3:10 Vlak do Yumy

Posted: 10. 3. 2008 in film týdne

Film týdne (66)

Yuma

Americký kovboj

Takový americký rančer na konci 19. století se musel umět sakra otáčet, aby uživil celou rodinu a ještě splatil jisté dluhy. Při troše štěstí mu osud do cesty přihrál obávaného padoucha, jehož eskorta k vlaku směrem „sbohem svobodo“ byla slušně placena. Rančeři z amerických westernů většinou tu trochu štěstí měli a vězte, že tohle je americký western v dobrém i ve zlém. Dan Evans (Christian Bale) přišel během občanské války o nohu. Je hrdým otcem, který miluje svou manželku a své dva syny. Ben Wade (Russel Crowe) zabil mnoho lidí (většinou ze zištných důvodů) se svou zdivočelou bandou přepadnul mnoho dostavníků (vždy ze zištných důvodů). Dan Evans je hodný, Ben Wade je zlý, jejich osud je ošklivý.

Oba dva jsou ztroskotanci, kterým teprve postupem času dochází, že vlastně plují na téže lodi. Oba dva touží ve svých životech něčeho dosáhnout, být milováni, být obdivováni a hlavně mít jistotu, že příští rozhodnutí, které učiní, bude tím jediným správným. Těch špatných bylo až příliš. Jeden nemá náturu, aby si od života vzal, co chce, druhý si bere jenom co chce, ale přitom víc ztrácí, než získává. Z morálního hlediska bychom mohli po pár minutách označit za vítěze Evanse, jenže koho zajímá morální hledisko? Koho v lehce, lehoučce existencionalistickém westernu zajímá morální hledisko?

Vlak do Yumy resuscituje lehce zatuchlý žánr se vší parádou. Mnohým nebude po chuti, že jej krom akčnějších přestřelek v žádném směru nemodernizuje, že zůstává až příliš věrný nepsaným pravidlům, jejichž původ bychom mohli datovat nějakých sedmdesát osmdesát let zpět. Ženské postavy jenom splní svůj „účel“ a vzápětí vyklízejí pole klukům a jejich hře na kovboje; Apači jsou krvelační zmetci, jimž činí potěšení zabíjet; padouši se nikdy netrefí napoprvé, hrdina vždycky… Před lety bylo lpění na těchto dogmatech míněno vážně, dnes si musí tvůrci dávat mnohem větší pozor na prozíravost diváků, na jejich rozmlsanost a neochotu akceptovat kdejakou blbinu. Otázka „proč si na to tvůrci Yumy pozor nedávají?“ je myslím na místě.

Nabízí se několik odpovědí:

a) chtěli natočit „hloupý“ western a nenápadně tím poukázat, že většina westernů byla stejná

b) nechtěli natočit „hloupý“ western, jenom prostě neměli chytřejší scénář

c) ve skutečnosti natočili argument, proč nemá smysl dnes točit nemoderní westerny, k čemuž poukazují mimo jiné důmyslnou, třebaže ve scénáři původně neuvedenou scénou, kdy dva archaičtí pistolníci probíhají rozestavěnou budovou, symbolem budoucích časů

d) bylo jim jedno co točí, hlavně, že (se) točí

Odpověď je asi lepší neznat, nepátrat po ní a vůbec, být rád, že zase vzniknul klasický western, který se neklasickým většinou být nesnaží a když už snaží, udělal by lépe, kdyby se nesnažil (jakkoliv mi tolik zatracovaný závěr přišel zcela správný a logický). Perfektně ozvučená, výtečně sestříhaná a moc hezkou kamerou nasnímána Yuma uhání dál po dobře známých planinách. Škoda jen, jak často uhání s těžkopádností starého kulhavého valacha, kterého, když zaržá, máte chuť utratit. Těch pár westernů, které mám opravdu rád, něčím ční nad ostatní, většinou navíc chutnají po špagetách, jinými slovy žánr sám o sobě zrovna nezbožňuji a veškerá snaha nespojovat s ním Yumu přišla vniveč. Co s ní?

Hvězdička za technické zpracování (včetně velmi poslouchatelného soundtracku Marca Beltramiho), dvě hvězdičky za dvě prvoligové herecké hvězdy a půl hvězdičky za Wadeův střízlivý přístup k životu: „Tommy byl slabý. Tommy byl hloupý. Tommy je mrtvý“. Je mrtvý i „čistý“ western? Asi ano. A tvůrci nechť jej nechají odpočívat v pokoji.

Vzpomněl jsem si na: Poslední vlak z Gun Hillu, V pravé poledne, Nesmiřitelní

3:10 Vlak do Yumy ****
(3:10 To Yuma, USA 2007)

režie: James Mangold; scénář: Halsted Welles a Michael Brandt; kamera: Phedon Papamichael; hudba: Marco Beltrami; hrají: Russel Crowe (Ben Wade), Christian Bale (Dan Evans) ad.

Herecké výkony: 85%
Scénář: 60%
Režie: 75%
Celkové hodnocení: 75%

Jak hodnotí jinde:

ČSFD: 78%
IMDb: 8.0
RT: 88%

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.