Interview s upírem

Posted: 5. 11. 2007 in film týdne

Film týdne (50)

Interview s upírem

Když je život příliš dlouhý

Myslel jsem si, že nemám rád upírské filmy. Nikdy jsem je nevyhledával, nesledoval. Dokonce jsem ani nečetl „Bibli“ všech upírofilů, Stokerova Drákulu. Právě z Drákuly vychází geniální počin F.W. Murnaua Upír Nosferatu, u něhož jsem si poprvé uvědomil, že mi upírská tématika není úplně cizí. O deset let mladší Vampyr (1932) mě rovněž nadchnul, což jsem přisuzoval přelomovému pojetí u tak starého snímku, nikoliv titulnímu upírovi. Dravější podobu dostali tihle pobledlí elegánové v „hlavně být cool“ sérii Blade. Minimálně její první dva díly mou žízeň po krvi uhasily. Recenzované Interview s upírem je potom tou nejryzejší upířinou a zároveň filmem, který mě nadchnul. Pět upířin, pět nadprůměrných filmových zážitků – jsem snad upír? Pokud vím tak ne, pokud ano, tak jedině upír schizofrenní.

Anne Rice napsala roku 1973 knihu Interview with the Vampire. Tu knihu jsem nikdy nečetl (jak typické). Podlé té knihy Neil Jordan o třiadvacet let později natočil stejnojmenný film s podtitulem The Vampire Chronicles. Většina věcí, jimiž Interview ční nad jinými filmy, nijak nesouvisela se scénářem. Nic nenaznačuji, jenom konstatuji.

San Francisco, současnost – v hotelovém pokoji sedí novinář Daniel (Christian Slater) s mužem jménem Louis (Brad Pitt), který se prohlašuje za upíra. Daniel mu pochopitelně nevěří, načež si ochotně vyslechne Louisův životní příběh – když nic jiného, bude mít zajímavý námět na knihu. A Louis začíná vyprávět. Ve vzpomínkách se vrací na konec 18. století, kdy jako mladík zklamaný životem prvně potkal Lestata (Tom Cruise), váženého šlechtice krve modré, lačného krve dobré. Snad z rozmaru, z touhy vyzkoušet něco nového, přijímá Louis nabídku na věčný život a nechává Lestata odsát z něj potřebné množství krve. Doslova. Méně doslovně si tihle dva budou sát krev v následujících minutách, kdy se jejich vztah začne vyvíjet ne zrovna ideálním způsobem.

Hlavní rozpor tkví v jejich odlišném nahlížení na svůj „dar“. Konzervativní Lestat neřeší otázky života a smrti, jenom bezstarostně hřeší. Louis naopak začíná čím dál intenzivněji přemýšlet nad svým údělem, nad svým právem žít za cenu životů jiných. Události naberou nečekané obrátky, když do jejich životů vstoupí půvabná dívenka Claudie (Kirsten Dunst), díky „dobré vůli“ jednoho z pánů brzy také upírka.

V celém filmu je jenom mimimum vyloženě akčních scén. Postavy povětšinou vedou dialogy, jež se lehce otřely o filozofii a sem tam vysají nějakou sličnou děvu. Pro Jordanovu režii přesto marně nacházím jiné slovo nežli „strhující“. Způsob, jakým vypráví vcelku všední upírskou historku a postupně odkrývá její četné vrstvy, bere dech. K jádru pudla jsem neproniknul hned, chvíli trvalo, než se mi film dostal pod kůži. Za zlomovou bych označil větu „Až přišel den, kdy zatoužila po vlastní rakvičce“, která jasně dokazuje, že tvůrcům nebyl cizí ani černý humor a černý humor miluji nadevše. A pro cynismus, s nimž nám je „předhozen“ finální dějový zvrat, taková milá krvavá tečka, nakonec také hodnotím solidními pěti hvězdičkami.

Otázka zní, kam Interview s upírem zařadit? Jaká je pravděpodobnost, že duševně zasytí fanoušky horrorů? Romantických filmů (ten homosexuálně-pedofilně-nekrofilní milostný trojúhelník byl podle mě míněn zcela seriózně)? Existenciálních dramat? Sám jej řadím do úzké podskupiny zábavných, přitom velice chytrých snímků s trvanlivostí, jaká rozhodně nebývá běžným standardem. Ty dvě hodiny utekly jako nic a nad některými naťuknutými otázkami přemýšlím nadále. Takže spokojenost maximální.

režie: Neil Jordan; scénář: Anne Rice; kamera: Philippe Rousselot; hudba: Elliot Goldenthal; hrají: Brad Pitt (Louis), Tom Cruise (Lestat), Kirsten Dunst (Claudia), Antonio Banderas (Armand), Christian Slater (Daniel Malloy)

Interview s upírem *****
(Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles, USA 1994)

Herecké výkony: 85%
Scénář: 80%
Režie: 95%
Celkové hodnocení: 90%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 78%
IMDb: 7.3
RT: 69%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s