Uvnitř tančím *****

Posted: 14. 4. 2008 in film týdne

Film týdne (72)

Uvnitř tančím

Právo být zatčen

Nápadný účes, pozitivní naladění a sarkastický komentář, jehož terčem může být kdokoliv – seznamte se, právě přijel Rory O’Shea (James McAvoy). Teprve dvacetiletý Rory O’Shea nechodí, od krku dolů je – vyjma dvou prstů pravé ruky – ochrnutý, přesto jeho náhlou přítomnost v Carrigmorském ústavu pro postižené zaznamenal každý. Včetně Michaela (Steven Robertson), který zde našel útočiště po mozkové obrně. Pevně daný řád, přesný program, minimální prostor pro individuality jako Rory. Ač upoutaný na vozík, žádné bariéry pro něj neexistují. Rory je živel a chce žít. A bude žít! To Michael ne, tomu život omezený pravidly vyhovuje a vůbec neřeší, že od tohoto „domova“ nikdy nedostane vlastní klíče. Z těch dvou diametrálně odlišných lidí se stanou nejlepší kámoši.

Irské drama Uvnitř tančím staví na stejné myšlence jako Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem (a mnoho jiných obdobných filmů): jedinec sršící energií resuscituje místo, ze kterého se veškerý život vytratil. Je zde však podstatný rozdíl, Rorymu jeho handicap neumožňuje postavit (v přeneseném slova smyslu) na nohy celý ústav, proto se rozhodne otevřít oči alespoň jednomu z pacientů. Společně s Michaelem, jehož nedokonalé mluvě jako jeden z mála rozumí, po jistých úředních peripetiích odjíždí do nového domova, skutečného domova. Jejich opatrovnicí se stává rozkošná Siobhan (Romola Garai).

Film s takovýmto námětem z principu nemůže být veselý. Může vás párkrát, zde dokonce mnohokrát, rozesmát, může na nějakou dobu změnit váš přístup k životu, takže v důsledku budete odcházet s úsměvem, ale v žádném případě nejde o komedii, jak dává najevo mizerný trailer. Jen si zkuste představit, že jste plně odkázáni na pomoc druhých. Ani ten blbý kartáček si nedokážete strčit do pusy a přitom byste chtěli, tak strašně moc byste chtěli přetnout všechny provázky, kterými vás ti dobří lidé ovládají jako loutku. Být jako ostatní, mít stejná práva a možnosti. Víte, že to nejde, ale přesto Roryho v jeho přetrvávající snaze podporujete, modlíte se v zázrak, aby mohl vstát a začít tančit i navenek, nejen uvnitř.

Jestli v reálném světě existuje člověk jako Rory Gerald O’Shea, a já věřím, že ano, patří mu můj hluboký obdiv. Ten největší, jaký jen dokážu k nějaké živé bytosti cítit. Při pohledu na jeho odhodlaný boj, který nemůže vyhrát (a on to ví, jen si to moc nepřipouští), jsem se styděl. Za problémy, které řeším, kterým přikládám kdovíjakou důležitost a které jsou v porovnání s těmi jeho tak nicotné… . James McAvoy (Pýcha a předsudek, Pokání) hraje jako bůh a ďábel zároveň. Jeho postavu si zamilujete, není jiná šance. Marně přemýšlím, jak okomentovat, co předvádí Steven Robertson, jenž v reálu ochrnutý není. Slovo geniální v souvislosti s jeho výkonem není nejpřesnější, ale napadne vás jako první. No a k Romole Garai bych jenom podotknul, že od nyní toužím vidět další a další a další filmy, v nichž hraje.

Lze mít spoustu nelichotivých poznámek. O předvídatelnosti zápletky, o násilném zakomponování „povinného“ závěrečného zvratu, o sázení na koně, který zaručeně vyhraje. Kritici tenhle film jednoduše nemohou mít rádi. Kritici nemají srdce. Všichni ostatní, všichni milovníci nekýčovitých dojáků, nebo jednoduše krásných filmů, kteří Uvnitř tančím zatím neviděli, by měli zpozornět. Zatím jenom nějakých sedmdesát hodnocení na ČSFD dává vědět, že vás není málo.

P.S.: Přiznávám, že konec ze mne žádné slzy nevyždímal, ale ta scéna na diskotéce – nezapomenu.

P.P.S.: 0,5 procenta přidávám za Roryho originální převlek na party.

Uvnitř tančím
(Inside I’m Dancig, Irsko/VB/Francie 2004)

režie: Damien O’Donnell; scénář: Jeffrey Caine; kamera: Peter Robertson; hudba: David Julyan; hrají: James McAvoy (Rory O’Shea), Steven Robertson (Michael Connolly), Romola Garai (Siobhan)

90%

jak hodnotí jinde: ČSFD (91%), IMDb (7.7), RT (50%)

Reklamy
Komentáře
  1. Zuza napsal:

    Krásný film.NEnásilně zpracované téma lidí s postižením.Podle meho by to měl vidět především každý kdo pracuje nebo se setkává s takovýmito lidmi

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.