Cena za něžnost *****

Posted: 23. 6. 2008 in film týdne

Film týdne (81)

Cena za něžnost

Pláč a smích a smích a pláč

Taky rádi nostalgicky vzpomínáte na chvíle, kdy jste prvně zhlédli své později oblíbené filmy? Cenu za něžnost, poprvé viděnou řádku let zpět v nestoudném dopoledním čase na nejmenované tuzemské stanici, si budu navždy pamatovat jako jeden z prvních (kdoví, ne-li první) filmů, při nichž jsem si festovně pobrečel. Napodruhé již zážitek nebyl natolik intenzivní, leč brečel jsem zas. Ale zároveň si vychutnával všechny ostatní přednosti tohoto brilantního dramatu k pár pousmáním, případně mimořádně hořké komedie. Záleží na perspektivě. Životní perspektiva Emmy (Debra Winger), mladé nezaměstnané ženy, je momentálně jednoznačně příznivá. Brzy opustí svou matku, brzy se vdá za Flapa (Jeff Daniels). Podle ní roztomilý univerzitní profesor, podle její svobodné matky Aurory (Shirley MacLaine) nespolehlivý floutek. Aurora není nejlepší matkou. Ví o tom, ovšem ve snaze být matkou lepší činí vše ještě horším. Tak jako tak, jejím radám není radno nepřikládat žádnou váhu.

Po svatbě následují děti, po dětech dům daleko od dosavadního domova. Opuštěnost „hnízda“ Aurora řeší ostýchavými známostmi s muži, jejichž pravé povahy zanikají pod nánosem přetvářky. Zásadní zlom do jejího život přinese teprve její soused, bývalý astronaut, nynější promiskuitní alkoholik Garrett (Jack Nicholson). Teprve po patnácti letech autonomního žití vedle sebe zjišťují, že jim sblížení nejspíš bylo souzeno. Neboť, jak známo, protiklady se přitahují. Výstřelky upjaté Aurory s mnohem živelnějším Garrettem se stávají vděčným tématem matčiných telefonátů s permanentně těhotnou dcerou. Zatímco jedna muže nachází, druhá ho ztrácí. A další, mnohem krutější tragédie teprve mlčky čeká za dveřmi.

Cena za něžnost je tak trochu ženský film pro muže, anebo možná mužský film pro ženy. Autorem románu i scénáře je muž, režisérem je muž a neexistence patriarchy, hlavy rodiny, je jedním z hlavních témat filmu, který lze vnímat také jako strastiplné hledání vhodného partnera. Chybějícího mužského elementu. Jestli si konec přeberete jako „všichni chlapi jsou k ničemu“, anebo jako „najdou se i výjimky“, záleží jenom na vás a nejspíš i na vašem pohlaví. Jádro příběhu každopádně tvoří komplikovaný vztah dvou žen, s jistou nelibostí zjišťujících, kolik toho mají společného. Není těžké si domyslet, že Aurora je taková jaká je, protože si musela projít podobnými peripetiemi, jakými si zrovna prochází Emma. Nejsilnější scény filmu obstarává právě vzájemná konfrontace MacLaineová a Wingerové. Od hádek, přes „pelíškovské drbání“ až k příliš pozdnímu pochopení. Obě dvě dámy hrají s maximálním důrazem na přirozenost a v intencích scénáře přecházejí od komediálních k vážnějším tvářím. Velká škoda, že na Oscara byly obě nominované v téže kategorii. Ani jedna ani předtím ani poté již nehrála s obdobným nasazením (nebudeme-li počítat muzikální výkony MacLaineové, kde šlo spíše o nasazení fyzické).

Jednoduchý jazyk snímků Jamese L. Brookse (kterého si tak rád pletu s rovněž režírujícím Albertem Brooksem) nám umožňuje lépe zachytit jemnou drobnokresbu postav. Těch mužských, stejně tak těch ženských. Bez pochopení alespoň jejich základních pocitů přijde film mnohým příliš všední, nenápaditý a ve své podstatě nudný. Tohle nejspíš platí o naprosté většině „pocitových vztahovek“. Minimálně z těch Brooksových je tato nejlepší. Výtečně vybalancované rodinné drama, které rozesměje i dojme. Nevadí mi, že má poměrně blízko ke kýči. I kdyby bylo jejím primárním cílem přimět své diváky k využití krabice papírových kapesníků, Cena za něžnost stejně jako současné jihokorejské romance dokazuje, s jakou grácií lze k tolik vysmívanému žánru romantických dojáků přistupovat.

Cena za něžnost (Terms of Endearment, USA 1983)
délka 132 minut

režie a scénář: James L. Brooks; kamera: Andrzej Bartkowiak; hudba: Michael Gore; hrají: Debra Winger (Emma Greenway), Shirley MacLaine (Aurora Greenway), Jack Nicholson (Garrett Breedlove), Jeff Daniels (Flap Horton)

95%

jak hodnotí jinde: ČSFD (87%), IMDb (7.3), RT (89%)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s