V údolí Elah ****

Posted: 7. 4. 2008 in film týdne

1. Film týdne (70)

V údolí Elah

V bodě nula

Mike Deerfield (Jonathan Tucker), mladý voják, krátce po návratu z Iráku zmizel z povrchu zemského. Hank Deerfield (Tommy Lee Jones), vietnamský veterán, ztratil syna. Jeho manželka, Joan Deerfieldová (Susan Sarandon) ztratila syna. Detektivka Emily Sandersová (Charlize Theron) syna neztratila, ale ráda nějakého najde.

Po ohromném úspěchu oscarové (a přeceněné) „osudové mozaiky“ Crash, kdy by mnozí čekali další efektivní podívanou s hvězdným obsazením, přichází Paul Haggis s komorním psychologickým dramatem. V závislosti na úhlu pohledu dramatem extrémním svým patriotismem, nebo extrémním mírou deziluze, jež z něj sálá.

Pátrání vysloužilého vietnamského veterána, vojáka tělem i duší, po zmizelém synovi, nese nepřehlédnutelné rysy detektivky. Očekávání napínavého thrilleru se vám však může krutě vymstít – režisér sice respektuje pravidla krimi filmů (objevování nových důkazů, výslechy svědků, odhalení pachatele), ale své pozvolné vyprávění staví hlavně na dialozích. Na můj vkus na dialozích příliš precizně vybroušených (např. zazní velmi trefná reakce, ale vážně by někomu v té rychlosti přišla na mysl?), následně naštěstí „zlidštěných“ přirozeným herectvím některého z charismatických herců. Těm samozřejmě vévodí Tommy Lee Jones, dobrej americkej táta, který si myslí, že rozumí současnému světu, ale postupné odkrývání pravdy ho přinutí přijmout jinou, drsnější realitu, než na jakou byl zvyklý. V závěru se nabízí otázka: udělal by lépe, kdyby zůstal doma?

Zajímavá spirálovitá struktura filmu nás nutí všímat si detailů, neboť každá (vážně každá) postava má ve scénáři své pevné místo a svým dílem přispívá k vykreslení titulního údolí Elah, onoho zvláštního stavu mysli, kdy váháme, kdo je Davidem a kdo Goliášem. Po pomalejším rozjezdu mě film zcela pohltil a různými tu šikovně (tajemný balíčk), tu méně šikovně (postupné posílání videí, zbytečná akční scéna) zakomponovanými „šponovacími“ prostředky držel v napětí.

Otázky typu „proč detektivka Sandersová (chameleonku Charlize Theron jsem poznal až po pár minutách) s takovým zápalem pomáhá chlápkovi, který jí nejspíš není moc sympatický?“, brzy odvane čas, zážitek z posledního, nejvíce skeptického záběru – tak předvídatelného, tak jednoduchého a přesto geniálního – přetrvá. Nad očekávání výjimečný snímek.

V údolí Elah (v českých kinech od 3.4.08)
(In the Valley of Elah, USA 2007)

scénář a režie: Paul Haggis; hudba: Mark Isham; kamera: Roger Deakins; hrají: Tommy Lee Jones (Hank Deerfield), Charlize Theron (Emily Sanders), Susan Sarandon (Joan Deerfield), Josh Brolin (šerif Buchwald)

85%

jak hodnotí jinde: ČSFD (72%), IMDb (7.6), RT (71%)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s