Pravidla lži

Posted: 19. 11. 2007 in film týdne

Film týdne (52)

Pravidla lži

Hra na pravdu, hra o život

Je zima. Mráz zalézá pod nehty a na náladě nikomu nepřidává. Kdesi v Pošumaví koexistuje skupina jedenácti lidí, které spojuje temná minulost. Jsou zde, někteří měsíc, někteří půl roku, aby za pomocí tří terapeutů společně porazili své vnitřní démony, vyléčili své zraněné duše. Narkomani, feťáci, prostitutky, sebevrazi, bezdomovci – vskutku vydařená skvadra, do níž by asi málokdo chtěl spadnout. Novým členem uzavřené komunity s pevně danými a striktně dodržovanými pravidly se v tomto pošmourném čase stává Roman (David Švehlík). Drogový dealer, který o vlásek unikl smrti zastřelením. Co je zajímavé a čemu tvůrci věnovali jednu z mnoha dějových linií – střílel pravděpodobně jeden z abstinujících lhářů. Ano, lhářů – na upřímnost si zde nikdo nehraje.

Jak jsem naznačil v předchozím odstavci, otázka „kdo po Romanovi střílel?“, tvoří pouze jednu, tu thrillerovější část této napínavé psychologické hry. Debutující režisér Robert Sedláček jakoby sváděl vnitřní boj, který střídavě vyhrával „Sedláček – dokumentarista“ a „Sedláček – vypravěč fiktivního příběhu“. Dojem z maximálně věrohodného vykreslení jedné podobné komunity a vztahů v ní fungujících, ruší problesky z minulosti zahalené do mlhavého oparu a nakonec nepřinášející uspokojivou pointu. Laciné odhalení z poslední minuty, přidané snad, aby se neřeklo, budete nejspíš tušit dlouho dopředu. Není to nijak extrémně rušivý element, samotného mě nepodbízivý styl vyprávění po pár minutách zcela vtáhl a některé typické scénáristické kličky a vedlejší dějové linie jsem bral jako možnost blíže poznat jednotlivé postavy, ne vždy sympatické, avšak hodné zvýšené pozornosti.

Podobný snímek obvykle stojí na hereckých výkonech. Ač Pravidla lži disponují pár vizuálně pěkně vyřešenými scénami (hlasování), není tomu v jejich případě jinak. David Švehlík si jako nově příchozí právem nárokuje nejvíce pozornosti, společně s nim jsme zasvěcováni do pravidel fungování skupiny, společně s nim poznáváme ostatní postavy, které postupně přebírají – když ne hlavní, tak určitě – hlasitější slovo. Od pohledu grázl Milan (Jiří Langmajer) s vyhýbavým a přitom pronikavým pohledem. Možná psychopat, možná striktně logicky uvažující manipulátor. Jolana (Petra Jungmanová), jeho holka, které nedokáže nabídnout, co od něj vyžaduje (a není to sex). Neurotik Filip (Jan Budař), obrněný silnou vrstvou nadhledu. Karel (David Novotný), táta od rodiny – má srovnané myšlenky a osmnáctiletou dceru, kterou nikdy neviděl….
Výtečné herecké obsazení dále doplňuje například Klára Issová, Igor Chmela či Martin Stránský. Skvělí herci, nepříliš okoukané tváře, atypické role. Herce jistě nenalákal symbolický honorář, s o to větší chutí své postavy hrají.

Nevím, kolik scén, zda-li nějaká, bylo improvizovaných, ale přirozenost, přesněji syrovost jejich projevu dosahovala v určitých momentech vrcholu na hranici zmiňovaného dokumentu. Dokumentární dojem umocňují titulky o osudech hrdinů po skončení filmů – pro jejich napsání posloužili Sedláčkovi lidé ze skutečného terapeutického centra. Jistě, ne všichni hrají s přehledem Budaře nebo Issové a některé dialogy, nepřekvapivě ty „filmovější“ malinko skřípají. Pravidlům lží lze vytýkat mnoho jiných věcí – absenci souvislého vyprávění jednoho příběhu, délku, nešikovnou a příliš doslovnou práci se symboly (házení sněhových koulí na sošku Ježíše) –, i s vědomím těchto nedostatků před sebou však máme jeden z nejpozoruhodnějších loňských počinů české kinematografie a hlavně opět český film, který není třeba hodnotit s přimhouřenýma očima jenom proto, že je český.

Pravidla lži (ČR, 2006) ****

Herecké výkony: 85%
Scénář: 80%
Režie: 75%
Celkové hodnocení: 80%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.