40 let panic

Posted: 3. 12. 2007 in film týdne

Film týdne (54)

40 let panic

Bavme se o sexu

Andy Stitzer (Steve Carell) bydlí sám. Má rozsáhlou sbírku vzácných akčních figurek a více videoher než kdejaký japonský teenager. Do práce jezdí na kole – nemá řidičák. Ve volném čase mimo jiné barví cínové vojáčky. Je mu 40 let a je panic. Když ho spolupracovníci (Paul Rudd, Seth Rogen, Romany Malco) po překonání vlastního strachu („vypadá jak sériovej vrah“) pozvou na partičku pokeru a tato skutečnost vyjde na povrch, začnou se dít věci. Cíl mise je jasný: odpanit Andyho. Říkáte si: další tupá „zasunovací“ komedie? Od Judda Apatowa nikdy. Ten, ač má renomé nejsprostšího scénáristy v Hollywoodu, píše uvěřitelné příběhy s neuvěřitelnou koncentrací vtipů. A rozhodně nejsou hloupé, svým rafinovaným obcházením zažitých scénáristických postupů naopak až nečekaně chytré.

Hele, nauč mě to

Komedie o podobném námětu kupříkladu vybízí k zařazení celé série „zkrášlovacích“ procesů, aby hlavní hrdina snadněji sbalil nějakou tu roštěnku. Zde je zastupuje pouze brutální a sadisticky vtipná depilace hrudi (pro zajímavost si do YouTube zadejte Chest Waxing). Co tvoří zbytek? Těžko to popsat jinak než odrazujícím „dvě hodiny keců“, ale on to fakticky není nikterak akční film. Andy sbírá rady svých zkušenějších kolegů, na nic netušících obětech zdokonaluje svou balící techniku… pak potkává sympatickou vrstevnici, koncentrace romantických prvků se malinko zvyšuje (koncentrace vulgarismů snižuje) a vše směřuje k „uspokojivému“ finále.

Škoda, že mám penis na odpočinku.

Největším problémem Panice je, stejně jako u následující Zbouchnuté, délka. Dvě hodiny, dvě a čtvrt hodiny v necenzurované verzi, jsou na komedii tohoto typu moc, dochází tudíž k nemilému ředění. Všechny vedlejší postavy, kterým Apatow věnuje stejnou péči jako Andymu, jsou naštěstí zábavné a sympatické i když vedou klasicky vatové dialogy „o ničem“:

-Takže ty seš teď buzna?
+Ne, jen budu žít v celibátu.
-To zní buznovsky.
(konverzace pokračuje ve stejném duchu cca minutu)

Chápu, že tvůrcům bylo líto vystřihnout byť jen kousíček materiálu, při jehož realizaci musela na place panovat bezvadná nálada, ale mít Panic 90 minut, těžko se přistihnu, kterak v duchu povzbuzuji Andyho k onomu finálnímu zasunutí. Mám z toho zvláštně schizofrenní pocity. Na jednu stranu bych rád viděl kratší verzi, vybízející k opakovanému přehrávání, na druhou stranu mám strach, že by střihačovy nůžky seznaly za nepotřebné některé z těch nejzdařilejších momentů.

Chodím se sexy babičkou

Šťávou filmu jsou všichni herci, jeho hnacím motorem pak Steve Carell. Jenom on, a možná ještě pár členů frat packu (Will Ferrell, Ben Stiller), dokáže suverénně uhrát scénu „močení do vlastního obličeje“, aniž by byla nechutná. Tím nechci nijak shazovat jeho talent, on dokáže s výrazem „boží utrpení“ uhrát takřka cokoliv. Milostivý pohled po frontálním zásahu zvratky přiopilé dívky, extrémně vulgární klení během nelidského odstraňování chlupů, něžně dvojsmyslné flirtování v knihkupectví. Herecky chameleón, komik s dokonalým timingem a tváří dobráka, kterému všechno odpustíte. Jeho protipól může představovat pokérovaný „narážeč“ Seth Rogen či věčně tápající Paul Rudd (oba znáte ze Zbouchnuté). Roli Andyho lásky číslo jedna proti očekávání přijala Katherina Keenerová (Nelle Harper Lee z Capoteho). Její kouzelný úsměv a nenucené vystupování z ní činí zdatnou konkurentku mladších konkurentek.

Gándhí s trávou je dobrej

Stabilitu případného kultovního statutu Panice jistí spousta popkulturních odkazů a odkazů pro lidi jako Andy vůbec. V televizi běží Úsvit mrtvých, Bourneův mýtus či seriál Raymonda má každý rád (očividně i pan režisér), o jiných filmech a seriálech se mluví („Viděl jsem film Lhář, lhář. Byl o tom, že lhát se nemá.“). Samostatnou kapitolou je Andyho byt, doslova přetékající typickými artefakty starého mládence (alespoň myslím) s již zmíněnou sbírkou akčních figurek v čele.

Let the Sunshine In!

Není sranda zůstat do čtyřicítky panicem, je sranda počínání takového panice sledovat. Tato komedie nesedne každému. Někomu pro přemíru sprosťáren (zdůrazňuji: ne samoúčelných!), někomu pro liberální dramaturgii a víceméně jenom spontánní vršení vtipů. Já bez uzardění přiznávám, že ji miluji! I kdyby jenom za tu závěrečnou parodii Vlasů.

režie: Judd Apatow; scénář: Judd Apatow a Steve Carell; hudba: Lyle Workman, kamera: Jack N. Green; hrají: Steve Carell (Andy Sitzer), Catherine Keener (Trish), Paul Rudd (David), Seth Rogen (Cal) ad.

40 let panic *****
(40 Year Old Virgin, USA 2005)

Herecké výkony: 90%
Scénář: 90%
Režie: 85%
Celkové hodnocení: 90%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 66%
IMDb: 7.5
RT: 83%

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    tak po precitani toho komentara, sa na to podivam…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.