Pokání

Posted: 4. 2. 2008 in film týdne

Film týdne (62)

Pokání

Vyprávět, vyprávění, výpravný

Briony Tallisová (Saoirse Ronan), nadějná třináctiletá spisovatelka. Vypravěčka, která své příběhy s chutí hledá, vymýšlí i vytváří. Píše se rok 1935, je horký slunný den. Pro někoho bude osudovým. Pro Briony, která třikrát uvidí následek, aniž by znala příčinu. Pro její starší, znuděnou sestru Cecílii (Keira Knightley), která již déle nedokáže skrývat potlačovanou touhu a pro zahradníka Robbieho (James McAvoy), který zásluhou jednoho nevhodného pohledu a jednoho nevhodného dopisu přijde o veškeré nadějné vyhlídky. Briony Tallisová, nadějná třináctiletá spisovatelka, začíná psát své životní dílo.

Nebudu vás okrádat o požitek z postupného odkrývání rozkošně nepředvídatelných dějových zákrut. Scénář Pokání patří k těm nejlepším za poslední roky. Nepochybně díky faktu, že zpracovává úspěšnou knihu Iana McEwana, autora nemalého věhlasu. V základě jej lze rozdělit na tři celky – jeden den na anglickém venkově, válka ve Francii, Londýn. Plus závěrečný dovětek, který někoho naštve, někoho potěší, ale těžko jej bez předchozí znalosti knihy vytušíte.

Joe Wright od prvních minut rafinovaně škádlí naší důvěru. Film začíná záběrem na maketu sídla Tallisových v pokoji malé Briony a mi dostáváme první vodítko, kdo má nad věcmi přehled, kdo bude nadále udávat tón vyprávění. Zde občas srovnatelně důležitý jako tón zvukový, potažmo hudební, nad nimž bděl italský musicista Dario Marianelli. Využití úderů do psacího stroje coby hudebního motivu pro zdynamičtění některých scén vyvolává dojem, že sledujeme akční film bez nutnosti využít moderní instrumenty, a navíc zdůrazňuje existenci dvou paralelních vypravěčů.

Zamrzí, jak málo volného prostoru ponechává divákovi film, založený na rozdílných interpretacích téže události. Veškeré symboly jsou ve Wrightově podání dobře čitelné, občas až návodné a zbytečné (snové setkání s matkou příběh v žádné rovině neobohacuje). Často se uchyluje ke kýčovitým výjevům, jednostranně zaměřeným na divákovy emoce. Po jejich bok se ve svém finále řadí i několikaminutová odysea dunkirkskou pláží, jež má ambice postihnout šílenství války ze všech úhlů, ale místy opět sklouzává ke zbytečné doslovnosti.

Opravdu bylo třeba toho prchavého momentu „osvícení“ po Robbieho konfrontaci s brutalitou války, která si nevybírá? Opravdu musela být Brionina mysl toužící po vykoupení „vyšperkována“ pohledem na odraz ve skle a větou „There is no Briony“? Ano. Ne. Ano. Ne. Můj vnitřní rozpor a dilema „milovat kýč?“ má podobu plátků tulipánů odnášených divokým proudem řeky. Není důležité, kam je odnese, jestli to někomu bude k užitku, ale zda-li to vypadá pěkně. Ano, vypadá, a srdce mi navzdory dotěrným protestům hlavy velí dát Pokání šanci.

Po překonání tohoto bloku mi již nic nebrání vypustit stavidla a trošku to tu zaneřádit superlativy. Keira – boží. James – charismatický. Saoirse – kouzelná. Joe Wright jako vypravěč – dokonalý. Neustálé zpochybňování důvěry ve vypravěče je tak zábavné hlavně díky vypravěčovým schopnostem. A i když se chvíli může zdát, že Briony zvítězila jako vypravěčka, ale zklamala jako člověk, finální odhalení tuto teorii relativizuje a nabádá k důkladnějšímu zamyšlení. No, jak vidno, nakonec stejně zvítězil ten mozek. Ale možná to ve vašem případě bude jinak a pro všechny slzy vás ani nenapadne vnímat Pokání jinak než jako přenádhernou romanci.

Pokání ****
Atonement (USA 2007)

režie: Joe Wright; scénář: Christopher Hampton (podle románo Iana McEwana); hudba: Dario Marianelli; kamera: Seamus McGarvey; hrají: James McAvoy (Robbie Turner), Keira Knightley (Cecilia Tallis), Saoirse Ronan (třináctiletá Briony Tallis) ad.

Herecké výkony: 85%
Scénář: 85%
Režie: 90%
Celkové hodnocení: 85%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 87%
IMDb: 8.0
RT: 82%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s