Den cvoka *****

Posted: 1. 9. 2008 in film týdne

Film týdne (88)

Den cvoka

To be, kurva, or not to be?!

Některé dny za moc nestojí. Některé týdny za moc nestojí. Některé životy za moc nestojí. Adam Miauczynski (Marek Kondrat), polský učitel ve středních letech, jeden takový žije. Den cvoka, komedie, která by se mohla stát kultem, názorně ukazuje, že zdaleka není sám.

Ráno: sbíječka namísto budíku. Ukázkové probuzení do dalšího blbého dne. Lenost vstát, zvlášť s vidinou povinností, které je třeba vykonat. Série do extrému dovedených očistných rituálů, příprava předem naplánované snídaně, završená nešikovným roztrhnutím pytle s kukuřičnými lupínky. Rázem je jimi pokryta celá kuchyňská podlaha. Následuje po okraj naplněný hrnek kafe, jehož vychutnání zabrání soused pouštějící na plný barák Chopina. Den začíná, víra, že bude jiný než ty předešlé, umírá.

Celý proces ranního vstávání a přemlouvání se k nějaké aktivitě, potažmo celý film doprovází útrpný komentář hlavního hrdiny. Necenzuruje, co si myslí, je naštvaný na celý svět, má důvod a dobře ví, čí je to vina – jeho vlastní. Práce ho nenaplňuje, manželka ho opustila, syn ho ignoruje, o matku se strachuje, ač by ji nejraději zabil. Jak s trpkostí poznamenává, v životě dokázal jediné – nebýt komunistou. Neštěstí stíhá neštěstí, z Adamova subjektivního pohledu vůbec nic nevychází. Dříve či později vám dojde, že tenhle chlapík je příliš v háji, abyste se mu škodolibě nesmáli. Dříve či později vám dojde, že se smějete sami sobě.

Svým „fuck everybody“ přístupem připomíná režijní počin Marka Koterského díla naštvaných britských režisérů hnutí Free Cinema, kteří však zanevřeli na humor a nespokojenost s celou společností vypouštěli do éteru skrze mladší postavy (jeden z nejznámějších filmů z této skupiny, Ohlédni se v hněvu Tonyho Richardsona vysílala nedávno ČT). Takřka apokalyptickým chápáním světa, kdy je všechno zlé a může to být jedině horší, jsou proslulé také mimořádně kruté komedie Nahý (r. Mike Leigh) a Písně z druhého patra (r. Roy Andersson). Žádný z uvedených filmů mi každopádně nepřišel ani z poloviny tak výstižný jako Den cvoka, protože takhle to prostě je, tohle je život a já ho nejspíš žiju právě teď a tady.

Lidé pobíhající zmateně v kruhu jen proto, že v něm zmateně pobíhají všichni. Každý se cítí být oprávněný mít blbou náladu a znásobit ji, pokud je na své nevhodné chování upozorněn. Zákony pomalu slouží jenom k tomu, aby se obcházely. Každý někomu závidí, nikdo nikomu nepřeje nic dobrého. Televize bourá veškeré hranice dobrého vkusu, politici se přetahují o kus moci, o kus ničeho. A všude jsou psí hovna.

Nařčení z negativismu je na místě, vždyť každý si život žije a vnímá po svém. Mnozí jsou maximálně spokojeni a nic z uvedeného je netrápí, ale nesvědčí obliba filmu právě o nevýjimečnosti tragických případů jako Adam? Den cvoka samozřejmě pracuje s nadsázkou, někdy uniká až k nadreálnému podobenství (prakticky celá pasáž u moře, antisousedská modlitba), ale zároveň v sobě nese obrovský kus pravdy a mnoha lidem umožní vidět sebe samé či alespoň své blízké.

Od toho, jak moc k tělu si jeden den jednoho dobrovolného loosera připustíte, jak moc osobně jej budete prožívat, se bude odvíjet také četnost a intenzita smíchu. Za sebe mohu bez dlouhého váhání hovořit o nejvtipnější viděné komedii za spoustu let (když nad tím přemýšlím, opravdu za SPOUSTU let). Ke konci jí sice dochází dech, více spoléhá na laciný humor a ač dle očekávání neodpovídá na otázku „a co dál?“ (odpovědět si musíte sami), mohla by neodpovídat úderněji. Stejně si nesmírně cením něčí odvahy konfrontovat diváky bez příkras a bez útěšného hlazení po srsti s tou strašlivě nepříjemnou mrchou jménem pravda. Sice zábavnou, humornou formou, ale budete-li brečet smíchy, vězte, že ty slzy jsou stejně hořké.

Den cvoka (Dzien Swira, Polsko 2002)
délka 93 minut

scénář a režie:
Marek Koterski; hudba: Jerzy Satanowski; kamera: Jacek Blawut; hrají: Marek Kondrat (Adam Miauczynski), Janina Traczykówna (Adamova matka), Michal Koterski (syn)

90%

jak hodnotí jinde: ČSFD (88%), IMDb (8.3)

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    Mnohe veci, si clovek po tomto filme uvedomi…trebars len tych malych gizdov, co stale stebocu…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s