Kritika kritiky

Posted: 7. 8. 2008 in různé

Patří k lidské přirozenosti, že rádi kritizujeme. Patří k lidské přirozenosti i bezohlednost při onom kritizování?

Ten jev sleduji již pár let, ale teprve tento starý, mnou čerstvě objevený článek na webu Reflexu a „kauza Čulík“, mne přiměli něco napsat. Nelze si nevšimnou, že českým (a možná i zahraničním, nemohu posoudit) internetem se jako chřipkový virus šíří zlá, útočná a často nepodložená kritika. Není nic snazšího, než poskládat na jeden řádek snůšku nadávek, podložených často pouze tím, že nesouhlasím s autorem textu. Dobrých devadesát procent „tvrdých kritiků“ svou totožnost tají, jakkoli pisatele (mnohdy i osobně) znají. Ptám se – k čemu to je?

Smyslem kritiky by mělo být kultivovaně poukázat na chyby, jichž se autor dopustil a pokud možno hodit do placu jiné, dle kritika lepší řešení. Jenže kdo si s touto činností, vyžadující mimo jiné velmi neoblíbené přemýšlení, dá dobrovolně práci? Pár vulgárních výrazů má přece mnohem větší údernost. Co na tom, že člověka, kterého hanobí, nanejvýš naštvou a odradí od další aktivity. Nejspíš půjde o individuální problém – mnozí mají dar mávnout nad hloupými a neobjektivními výkřiky rukou.

Je normální, že různí lidé mají na různá témata odlišné názory. Jenže největší záludnost názoru spočívá v tom, že jej může mít každý. Což ne vždy domyslí do důsledku jak kritizovaní, tak kritici. Kdyby se striktně dodržovala zásada „piš jenom o tom, čemu rozumíš“, někteří grafomani (jako třeba já) by velmi těžko hledali témata. Stejně tak to neplatí na opačné straně, ačkoliv kritizující mají často mylný dojem, že rozumí všemu lépe. Nechť si každý píše o čem chce, ale musí počítat s následky a doufat v soudnost osoby, která jeho neznalost prokoukne. I naprostou nepoučenost lze přeci shodit elegantním vtípkem (jako to uměl Winston Churchill), aniž bychom sáhli rovnou po ironii (slovy Davida Brenta „nejnižší formě humoru“).

Hlavní problém tupého hanobení bych kromě internetové anonymity a impulsivnosti povahy (někdy opravdu stačí napočítat do deseti) viděl v lenosti. Klasická situace: „Mohl bych důvody své naštvanosti pěkně rozepsat a podložit rozumnými argumenty, ale bude to k čemu? Těžko“. Velký omyl, kterého se někdy dopouštíme všichni. Každý přece zvládne dát dohromady několik řádků, poukazujících, co konkrétně by mohlo být lepší. A těch několik řádků, třebaže kritických, vždy potěší. Co potěší ještě víc a na co je (opět z lenosti i strachu, aby autor nenabyl příliš vysokého sebevědomí) mimořádně obtížné narazit – chvála. Lhostejnosti k emocím druhých v nejlepší tradici dr. House není přikládáno mnoho pozornosti a asi vážně žijeme v době, kdy se pozitivní přístup, imaginární poplácání po zádech, nenosí. Cynismus, sobeckost, neochota porozumět (vůl je autor, nikoliv já). Když se mi do rukou dostala slavná příručka Dalea Carnegieho Jak získávat přátele a působit na lidi, bylo smutné zjistit, k čemu nabádají hned první dvě pravidla: Nekritizujte! a Upřímně chvalte! Copak nám vůbec nezáleží, jak působíme na lidi? Anebo na internetu již fungují docela jiná pravidla než v normální mezilidské komunikaci? A vážně na tom nechceme nic změnit?

(Tento text jsem nepsal abych nějakým způsobem obhajoval své výplody, přesto počítám s tím, že někdo napíše připomínku (hemžící se pod Potůčkovým článkem jako breberky) ve smyslu „nesneseš kritiku“. Obecně mi přijde poněkud zvláštní, když se o člověka očekává, že bude snášet něco neodůvodněného.)

Reklamy
Komentáře
  1. Dee.misa.k napsal:

    Kéž by tak tvůj článek otevřel všeznalým pisálkům oči.

    Představ si, jak tě lehce poplácávám po zádech a pronáším něco ve smyslu „Dobře jsi to napsal, výstižně a pravdivě, tak jak je to zkrátka dobře“.

  2. Matty napsal:

    Na to můžu napsat jediné: děkuji.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s