Klass ****

Posted: 4. 8. 2008 in film týdne

Film týdne (84)

Klass

Kolik bolesti a ponížení člověk snese?

Dostáváš přes hubu, kterou ve vlastním zájmu držíš zavřenou. Zas a znovu. Víš, že to bude jenom horší, že ti nikdo nepomůže, že tě postupně zničí. Jsi šikanován. Jako Josef, student střední školy. Když jde doprava, chtějí, aby šel doleva. Když jde doleva, chtějí, aby šel doprava. Přijde jim to zábavné. Mu nikoliv, ale raději mlčí… jak dlouho vydrží?

Klasická situace, obávám se, ale čekal bych ji spíše na základní, ne na střední škole, kam děj Třídy situovali estonští filmaři. Na určitých školách by k něčemu podobnému samozřejmě mohlo dojít, ale film vyznívá tak, že by k tomu mohlo dojít na kterékoliv škole, s čímž nesouhlasím. Josef není hloupý, v porovnání se svými spolužáky právě naopak. Spočívá v tom podstata jeho neoblíbenosti? Těžko říct.

Třída neřeší příčiny, v rámci dosažení silnějšího dramatického efektu sleduje výhradně následky. Teprve v závěru dochází k přehodnocení a zjištění, že jsme vlastně celou dobu sledovali právě příčiny, nevýrazné psychologické prokreslení charakterů to ovšem neomlouvá. Můžeme jenom vést spory, proč jsou na jedinou výjimku všichni okolo Jozefa buď zlí, nebo lhostejní.

Jak napovídá oživující dělení na kapitoly a videoklipový tmel mezi nimi, režisér Ilmar Raag dobře věděl, pro koho Třídu natáčí, na koho chce apelovat. Na mladé diváky, kteří se snadno vcítí do rolí dvou hlavních hrdinů. Je to smutné, ale jistou formu šikany zažilo větší množství mladých, než většina společností ochotně připouští. Svědčí o tom velká obliba tohoto i jiného filmu o šikaně, švédského Zla.

Z příběhu nečouhají žádné nadstandardní dějové nitky a veškerý důraz je kladen na ten nejsilnější prožitek, jaký jen dokáže filmové médium vyvolat. Posledních pět až deset minut bylo jako mít na hlavě kýbl, do kterého někdo bez ustání mlátí. Podobný zážitek skýtal Let číslo 93. Stejně silné, ale tentokrát navíc zvláštně osvobozující. Což je hrozné. Ještě horší je, že ani nic tak drásavého nejspíš nepřiměje lidi u moci k radikálním změnám. Mnohem snazší je říct si „však oni z toho vyrostou“. Oponoval bych s „kolik lidských životů to bude stát?“.

Všechno bolí dvojnásob s vědomím, že k tomu všemu vážně došlo.

Klass (Estonsko, 2007)
délka 99 minut

režie a scénář:
Ilmar Raag; kamera: Kristjan-Jaak Nuudi; hudba: Martin Kallasvee,Paul Oja, Timo Steiner; hrají: Vallo Kirs (Kaspar), Pärt Uusberg (Joosep), Lauri Pedaja (Anders), Paula Solvak (Thea)

85%

jak hodnotí jinde: ČSFD (89%), IMDb (8.4)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.