Hvězdný prach

Posted: 9. 1. 2008 in recenze

O splněných přáních

Padá hvězda – přejte si něco. Přeji si, přeji si, aby někdo natočil fantasy o vtipnosti Princezy nevěsty a rozpočtu Pána prstenů… . Splněné přání, jinak Hvězdný prach popsat nedokážu. Ano, tahle adaptace románu Neila Gaimana má mnoho much, ale zároveň tolik pohádkového kouzla, že ji nedokážu nemilovat.

Poučen faktem, že Hvězdný prach více potěší neznalce předlohy, nepouštěl jsem se krátce po premiéře do její četby. Pokud k něčemu, pak k pochopení příběhu potřeba nebyla. Přesto věřím, že kniha celé univerzum popisuje s mnohem větší důkladností, že obsahuje víc postav a víc vtipů a že by tedy nebylo od věci po ní někdy sáhnout.

Film začíná početím hlavního hrdiny, Tristana Thorna (Charlie Cox), který své dětství stráví společně s otcem v malebné anglické vísce Zeď, která je zdí oddělena od magické, leč smrtelníkům zapovězené krajiny Stormhold. Pravá totožnost Tristanovy matky je pouze jedním z mnoha tajemství, jež Stormhold skrývá.

Celé dobrodružství ožije díky blížící se smrti krále Stormholdu (Peter O’Toole). Čtyři žijící z původních sedmi synů lační po trůnu. O nástupci má rozhodnout náhrdelník na krku hvězdy, která zrovna padá k zemi. Hvězdy, kterou Tristan slíbí přinést své milované Victorii (Sienna Miller). Hvězdy jejíž srdce může zajistit věčné mládí čarodějnici Lamii (Michelle Pfeiffer). Kdo tento závod zvítězí, kdo si splní svůj sen?

Ztrácíte se? Nebojte, to je dáno pouze mým neobratným vypravěčstvím, nikoliv složitostí příběhu, jenž je ve skutečnosti krásně přímočarý. Několik osob chce z různých důvodů získat hvězdu, ve skutečnosti dívku z masa a kostí (Claire Danes). Takhle to možná vypadá jako ohraný fantasy námět, ale díky pestré paletě vedlejších postaviček a bohatému zastoupení předmětů netušených vlastností nebude o originalitu nouze.

Mnoho, mnoho věcí mi na Hvězdném prachu udělalo nesmírnou radost. Nevím, čím začít, jestli skvostným hereckým obsazením (Ricky Gervais valí!), černým humorem, slušnými triky, okázalým soundtrackem (snad až příliš)… Měl bych spíš popsat, co mi vadilo, co mi znemožňovalo každou pikosekundu blaženě žasnout? A vařit kvůli tomu z vody, snažíc se vypíchnout kdejakou hnidu?

Propadám zoufalství, neboť nedokážu výstižně popsat, čím mi Hvězdný prach tak učaroval a proč by měl právem zmutovat ve vánoční stálici. Kouzelný dobrodružný příběh pro celou rodinu. S momenty vtipnými i napínavými, romantickými i akčními. Něco famózního, bombastického, úžasného! Asi těmi superlativy malinko plýtvám, na podívanou připomínající novější a lepší verzi Princezny nevěsty jsem čekal nějaký ten pátek, tudíž dávám zavděk i její ne zcela dokonalou obdobou. Inu, abych do toho příliš nezabřednul, vězte, že Hvězdný prach si získá také vaše srdce. Jestli ne, proměnilo se již nejspíš ve hvězdný prach…

Hvězdný prach *****
(Stardustm, USA 2007)

režie: Matthew Vaughn; scénář: Jane Goldman a Matthew Vaughn; kamera: Ben Davis; hudba: Ilan Eskheri; hrají: Charlie Cox (Tristan Thorn), Claire Danes (Yvaine); Michelle Pfeiffer (Lamia), Rupert Everett (Sekundus)

Herecké výkony: 80%
Scénář: 85%
Režie: 80%
Celkové hodnocení: 90%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 86%
IMDb: 8.1
RT: 75%

Reklamy
Komentáře
  1. […] Padá hvězda – přejte si něco. Přeji si, přeji si, aby někdo natočil fantasy o vtipnosti Princezy nevěsty a rozpočtu Pána prstenů… . Splněné přání, jinak Hvězdný prach popsat nedokážu. (více) […]

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.