěstí, když vyslechne dialog, jehož obsah změní dětství, potažmo celý život jeho, Chrise, Gordieho i Tedda.

Tito čtyři teprve pár let náctiletí Američané podstoupí pár dní před koncem letních prázdnin výpravu malou rozsahem, leč obrovskou významem. Není příliš podstatné, kam a proč jdou (za řeku Royal, objevit mrtvé tělo zmizelého chlapce), důležité jsou takřka odysseovské nástrahy, jež na ně číhají po cestě. Máloco odhalí lidský charakter jako společné putování, mnohdy riskantní a s mlhavou představou o jeho smyslu. Dětská fascinace mrtvým tělem, resp. smrtí, a „výhod“ z toho plynoucích, je jenom jednou stranou mince. Nakonec tou (nej)méně důležitou.

King dokázal bravurně vykreslit charaktery jednotlivých hrdinů, často na příkladu jedné dvou typických situací. Každému věnuje prostor odpovídající jeho atraktivitě pro diváka. Filmu dominuje přátelství Chrise a Gordieho, zbylí dva chlapci samozřejmě nebyli připsáni jenom „do počtu“. Nejlépe o tom svědčí příhody, které je postupně potkávají a které – jakkoli zručně natočené (z chůze přes most mi ještě teď běhá mráz po zádech) – nejsou samy o sobě tak podstatné jako jejich následný dopad na psychiku zúčastněných. Nečekejte žádné velkolepé dramatické scény, jsou obyčejné příhody obyčejných mladých dobrodruhů, které Gordieho v závěru přimějí označit jeho rodné městečko za „nějaké menší“.

Adaptace Kingovy předlohy se ujal režisér malých velkých filmů Rob Reiner (This is Spinal Tap, Princezna nevěsta, Když Harry potkal Sally). Režíruje nenuceně, prostě a účelně. Ústřední dobrodružství uvážlivě prokládá flashbacky a paralelně probíhajícím, slaboduchým řáděním party výrostků, vedených Ace Merillem (Kiefer Sutherland). Cesty obou skupin se osudově protnou ve finále, doslova zhmotnělém synonymu prosby „stůj při mně“. Reiner se očividně levný snímek nesnaží učinit epičtějším, vystačí si s pár kamerovými jízdami a dobovými šlágry, jež evokují atmosféru sklonku padesátých let. Dojem z formálně čistého, skromného filmu kazí jenom nevhodná pasáž, zachycující Gordieho vyprávění o imaginárním tlouštíkovi a zakončená hromadnou „blitkou“. Ve vyprávění jistě má své místo (vid. žadonění o pointu), ale opravdu ji nešlo pojat vkusněji?

Mnoho scén, často těch nejzásadnějších, je založeno na dialogu dvou a více postav. Díky dospělým výkonům nedospělých herců fungují špičkově. Včetně okamžiků balancujících na hraně prvoplánové hry na city (není pravda, že „kluci nepláčou“). Obrovská škoda, že nadějná kariéra Rivera Phoenixe (Joaquinova bráchy) byla náhle uťatá nadměrnou dávkou drog. Ze starších herců na sebe nejvíce pozornosti logicky strhává Kiefer Sutherland. Zde mi s odbarvenými vlasy velice nápadně připomínal Ewana McGregora. V titulcích neuvedený Richard Dreyfuss pak ztvárnil dospělného Gordieho, tzn. vypravěče celého příběhu, jenž neopomíná svá naivní dětská léta konfrontovat se střízlivým pohledem zkušeného dospěláka.

Filmů jako Stůj při mně nevzniká mnoho. Přesněji: nevzniká jich dost. Z toho nejobyčejnějšího možného námětu vytřískává naprosté maximum a na vybrané téma nahlíží ze všech myslitelných úhlů zábavně a přitom citlivě. V nejlepším smyslu slova chytrý rodinný film. Lze předpokládat, že děti jej budou vnímat diametrálně odlišným způsobem než jejich rodiče. Ti se během sledování myšlenkami jistojistě vrátí do dětství, ať už za vzpomínkami radostnými či nikoliv.

režie: Rob Reiner; scénář: Raynold Gideon, Bruce A. Evans; hudba: Jack Nitzsche; kamera: Thomas del Ruth; hrají: River Phoenix (Chris Chambers), Will Wheaton (Gordie Lachance), Corey Feldman (Teddy Duchamp), Jerry O’Connel (Vern Tession), Kiefer Sutherland (Ace Merill)

Stůj při mně *****
(Stand By Me, USA. 2007)

Herecké výkony: 85%
Scénář: 90%
Režie: 80%
Celkové hodnocení: 90%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 85%
IMDb: 8.1
RT: 94%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s