Krvavý diamant

Posted: 10. 12. 2007 in film týdne

Film týdne (55)

Krvavý diamant

Cena za krásu

Prohlížíte si někdy ve výkladních skříních klenotnictví drahé šperky? Diamantové náhrdelníky za přemrštěné částky? Po zhlédnutí tohoto snímku vám tak přemrštěné připadat nebudou.

Sierra Leone roku 1999 je zmítaná občanskou válkou. Vláda je bezmocná proti rebelům, kteří si postupně zotročují krajinu bohatou na diamanty. Špinavý obchod s nimi tvoří jednu z dějových linií, ta druhá je věnována dětským vojákům. Ti s neskutečnou brutalitou (a vymytými mozky) vyhlazují jednu „nepohodlnou“ vesnici za druhou. Starým a slabým vesničanům budou useknuty ruce, aby nemohli volit, ty práceschopné čeká obvykle nepříliš dlouhé strádání v jednom z pracovních táborů. Podobnému osudu se souhrou náhod dokáže vzepřít rybář Solomon Vandy (Djimon Hounsou), jehož rodinu rebelové násilím odvlekli bůhví (pokud nad tímto peklem ještě nezlomil hůl) kam.

Zcela jiný zájem než Solomon (najít rodinu a přežít), sleduje Danny Archer (Leonardo DiCaprio), bývalý žoldák z Rhodesie, nynější překupník se zbraněmi a diamanty. Jak tomu ve smyšlených příbězích bývá, tito dva muži diametrálně odlišné nátury spojí své síly. Důvod? Solomon ví, kde najít nemalý diamant (vztaženo na průměrnou velikost nacházených diamantů). Archer ví, resp. má kontakty, které ví, kde najít Solomonovu rodinu, přesněji její větší část. A náhodně se přichomejtnuvší reportérka Maddy Bowenová (Jennifer Connelly) neví nic, i když by ráda věděla všechno a sdělila to lhostejné západní civilizaci. Čeká na konci této dobrodružné výpravy jiný, k lepšímu změněný svět? Jistěže, vždyť jsme v americkém filmu.

Ironie však není na místě, ne v tomto případě. Edward Zwick dokázal umně skloubit napínavou podívanou s tím typem „angažovaného“ dramatu, jaký dnes frčí (Hotel Rwanda, Nepohodlný). Jenom pár dialogů Charlese Leavitta nedokázalo odhadnout hranici mezi – ve své pravdivosti prostým, leč působivým – sdělením a patetickými výkřiky o lidech zlých a zlejších. V tomto ohledu nefunguje zvlášť posledních cca pět minut, pro něž je charakteristická právě ona snaha nabídnout za každou cenu nadějný konec a poselství budoucím generacím.

Množství akčních scén může někoho s přihlédnutím k závažnosti tématu překvapit, úspěšně se jim ovšem daří nebudit dojem samoúčelnosti. Po pár desítkách minut mi nedělalo problém uvěřit, že situace v Africe vypadá srovnatelně. Tedy, že na vás kdykoliv odkudkoliv může vyběhnout banda krvelačných prepubescentů s kalašnikovy. S trochou štěstí podobnému řádění budete odolávat stejně dlouho jako hrdinové Zwickova filmu (tzn. zhruba několik dní), pravděpodobnější varianta: schytáte hned první kulku a vaše tělo vystaví coby varování pro jiné odvážlivce. Zkreslený obrázek? Jenže podle čeho si utvořit přesnější? Snad podle „konzumních“ televizních reportáží, které (když už se podobnému problému věnují) rovněž vynikají snahou vyprávět příběh? Nelze přeci nevěřit ničemu. Nelze ani věřit všemu. Tak čemu tedy? Tomu lepšímu nebo tomu horšímu? Být optimistou nebo pesimistou?

Scenérie skutečného černého kontinentu, soundtrack s převahou tradičních hudebních motivů a v neposlední řadě obsazení místních herců napomáhá v přenesení Afriky do kinosálů, potažmo vašich domácností. Špína, chudoba, krutost… snad jako daň za překrásnou přírodu. Krajina, jež doslova prosí o pomoc, které se jí nedostává. Nejspíš máte dojem, že neustále odbíhám od samotného filmu a nevěnuji prostor tomu podstatnému, pravda, ale nemohu jinak, dění na africkém kontinentně mě díky podobným filmům nepřestává děsit a fascinovat zároveň. Jedním si buďte jisti – Krvavý diamant vás přiměje přemýšlet.

Edward Zwick by mohl patřit k současné režisérské elitě, kdyby neměl tendenci dehonestovat většinu svých snímků záplavou klišé a podřizováním se hollywoodským šablonám. Platilo to u Posledního samuraje, platí to i zde. Krvavý diamant nicméně málokoho zklame na celé čáře. Na své si přijdou vyznavači dravější podívané i dramat s dobře napsanými a po většinu času věrohodnými postavami. Bezcharakterní lovec pokladů v podání čím dál „mnohovrstevnatějšího“ Leonarda DiCapria (kdeže časy Titanicu jsou) budí úšklebky teprve po přepnutí do „rambo módu“. Lehká naivita číší ze světem protřelé novinářky v prvé řadě pohledné Jennifer Connelly. Nejlépe se svého (nejlépe napsaného) partu zhostil Djimon Hounsou – odloučen od své rodiny trpí jako zvíře a trpí věrohodně.

Krvavý diamant – lehký mainstream o těžkých časech v krajině, která turistickým rájem jen tak nebude. Kvalitní film s pár hluchými momenty, jejichž přítomnost dostatečně kompenzuje přítomnost mnoha momentů silných až šokujících. Film prosazující do popředí pravdu, přesto pravdou jenom nepatrně ovlivněný. I to je však v dnešním Hollywoodu víc než dost. Nesmyslných válek nikdy nebude dost. Surovin, pro něž jsou někteří lidé ochotní zabíjet, je stále dostatek.

Vzpomněl jsem si na: Rambo, Hotel Rwanda, Nepohodlný, Střelba na psy, Pod palbou, Apokalypsa

režie: Edward Zwick; scénář: Charles Leavitt; hudba: James Newton Howard; kamera:Eduardo Serra; hrají: Leonardo DiCaprio (Danny Archer), Jennifer Connelly (Maddy Bowen); Djimon Hounsou (Solomon Vandy)

Krvavý diamant ****
(Blood Diamond, USA 2006)

Režie: 85%
Scénář: 75%
Herecké výkony: 80%
Celkové hodnocení: 80%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 83%
IMDb: 8.0
RT: 63%

Reklamy
Komentáře
  1. […] Edward Zwick dokázal umně skloubit napínavou podívanou s tím typem „angažovaného“ dramatu, jaký dnes frčí (Hotel Rwanda, Nepohodlný). Jenom pár dialogů Charlese Leavitta nedokázalo odhadnout hranici mezi – ve své pravdivosti prostým, leč působivým – sdělením a patetickými výkřiky o lidech zlých a zlejších. V tomto ohledu nefunguje zvlášť posledních cca pět minut, pro něž je charakteristická právě ona snaha nabídnout za každou cenu nadějný konec a poselství budoucím generacím. (více) […]

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.