Temný rytíř *****

Posted: 28. 7. 2008 in film týdne

Film týdne (83)

Temný rytíř

Černá, bílá, Joker

Od událostí v posledním prvním Batmanovi uplynulo nanejvýš pár dní. V ulicích Gothamu narazíte s větší pravděpodobností na neumětelské napodobitele slavného bijce za spravedlnost než na hlavu některé z mafiánských organizací, které si ze strachu před temným přízrakem dávají dostaveníčka za bílého dne. Bruce Wayne ani přes četné jizvy svůj boj nevzdává, krom dosavadních spojenců – policejního komisaře Jima Gordona (Gary Oldman), věrného sluhy Alfréda (Michael Caine), batmanovské verze pana Q Luciuse Foxe (Morgan Freeman) – nachází dalšího v osobě nového prokurátora Harveyho Denta (Aaron Eckhart). Nad pevností jeho morálních zásad uznale smeká masku i Wayne, jenž mezitím dává dohromady síť na polapení většiny zločineckých es.

Zdánlivě bezchybný plán selže teprve v okamžiku, kdy do něj zcela nečekaně vtančí pošuk jménem Joker (Heath Ledger). Tenhle psychopat nerespektuje žádné mravní kodexy, nerozlišuje mezi dobrým a zlým, do nastoleného řádu hodlá vnést nekontrolovatelný chaos. Jako své schody ke slávě hodlá použít Batmana. Nastává období činů za hranici zákona a smýšlení mimo zaběhnutou logiku. Když se Bruce Wayne navíc stane třetím vrcholem milostného trojúhelníku, tvořeného dále jeho (ne)stálou přítelkyní Rachel (tentokrát Maggie Gyllenhaal) a zmíněným Dentem, je již jasné, že bude třeba přehodnotit cenu lidského života. Nejednou.

Pověst předcházející nejnovějšímu Batmanovi je luxusní. Po zhlédnutí Temného rytíře bych ji přirovnal k oslňujícímu blesku, po němž následuje sotva slyšitelné zahřmění. Nebudu zde rozpitvávat, mají-li na vyhoupnutí netopýřího muže do čela IMDb TOP 250 větší podíl fanoušci komiksů, či Heatha Ledgera, a zkusím k němu přistupovat jako ke kterémukoliv jinému filmu. Ale hned zkraje podotýkám, že to nebude snadné.

Prolog dle nepsaných pravidel masivních hollywoodských spektáklů zajišťuje představení padoucha, bez debat nejvyhlíženějšího padoucha posledních měsíců. Nástup Jokera není zrovna omračující, ale díky šikovně rozvrženému zločinu během pár minut víme většinu podstatného o jeho povaze a všechny další okecy jeho původu a důvodů jeho pošahanosti jsou jenom příjemným zpestřením a žádoucím prostorem pro Ledgerovu hereckou exhibici. Od prvních minut je nám četnými leteckými záběry představováno také hlavní působiště Jokerova (ne)přítele (viz níže) i epická šíře filmu. Mnoho postav, hafo prostoru pro všechny z nich a tématický i myšlenkový rozsah dost okázalý, aby se o Temném rytíři nestyděli psát v Cinepuru. Ne, vskutku to není typický letní blockbuster.

Podíl konverzačních scén svádí nikoliv k zařazení mezi akční thrillery, nýbrž mezi psychologická dramata. Je zde ovšem problém s onou psychologií – krom Harveyho Denta neprochází žádná postava výraznějším psychologickým vývojem. Titulní hrdina nanejvýš pár minut truchlí, aby se pak zvednul a pokračoval ve svém poslání. Důsledkem toho moc nefunguje ani druhoplánová romantika. Překvapivě ne kvůli hercům, ani kvůli scénáři, ale kvůli délce. Film mi vzhledem k šíři svého záběru přišel příliš krátký, potenciál mnohých scén nevyužitý. Dal bych přednost více slovům za cenu menšího množství akce. Jiný „film o zločinu“, vytlačený z první příčky mezinárodního TOP žebříčku právě Rytířem, Kmotra, asi málokdo vnímá jako akční. A neubližuje mu to.

Čím Temný rytíř hrdě ční nad většinu současné mainstreamové filmové produkce, je jeho pochmurnost par excellence. Nebýt pár drobných vtípků (v porovnání s jinými rozjuchanými komikovými filmy zde humor prakticky neexistuje), neváhal bych s přirovnáním k Fincherově ultratemné Sedmičce. Zdejší zlo je navíc (překvapivě) méně symbolické a více reálné – jako by se týkalo všech a číhalo v každém temném zákoutí. Po východu ze sálu mě přepadnul neuvěřitelně skličující pocit. Při množství denních scén to je i není poměrně překvapivé, neboť míra přítomnosti zhmotněného zla od první do poslední minuty nepolevuje.

Batmanovo nemesis, Joker, patří do vyvolené společnosti padouchů, kteří svou diváckou atraktivitou doslova ničí kladného hrdinu. Jak sám přiznává, zcela jej zničit nechce, přišel by o zábavu (a my také). Budí hrůzu a respekt kdykoliv jeho rozplizlý make-up ovládne plátno. Film okrádá o většinu veselých momentů, přičemž z humoru v jeho pojetí úsměv mrzne na rtech. Přejete si jeho smrt a zároveň netrpělivě vyčkáváte, kdy zase promluví. A když promluví o smrti, je v tom cosi dvojznačně tragického. Fenomenální Ledger dle předpokladů zastiňuje zbytek ansáblu, jeho stín však neubírá na výtečnosti výkonů ostatních. Velmi mile mne překvapil hlavně Aaron Eckhart, který hraje nejpřesvědčivější kladnou i nejpřesvědčivější zápornou postavu své dosavadní kariéry a zároveň v sobě značí dvojakost hrdinů, ke kterým můžeme vzhlížet.

K významu hrdinů a hrdinství se v nedávné době vyjadřovaly jiné snímky (například Eastwoodovy Vlajky našich otců), scénáristé Temného rytíře, bratři Nolanovi, ale navíc využívají superhrdinské pozice Batmana a rozlišují mezi hrdiny a Hrdiny. Film kooperuje se dvěmi světy, z nichž jsou sice oba fikční, ale jeden má přeci jen blíže k všední realitě. Průnik těchto dvou světů pěkně znázorňuje Gordonova těžko skrývaná pýcha, když může svému synovi sdělit, že tentokrát on zachránil Batmana, nikoliv opačně. Tento skrytý apel k divákům a k jejich vlastním hrdinským činům mi svou naivitou není tak blízký jako mnohem anarchističtější Wanted z nedávné doby, ale pravděpodobně osloví větší masy.

Některé scény poskytují i díky velmi dynamické kameře (na druhou stranu nijak zběsilému střihu) nebývale intenzivní prožitek. A například Batman stojící na hraně střechy mrakodrapu u klaustrofobiků nejspíš vyvolá menší závrať. Christopher Nolan se vypracoval na sebejistého režiséra, který vždy dokáže být nad režírovaným žánrem. Opět natočil sevřené drama a opět se nedokázal vyvarovat vícero koncům. Ten úplně poslední je excelentní a nabízí alternativu k předělávkám kdysi populárních titulů. V kontextu filmu nám totiž není představen jenom další westernový psanec, tenhle hrdina je vyzrálejší a bere na svá bedra všechny rozpory dnešního světa. Jinými slovy – vrací se do minulosti, aby lépe pochopil přítomnost.

Ani pár hodin po zhlédnutí si nedokáži do detailů vybavit žádnou akční scénu, vlastně se mi do paměti nesmazatelně neotiskla ani žádná scéna neakční. Nic natolik přelomového, originálního, či úchvatného, abych měl bezprostřední potřebu repete. Temný rytíř doznívá pomalu, na hollywoodský film až příliš pomalu, podobně jako zlo, o němž s takovým zaujetím pojednává, metastazuje do těla pozvolna. Vážně mi chvíli trvalo, než jsem si v hlavě srovnal všechny ty dialogy o mravní nevyzrálosti společnosti, která se nedokáže k smrti postavit čelem. Což jsem nečekal, což mě potěšilo a což mě zároveň přimělo přemítat nad kontraproduktivností obdobného počínání. Nezasloužil by si tak dobrý scénář být zužitkován ve filmu méně akčním a více koncentrovaném na to, co nám hodlá sdělit? Ve stávající podobě není Temný rytíř ani dost zábavný, ani dost přesvědčivý ve svých „proslovech“.

Mnohé nadchne, mnohé zklame. Revoluci nezpůsobí. Pro jeho výlučnost z běžné hollywoodské produkce, špičkové herecké výkony a řemeslné kvality, které nelze ignorovat, by ode mne bylo leda projevem namyšlenosti, kdybych ho nehodnotil pěti hvězdičkami. Nemohu jinak. Možná právě zde tlí jádro problému jménem nadhodnocení.

Temný rytíř (The Dark Knight, USA 2008)
délka 152 minut

režie: Christopher Nolan; scénář: Christopher a Jonathan Nolanovi; kamera: Wally Pfister; hudba: James Newton Howard, Hans Zimmer; hrají: Christian Bale (Bruce Wayne/Batman), Heath Ledger (Joker), Aaron Eckhart (Harvey Dent), Maggie Gyllenhaal (Rachel), Michael Caine (Alfred), Morgan Freeman (Lucius Fox), Gary Oldman (James Gordon)

90%

jak hodnotí jinde: ČSFD (96%), IMDb (9.4), RT (94%)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s