Letní pecky

Posted: 17. 6. 2008 in různé, tipy

aneb jak přežít a užít parné dny

Pětatřicet stupňů ve stínu. Sluncem opražená záda probodávají ostré paprsky. Dusno asociuje dýchání ve vakuu. Čúrky potu stékají po těle. Škvaření. Ledové kostky roztály, osvěžující nápoje došly, klimatizace, mrcha jedna, chcípla. Poslední naděje se rozprostírá na obzoru jako oáza uprostřed pouště. Klimatizované multikino! Jenom vybrat vhodný film, při němž dáte odpočinout jak tělu, pozvolna přecházejícímu do kapalného skupenství, tak mysli, velice vzpurné, jde-li o přemýšlení.* Tady je pár tipů pro blížící se měsíce, buďte připraveni:

26.6.
Již příští týden vezmou naše kina čelním útokem Angelina Jolie, Morgan Freeman a James McAvoy. V akční smršti Wanted ruského režiséra Timura Bekmambetova (Noční/Denní hlídka) si McAvoy zahrál v rutinně zatuhlého nuďase, který se díky dvěma mentorům (Jolie, Freeman) doví cosi o rodinném podniku svého otce. Jak napovídá trailer, bude se střílet. Bude se hodně střílet. Film byl podle stejnojmenného komiksu z nemalé části natáčen v České republice.

3.7.
Den před dnem nezávislosti vstoupí do kin bok po boku mí dva největší favorité. Oba komediálně akční, jeden lákající na animovanou zvířenu, druhý na Willa Smithe. Kung Fu Panda by dle prvních kritik mohla být po řadě „pásovek“ opět solidně zmáknutým animákem pro celou rodinku a Hancock mistra epileptických akcí Petera Berga (Světla páteční noci, Královstí) slibuje krom velkoleposti také jiný pohled na život jiného superhrdiny.

10.7.
Premiérová dvojice z tohoto dne buď hodně zklame, nebo hodně potěší, nebo, což je nejhorší varianta, zapadne do průměru. Po nadšení chladících odkladech by si měla svých patnáct (a věřme, že i víc) minut slávy vychutnat Báthorička, velkonákladné „přepsání“ pověsti o Čachtické paní Jurajem Jakubiskem – Bathory. Trailer nic moc, ale může to se všemi svými papírovými přednostmi být naprostý propadák? To už spíše špiónská komedie Dostaňte agenta Smarta, která krom bezpochyby úžasné performance Stevea Carella přinese příběh založený na americkém seriálu ze 60. let. U nás samozřejmě nikdy neběžel.

17.7.
Ti, jež od adaptace komiksu Hulk v péči Anga Leeho očekávali mega podívanou po zhlédnutí filmu povětšinou s obtížemi hledali ta správná invektiva. Jejich žáhu by po pěti letech mohl zchladit Neuvěřitelný Hulk v režii z řetězu utrženého Francouze Louise Leterriera (Utržený ze řetězu, Kurýr 2). Co zní slibně, na scénáři se spolupodílel představitel titulní role Edward Norton. Méně mainstreamovou zábavu pravděpodobně nabídne další „divná“ komedie Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) Prosím přetočte, v níž Jack Black začne zářením svého mozku nechtíc mazat videokazety, jejichž obsah se následně rozhodne po svém znovu natočit.

24.7.
Do kin jde druhý film Akta X s výmluvným podtitulem Chci uvěřit. Nechci.

31.7.
Celých sedm let po druhé Mumii vznikla Mumie třetí. Její podnázev Hrob dračího císaře zavání čímsi šikmookým, což potvrzuje obsazení Jeta Liho nebo Michelle Yeoh. Nebude pochopitelně chybět ani Brendan Fraser. Kdo ovšem chybět bude, a kdo by mne na jinak zcela nelákající podívanou jistě nalákal, je Rachel Weisz. Nu, zdá se, že někdo v tom Hollywoodu přece jen ještě disponuje špetkou soudnosti. Režíroval Rob Cohen (Rychle a zběsile, xXx).

7.8.
Už i ti největší optimisté/cynikové pravděpodobně přestali věřit fámě, že oficiálně mrtvý Heath Ledger vystoupí s ďábelským smíchem a v masce Jokera na premiéře Temného rytíře. Neznamená to však, že půjde o špatný film. Christopher Nolan se již nějakou dobu profiluje coby režisér inteligentních akčních thrillerů a není důvod nevěřit v jeho schopnosti v souvislosti s batmanovským rendezvous číslo dvě (i když vlastně pět). No a muzikál Mamma Mia! podle muzikálu Mamma Mia!? Šestý smysl mi říká, že Meryl Streep by ve filmu blbějším než lumík nehrála, ale semínko pochybnosti v tomto případě vyrostlo v dosti košatý strom. Hairspray z loňského roku byl poměrně kvalitní, někdo si totéž myslí o hudbě ABBy, tak uvidíme.

14.8.
Do tuzemska dorachotí oplešený WALL-E (česky sofistikovaně přeloženo jako VALL-I), nový film Pixaru, který, bude-li nadále platit „Pixarovka od Pixarovky lepší“, přesáhne svými kvalitami měřitelné hodnoty a pár kritikům, nemajícím co kritizovat, způsobí srdeční kolaps.

21.8.
Máj v srpnu? Globální oteplování vážně postupuje tak rychle?

28.8.
Komedie ze sklonku léta s neskutečně dementním českým názvem Zohan: Krycí jméno Kadeřník bude pravděpodobně neskutečně dementní, ale pro její spjatost se jménem Judd Apatow věřím, že dementní tím vtipným způsobem. A kdyby snad ne, je zde celá hromada nezmíněných titulů, kterým můžete dát přednost a které vás svým artovějším zaměřením bezesporu nakojí. A taky jsou zde Vary a Uherské hradiště a… prostě PRÁZDNINY!

*(ale buďme realisté – stejně budou celé léto padat kroupy, prokládané vydatnými bouřkami)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.