Čtení o filmech – část 2.

Posted: 19. 4. 2008 in různé, tipy

Výběr do češtiny přeložených knih o významných filmových hercích a tvůrcích je poměrně pestrý a vesměs záleží na vašich sympatiích ke konkrétní osobě. Osobně však neznám nikoho, kdo by neměl rád AUDREY HEPBURNOVOU (2005), jejíž život shrnul do čtyřsetstránkové knihy Barry Paris. Podobně oblíbeným by mezi herci mohl být JACK NICHOLSON – VELKÝ SVŮDNÍK (2007). John Edwards se soustředí především na milostné pletky tohoto slavného hollywoodského bouřliváka. Z knih o režisérech bych rovněž zmínil alespoň dvě, životopis Miloše Formana CO JÁ VÍM? (2. rozšířené vydání 2007) a velmi čerstvou publikaci INGMAR BERGMAN A JEHO FILMY (2007), jeden ze záslužných počinů nakladatelství Casablanca (ty další viz. níže).

Casablanca stojí rovněž za edicemi Filmová klasika (zatím vyšlo: METROPOLIS, 2007 a ANDREJ RUBLEV, 2006) a Moderní film (PULP FICTION a MATRIX, obě 2007). Útlé knížky sympatického „DVD formátu“ dokáží překvapit množstvím netušených informací i erudovaností jejich autorů. Ve své podstatě mají podobnou funkci jako bonusové materiály na DVD, akorát jdou mnohem více do hloubky a nabízejí specifický pohled na daný, v jistém ohledu vždy výjimečný film. Poslední titulem, na němž se podílela Casablanca a který v žádném případě nemohu opomenout, je LEXIKON SVĚTOVÉHO FILMU (2005). Informace k téměř pěti stům filmům v něm obsažených by v podstatě mohly být jakýmsi destilátem výše uvedených knížek o nich (pokud by existovaly). Velmi čtivé, velmi poučné, nevyhýbající se ani kritičtějším názorům a zahrnující v sobě snímky méně i více známé.

K Lexikonu bývá ne zcela logicky připodobňována mnohem zpopularizovanější encyklopedie 1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ ZEMŘETE (2006). Název hovoří za vše a cokoliv si budete myslet o vybraných titulech, máte-li opravdu rádi filmy, stane se tato kniha pravděpodobně tou nejohmatanější ve vaši knihovničce. Sám jsem si na listování v ní vypěstoval slušnou závislost. (Čistě pro zajímavost: tady je ten seznam.)

Zatím všechny knihy, kterým jsem věnoval pár písmen, vyšly v průběhu posledních osmi let (což byl záměr), nedá mi to ovšem, abych nezmínil alespoň jednu z těch mnoha a mnoha starších: ROZHOVORY HITCHCOCK TRUFFAUT (1986). Bez debat jedna z nejlepších a nejpřínosnějších rozhovorových knih. Minimálně, bavíme-li se o filmech.

Jak jsem minule slíbil, na své si přijdou také milovníci čtení o filmech na pokračování, jinými slovy filmových časopisů. Za ten dlouhodobě nejkvalitnější a čtenářsky nejpřístupnější považuji měsíčník CINEMA, vycházející u nás od roku 1991. Nechybí v ní recenze aktuálních premiér, portréty, legendy, rozhovory či různě tématicky zaměřené články. To vše v podání těch podle mne nejlepších filmových publicistů (Vosmík, Fila, Šobr, Fuka, snad jenom ten Baldýnský schází). Od ledna letošního roku Cinemu na stáncích nepřehlédnete díky bílému orámování obálky. Co nejspíš některé odradí je cena 98,-, ale věřte mi, ta kvalita za to stojí. Dalším časopisem od C je CINEPUR, vycházející od roku 1997 každý druhý měsíc. Méně barevný, méně obrázkový, více odborný. Za 55 Kč si jej můžete koupit v některých knihkupectvích (předplatné je v tomto případě asi schůdnějším řešením). S trochou štěstí pak můžete natrefit také na FILM A DOBU nebo ILUMINACI, pro ty nejvíc hardcore cinefily.

Toliko čtení o čtení o filmech v českém jazyce, doufám, že vám trochu, či alespoň trošičku rozšířilo obzory, případně inspirovalo ke koupi/půjčení některého z doporučovaných papírových produktů. Pouhé sledování filmů je totiž příliš pohodlné.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s