BrainStorm

Posted: 24. 3. 2008 in film týdne

Film týdne (68)

http://www.csfd.cz/film/226088-brainstorm/#

Tentokrát bez „-ingu“

Psycholog Jakub (Ivan Trojan) tak trochu nezvládá krizi středního věku. Nedokáže usnout a když už usne, strašně nerad vstává, opustila ho manželka (Ivana Chýlková), pubertální dcera (Tereza Voříšková) má trable ve škole (resp. nemá, protože ji vyhodili). Finančně jej ždímá rekonstrukce bytu jistým nadšeným neumětelem a jako by toho nebylo dost, jeho bratr odjíždí na půl roku do Chile a dlouho neváhá, komu svěřit do péče otce v invalidním důchodu (Radoslav Brzobohatý). Tento starý pán se slinou u pusy a nepřítomným výrazem na tváři vyhlíží neškodně. Opak je pravdou. Můžeme si klást otázku, zda-li by Jakub zvládl nastalou situaci, kdyby do osudu jeho a jeho bližních nezasáhla vyšší moc. Zázračné pilulky BrainStorm daly celému filmu název a jakkoliv svádí k představě sci-fi, při finálním odkrytí karet vyjde najevo, že jsme sledovali spíše rodinné fantasy ve stylu legendárního It’s a Wonderful Life.

Mezi filmy Jiřího Stracha (Strachu?) ční jediný netelevizní, byť pro televizi původně určený (Anděl páně), každopádně nejde o televizního režiséra v obvyklém (čili negativním) smyslu. Minimálně válečná dramata Vůně vanilky a Operace Silver A by po dopilování některých prvků směle strčila do kapsy „to“, co je běžně k vidění v kinech. Totéž platí o BrainStormu, za jehož největší přednost i slabinu zároveň lze označit scénář poslední dobou nebývale žádaného (a tudíž plodného) Marka Epsteina. S čím jsem měl největší problém – základní hybný prvek vyprávění, BrainStorm, přichází příliš pozdě. Přibližně čtyřicet minut sledujeme nikterak výjimečnou přehlídku kvalitního herectví, méně kvalitního figurkaření (křečovité duo Konvalinková, Navrátil) a vtipů, jež jen občas zasáhnou cíl. V poslední třetině bohudík utlumená snaha být vtipný za každou cenu tomuto náběhu na silné „lidské“ drama v globále škodí. Stejně jako dříve ROMingu či Václavovi.

Když konečně přichází na řadu BrainStorm, vyvstává řada otravných otázek okolo jeho původu. Objednal jej nakonec Jakubův syn na internetu (jestli ne, proč ho potom otec žádá o další várku?) a jakým konkrétním způsobem tyto léky ovlivňují jinak zdravé osoby (začíná a končí vše u nabytí rainmanovských počtářských vlastností?) a k čemu měla posloužit ta zásilka v závěru? Šlo vážně o placebo, jež má lidi nasměrovat tím správným směrem? Zájem, který u mne tento tajemný léčebný přípravek vyvolal, přisuzuji kvalitě samotného nápadu, ale třeba to takhle má být – úmyslné zastření nejasnostmi a velký prostor pro divákovu fantazii.

Dalším nevykonaným krokem k dokonalosti je spíše obrysové vyprofilování některých postav a zvláštnost jejich chování. Jakubův otec zjevně sám nemá vědět, kým vlastně je (jak naznačuje dialog mezi Jakubem a jeho exmanželkou), ale proč dvěma pubescentům tolik vadí, když je senilní děda „odklizen“ do ústavu? V přímém kontrastu stojí dceřina otrávenost při žádosti, aby té seschlé zapáchající bytosti donesla jídlo. Jasně, od filmových postav se tohle čeká a možná právě zde leží nejproblémovější balvan Epsteinových scénářů: realitu vnímají výhradně skrze jiné filmy, nikoliv skrze realitu jako takovou.

Četné, třebaže nijak zásadní nedostatky scénáře hravě maskuje Strachova umná režie i slušné technické zázemí, které mu Česká televize poskytla (poprvé se například natáčelo speciální kamerou s vysokým rozlišením). Drobné vtípky scénáristovy (v kině hrají ROMing) doplňují vtípky castingové. A tak například lékaře hraje byvší „básník“ Pavel Kříž a Hana Gregorová si s manželem Radoslavem Brzobohatým střihla milou etudu na téma chrápání. Hereckému obsazení samozřejmě vévodí Ivan Trojan, přičemž ostatní herci s ním povětšinou dokáží držet nelítostné tempo. Zmíním alespoň dva své favority, roztomile nenucenou Slovenku Táňu Pauhofovou coby milenku hlavního hrdiny a i při rozsahu jeho role nezapomenutelného Pavla Lišku.

Přese všechny výše uvedené výtky převažuje u mne z BrainStormu veskrze pozitivní dojem. Originální a špičkově zpracovaný námět sice ztrácí na detailech, ale v celku umí vyvolat dlouho přetrvávající emoce. Tiše sním svůj naivní sen o americkém remaku v režii Darrena Aronofského, se Stevem Carellem a Peterem Falkem v rolích otce a syna. 🙂

BrainStorm (ČR 2008) ****

režie: Jiří Strach; scénář: Marek Epstein; kamera: Martin Šec; hrají: Ivan Trojan (Jakub), Radoslav Brzobohatý (děda), Táňa Pauhofová (Viki), Ivana Chýlková (Jakubova exmanželka), Tereza Voříšková (dcera Eliška)

Herecké výkony: 90%
Scénář: 80%
Režie: 85%
Celkové hodnocení: 85%

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.