Soukromá válka pana Wilsona

Posted: 18. 2. 2008 in film týdne

Film týdne (64)

Charlie Wilson's War

Kterak Američané neberou politiku na lehkou váhu

Spojené státy americké se pozvolna probouzejí do osmdesátých let. Afghánci se toho času probouzejí s vyhlídkou brzké smrti po zásahu jednou z ruských helikoptér. Texaský kongresman Charlie Wilson (Tom Hanks) je výjimečný pouze tím, že byl zvolen pětkrát za sebou. Nikoho neštve, nikomu nevadí, o nic se nestará, jednoduše si žije svůj hříšný život. Nějaké ty drogy, nějaký ten alkohol, pár dívek lehčích mravů a průser je na světě. Anebo možná taky ne. Stačí znát správné lidi a umět vystihnout okamžik, kdy je třeba hlasovat „pro“. Žádost šesté nejbohatší ženy Texasu, krásné a angažované Joanne Herringové (Julia Roberts), o přehodnocení závažnosti tématu jménem Afghánistán, proto pan Wilson bere v prvé řadě jako možnost zamést si před vlastním prahem.

Při navyšování rozpočtu na vojenskou podporu politicky významné krajiny na Blízkém východě mu přijde vhod pomoc zkušeného agenta CIA Gusta Avrakose (Phillip Seymour Hoffman) i jeho „dívčího“ týmu, kterým se tak rád obklopuje (roztomilé tvářičky vycházejících hvězdiček jako Amy Adams, Emily Blunt…). Zbývá přesvědčit pár vlivných osob (kde nestačí slovo, přebírají roli emoce), vyřešit několik logistických zádrhelů (jakou rychlostí se pohybuje plně naložený afghánský osel?) a drtivé porážce „těch komunistických bastardů“ nebude již nic stát v cestě. Počáteční egoistická exhibice, přesněji touha být vidět a pokud možno v dobrém světle, zásluhou přímé konfrontace s hrůznými podmínkami v „jádru dění“, konkrétně v Kandaháru, se pozvolna mění v prachobyčejnou touhu pomáhat. Jenže jedna věc je vyhrát válku, předvést sílu Ameriky a druhá věc nějaká starost o budoucí blahobyt země, která se ocitla v pozici zrnka písku drceného dvěmi kameny. Vyhradit část státního rozpočtu na nevojenskou podporu Afghánistánu? Budeme z toho mít nějaký prospěch? Ne? Nezájem!

Důkladná znalost situace v Afghánistánu osmdesátých let není nutná, byť vám lepší orientace v souvislostech může obohatit zážitek z filmu. Tato „válka“ mezi SSSR a USA byla ve skutečnosti tajná a aby se předešlo třetí světové, Američané museli mimo jiné porůznu shánět zbraně neamerické výroby, což vede mimo jiné k absurdní spolupráci mezi Izraelem a Palestinou. Holt, hájení aktuálních zájmů je žhavější než pod kůži zažrané předsudky. Třebaže lze vysledovat také paralely k Vietnamu či 11. září, tvůrci přistupují k tématu mnohem obšírněji a na svou ironickou mušku si berou lidskou povahu jako takovou. Politická satira plynule přechází k obecné úvaze nad světem a naopak. Nic není zkoumáno příliš do hloubky, vykreslování některých osob, neřku-li celých národů je pochybné (ruští soldáti prokládají kosení bezmocných obětí žoviálním smíchem), ale při své povaze shovívavého nakopnutí do jistých partií Soukromá válka potěší neopomenutím jistých detailů (například ČSR je zde mimoděk zmíněna jako jedna ze zemí, které komunismus tiše tolerují).

Aarona Sorkina řadím zásluhou Studia 60 k nejschopnějším scénáristům dneška a je to jeho vyšperkovaná, byť ne do důsledků domyšlená hra se slovy a jejich mocí, nikoliv Nicholsova režie, kdo zde hraje první housle. Bráno z opačného konce, nedovedu si pro tuto prudce konverzační látku představit vhodnějšího režiséra. Mike Nichols (Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Absolvent) umí každý rozhovor pojat jako povídku s nečekanou pointou (např. „odbíhavé“ první setkání Wilsona a Gusta). Ví, kdy zabrat kterou tvář, aby to ve výsledku vzbudilo smích. Ten budí také pár nešikovaných náběhů na akční scény, během nichž alespoň dáte na chvíli odpočinout svým uším, v případě titulků spíše očím. Na zevrubnější představování postav skrze nějaké flashbacky a traumata z dětství nezbývá (nepočítáme-li příhodu a panu Hazardovi) prostor. Chcete-li lépe poznat nejhanebnějšího amerického národního hrdinu, přečtěte si nějaký životopis, filmový Charlie Wilson může díky zvláštně nevyhraněnému podáním Toma Hankse (podobný mu je, to zas ne, že ne) posloužit coby univerzální šablona pro batalion lidí podobných povahových vlastností. Pravda, málokterý z nich bude asi americkým kongresmanem, tedy ideálním „materiálem“ pro filmové zpracování.

Soukromá válka má daleko k odlehčené komedii. Humor mnohdy absurdního rázu je příliš jemný, nechci psát rovnou inteligentní (a tím vás odradit), aby vyvolal hlasitý smích. Tajnou zbraní filmu jsou výborní herci do stejné míry jako slova. Jako záplava slov valících se ze všech stran. Právě skrze dialogy nejlépe objevíte cestu k postavám, nebo možná přesněji – na objevování jiných cest není čas. Ano, až o takhle „ukecanou“ záležitost jde, přesto bych nelitoval třeba další půlhodiny strávené ve společnosti stejného kolektivu. Jsou sympatičtí svým neamerickým cynismem, zdravým nadhledem a neochotou nechat věci být jakými jsou. Nad standardně neurážejícím Hanksem, lehce upozaděnou Robertsovou a záplavou povědomých tváří ve vedlejších rolích ční jako král večera Philip Seymour Hoffman. Ztvárněním agenta CIA bručounského typu a řeckého původu definitivně stvrdil svou pozici nevyzpytatelného, přesto vždy skvělého herce. To on tahá za nitky, to on představuje příliš upřímný mozek Wilsonových diplomatických úst, to on má v rukou skutečnou moc. Leží budoucnost světa na bedrech jemu podobných? Jak by řekl zenový mistr – „Uvidíme…“.

Soukromá válka pana Wilsona ****
(Charlie Wilson’s War, USA 2007)

režie: Mike Nichols; scénář: Aaron Sorkin; kamera: Stephen Goldblatt; hudba: James Newton Howard; hrají: Tom Hanks (Charlie Wilson), Philip Seymour Hoffman (Gust Avrakotos); Julia Roberts (Joanne Herring)

Herecké výkony: 85%
Scénář: 80%
Režie: 75%
Celkové hodnocení: 80%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 74%
IMDb: 7.6
RT: 83%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s