Spy Game *****

Posted: 30. 8. 2008 in recenze

Ovládá hráč pravidla, anebo pravidla hráče?

Jaký je v kostce život agenta CIA? Několik desítek let aktivní služby, během kterých budete mít problém zachovat si zdraví a vážnější vztah, pak jenom vyhlídky na slušný důchod a vlastnictví nějakého nenápadného ostrůvku v Bahamách. Žít v ústraní. Nebýt vidět a přitom zachraňovat svět. Toma Bishopa (Brad Pitt) podobná perspektiva netěší. Ono ho momentálně netěší nic, neboť byl zajat Číňany, kteří mu s pasivním přispěním CIA nejspíš za pár hodin vystřelí mozek z hlavy. Ale než (a pokud) k tomu dojde, prožijeme s ním spoustu nervydrásajích okamžiků (s Bishopem, ne s jeho mozkem). To bylo tenkrát ve Vietnamu, v sedmdesátém pátém… .

Ale podstatnější je pro nás rok 1991: Tom Bishop byl během jedné drobet neoficiální akce zajat a pokud někdo něco včas neudělá, bude taky zabit. Jediný, kdo chce něco udělat, je agent Nathan Muir (Robert Redford), Bishopův mentor, který jej zlanařil pro práci v CIA a který má jeden den do důchodu. Šéfové CIA hodlají Bishopa v rámci vyšších zájmů (prachy) tiše a pohodlně odstranit. Aby vytvořili jeho psychologický profil, přesněji aby zabili čas a imitovali nějakou aktivní činnost, pozvou si na kobereček Muira, jenž nad ním bděl při většině operací v terénu. Začíná dlouhý dialog, během kterého bude spousta času na flashbacky i pokoutnou spasitelskou činnost.

Jak vidíte, není snadné psát o ději Spy Game a nezamotat se do něj. Také zde ovšem platí nepsaná poučka, že čím komplikovaněji to vypadá na papíře, tím prozaičtější je skutečnost. Jádro příběhu tvoří snaha jednoho agenta zachránit život jiného agenta, četné flashbacky pak rekapitulují dosavadní vztah těch dvou. Ačkoliv Tony Scott sem tam třikrát za deset vteřin prostřihne mezi přítomností a minulostí, nebudete mít problém s orientací. Zcela jistě ne a pokud snad ano, věřte mi, nemá smysl to řešit, o děj jde až v druhé řadě. Kvality Spy Game tkví v dokonalém zvládnutí filmového řemesla. A v hereckých výkonech dvou sympaťáků, mezi nimiž vězí propast několika generací.

Nathan Muir ví, jak to v tomhle džobu chodí. Ví to i jeho v pořadí čtvrtá manželka (tuhle dezinformaci zveřejňuji, abych vás nepřipravil o jeden nečekaný vtípek) a kdo má nevyužitý talent a neví, ten brzy zví. Spojené státy rády uklízejí nepořádek. Ne nutně na vlastním dvorku, ne nutně ve prospěch „uklízené“ země a téměř vždy dělají pořádek za cenu nemalého bordelu. Takhle to chodí, takhle to je a jestli vám to nejde k duhu, máte smůlu, protože oni zachraňují svět a na svůj píseček si neradi pouštějí někoho dalšího. Tom Bishop nedokáže přihlížet utrpení nevinných v rámci nic a přesto vše říkajícího vyššího zájmu. Nechce zabíjet a přihlížet smrti, je proto nepohodlný a jeho smrt žádoucí. To oni udávají pravidla, to oni určují škodnou. Jestli nechcete být další položkou na seznamu, raději tento fakt pokorně akceptujte.

Spy Game není žádnou politickou satirou. Scénář Michaela Frost Becknera se ve svinstvu, které nevidíme, protože ho vidět nechceme, jen tak lehce nimrá a jestli na naše svědomí v některých momentech apeluje více, pak hlavně zásluhou obsazení „angažovaného“ Roberta Redforda. Spy Game je perlou moderního špionážního filmu, promyšleným chvalozpěvem na flashback a především výtečnou zábavou. CIA můžeme brát klidně jenom jako záminku k častému střídání atraktivních prostředí. Hong-Kong, Bejrút, SRN, Vietnam – tam všude bylo v uplynulých třech dekádách třeba zjednat pořádek. Rozpočet ve výši 92 milionů dolarů dává vědět, že tvůrci nemuseli dlouho otálet, zda-li hledat rozumné (čti levné) alternativy, nebo natáčet přímo v těchto zemích.

Záběry o průměrné délce 2,5 vteřin asi nepřekvapí, vždyť je to film Tonyho Scotta, toho blázna, který z miniaturních kousků složil Domino. Co překvapí, je kompaktnost snímku. Jistě, jestli nepřistoupíte na scenáristovu hru a budete si zas a znovu zatvrzele mrmlat „všechny ty flashbacky jsou zbytečné, zbytečné a samoúčelné“, nějaká kompaktnost vám může být ukradená. Jde-li o můj pohled na věc, nestačil jsem žasnout. Tohle že natočil ten pán, který jindy mívá ukrutný problém udržet myšlenku a jeho filmy se tříští do nesouvislých celků? Jo, no jo! Nejsou to jednotlivé scény, nýbrž pozadí, do kterého byly zasazeny. Jednoduše mě nezajímalo, co je teď a tady, jenom, že jde o součást něčeho většího, od čeho nedokážu odpoutat pozornost.

Na vyloženě akční momenty zavadíte zřídkakdy, Scott nicméně dokáže akčně a poutavě zrežírovat i prachobyčejný rozhovor dvou lidí na střeše nějaké budovy. Často, rád a nikoliv bezmyšlenkovitě střídá barevné filtry, pohrává si s hloubkou obrazu a sem tam jen tak mimoděk přihodí nějaký interní vtípek (pomeranče – Kmotr). Jeho mnohovrstevnatá hra s obrazem mě až do závěrečných titulků neomrzela také díky slušivému hudebnímu aranžmá Harryho Gregson-Williamse (takhle zní adrenalinový soundtrack!) a (pochopitelně) díky hereckým hvězdám té největší exkluzivity. Herci, kteří si umí podmanit diváky během pár minut ve filmu režiséra, který vás dostane do kolen hned úvodní rozehřívací akcičkou – já fakticky marně přemýšlím, co chtít víc a co naopak ubrat a vytknout.

OK, pořád před sebou máme „jenom“ špionážní thriller, ale jestli v tomto subžánru existují nějaké mety, Tony Scott je zdolal. Přiznávám, že pro jeho filmy mám slabost, za kterou se stydím a rád je nadhodnocuji. Mým pěti hvězdičkám proto nemusíte přikládat žádnou váhu. Ale můžete.

Spy Game (USA 2001)
délka 126 minut

režie: Tony Scott; scénář (podle vlastní knihy): Michael Frost Beckner; hudba: Harry Gregson-Williams; kamera: Daniel Mindel; hrají: Robert Redford (Nathan D. Muir), Brad Pitt (Tom Bishop), Catherine McCormack (Elizabeth Hadley)

90%

jak hodnotí jinde: ČSFD (73%), IMDb (6.9), RT (65%)

Reklamy
Komentáře
  1. Káta napsal:

    Nejlepší film v mém životě!!!!!!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.