Superbad

Posted: 17. 12. 2007 in film týdne

Film týdne (56)

Superbad

Peace Off!

S každý dalším filmem „z dílny“ Judda Apatowa si připadám jako větší exot (ačkoliv Apatow Superbad jenom produkoval, jeho vliv je dobře patrný). Čím to, že komedie, při kterých nevím, čemu se smát dřív, sklízejí od jiných českých a slovenských diváků vesměs průměrná hodnocení (viz ČSFD)? Mám natolik odlišný smysl pro humor? Jsem, aniž bych byl ochoten si to připustit, nevyzrálý pubescent se zálibou v debatách na téma „Už je to tak dva roky, co jsem poprvý viděl naživo ženskou bradavku“ ? Superbad ode mne rovněž vyfasoval pět hvězdiček, aniž bych mu (jí?) cíleně nadržoval a v duchu si říkal třeba „líbily se mi předchozí dva filmy, takže nad slabšími vtípky v tomhle přimhouřím oči“. Safryš, neprozradil jsem se teď? Nevím, budu se muset zeptat svého psychoanalytika.

Z trojice 40 let panic, Zbouchnutá, Superbad by sice posledně jmenovaný získal bronzovou medaili, stále ovšem jde o perlu nebývale vzácnou. Ze všech „high school“ komedií, jež jsem kdy viděl, patří tato k nejvulgárnějším a k nejvtipnějším zároveň. Ve sprosťárnách se nikterak nevyžívám (tak přeci jen), ale pokud mají ve filmu své místo, plní svůj účel (rozesmát), jakékoliv puritánské předsudky jdou stranou. Vtípky v Superbad opravdu nevyvolávají smích jenom tím, jak neskutečně jsou sprosté. Ony vlastně spíš mnohé odradí tím, jak jsou sprosté, takže to záleží od člověka.

Tuze obyčejný příběh o jedné party, spoustě chlastu a různých podobách heterosexuálního přátelství, je z podstatné části naakumulován do jediného dne, potažmo noci a vpřed uhání tempem podrážděného býka. Nejvýraznější krok správným směrem oproti Zbouchnuté, které místy přeci jen docházel dech. Dialogovou kanonádu občas zpestří sice průměrně zrežírované, ale skvostně gradované akční vsuvky. Nikdy (max. po velké ráně do hlavy, případně nezdravé dávce alkoholu) nezapomenu na pronásledování podezřelých mladistvých delikventů dvěma „policisty“ (bez uvozovek těm abnormálním hovadům podobný statut přičíst nelze).

Hlavní hrdinové, což jsou v užším slova smyslu dva, v širším tři nezletilci, po většinu ze dvou hodin filmu řeší, kterak nakoupit hektolitry alkoholu, nepřijít k úhoně a mít sex (sami tuto činnost častují mnohem méně vybíravými výrazy) s fešnými spolužačkami (kéž by byla realita obdobně oslňující jako ony). O ničem jiném tento film není, pakliže naň kouknete přesvědčeni o opaku, hrozí vám dlouho doznívající posttraumatický šok. Jestli od každého snímku čekáte nějakou tu myšlenku, nereprezentovanou jenom dilematem, vzít-li si na první rande spermicidní gel a kondom, Superbad v žádném případě není pro vás.

Hereckému obsazení dominuje (aniž bych chtěl poukazovat na jeho „dobrou stavěnost“) Jonah Hill, původce 84 ze 186 fucků. Jeho nejlepšího kámoše hraje podstatně méně nápadný Michael Cera. Společné dialogy těchto týpků nejsou tak „silné“, jak nejspíš tvůrci zamýšleli a těsně před koncem bazírují až na hraně nechtěné parodie (scénáristé psali v podstatě sami o sobě). Pokud ne oni, některá z vedlejších postav si vaše sympatie zajisté získá. Nejžhavějším kandidátem na „vošousta roku“ se zdá být Christopher Mintz-Plasse s vizáží, jež doslova křičí „jsem ustrkovaný šprt“. Jeho Fogell/McLovin prochází nejzajímavější proměnou a z počátečního loosera se za vydatné pomoci výše zmíněných policajtů (Seth Rogen a Bill Hader ze Zbouchnuté) mění v synonymum titulního „superbad“.

Ani Greg Mottola (režisér), ani Seth Rogen či Evan Goldberg (autoři scénáře) si jistě nenárokovali podat pravdivý obrázek ze života amerických středoškoláků. Absurdní situace přerůstají v situace ještě absurdnější, každé semínko vtipu je vyšlechtěno do podoby té nejroztodivnější květiny, nemožné se proměňuje v realitu. Přesto jejich společné dílko kus pravdy nese. Akorát ji musíte najít pod nánosy cynismu, nadsázky a slov, jež ve slušné společnosti neuslyšíte. Odpovídá tomu i přislazený závěr, který mohl být zdařilejší, no, alespoň ukazuje, že i ten nejnadrženější puberťák jednoho dne dospěje.

Superbad neobsahuje tolik odkazů pro zasvěcené jako Panic, nemá srovnatelně sympatickou ústřední dvojici jako Zbouchnutá a jeho dějová přímočarost může budit podezření z podceňování diváka. Nu, za McLovina, dva svinsky husté cajty, „supergood“ soundtrack a „penisovou“ variaci na muže, který se postavil tankům, stejně musím hodnotit plným počtem. Komu se to nelíbí, nechť si… .

Superbad (USA 2007) *****

režie: Greg Motolla; scénář: Seth Rogen a Evan Goldberg; kamera: Russ T. Alsobrook; hudba: Lyle Workman; hrají: Jonah Hill (Seth), Michale Cera (Evan), Christopher Mintz-Plasse (Fogell/McLovin), Seth Rogen (policista Michaels)

Režie: 70%
Scénář: 90%
Herecké výkony: 85%
Kompatibilita s tím, co považuji za vtipné: 100%
Celkové hodnocení: 90%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 73%
IMDb: 8.0
RT: 87%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s