Leopardí žena *****

Posted: 8. 9. 2008 in film týdne

Film týdne (89)

bringin up baby

Já budu mluvit až vám z toho zkudrnatěj vlasy

Těžko určit, jestli je schopnost rychle mluvit darem či prokletím. Nikdo nevydrží poslouchat věčně a pak – trpělivost posluchačova má také své meze. Nepostrádá-li však ono mluvení šmrnc, šarm a vtip, i 102 jim naplněných minut uteče s přehledem dostihového šampióna. Nic to nemění na faktu, že poslouchat ještě hodinu, rozskočí se mi hlava.

K popisu zápletky Leopardí ženy bohatě vystačí 15 slov: do předvídatelného života decentního antropologa (Cary Grant) vtrhne nepředvídatelná „dáma“ (Katharine Hepburn) a ochočený leopard. Třebaže ji on od prvních minut nemůže vystát, snadno uhádnout, k čemu to celé přes řadu nedorozumění, mnohohlasých hádek a nepřehledných pokusů o dopadení živého (!) leoparda dosviští. Zvolené sloveso doufám dostatečně vystihuje rychlost filmu, který je prakticky nemožné sledovat s nepolevující pozorností.

Jak se na klasického zástupce žánru screwballových komedií sluší, dvoj a více smyslné dialogy jsou vedeny nepřetržitě, každičká jednoduchá situace je slovně zužitkována do posledního vtípku, aniž by autoři někdy vyškrabovali ze dna pomyslného hrnce nápadů. Sledovat Leopardí ženu s titulky snad ani není v silách anglofonně nezoceleného jedince. Jindy jím pohrdám, ale tentokrát musím českému dabingu vyseknou hlubokou poklonu, bez něj bych tomu pokusu o verbální atentát, té slovní verzi turbovrtulového motoru, dlouho čelit nedokázal.

Neméně důležitým předpokladem nonstop svištící komedie daného druhu jsou herci, mezi nimiž by, nepravděpodobným situacím navzdory, měla zafungovat obyčejná mezilidsky-vztahová chemie. Vedle rovnicí nevyjádřitelné série bouřlivých reakcí, způsobených kombinací (ne)výrazného charismatu Caryho Granta a (ne)skrývaného sex-appealu Katharine Hepburnové, bledne (či rudne?) i takové přirovnání k výbuchu TNT. Po celou dobu si zvládají, což je dnes velmi vzácné, lézt na nervy, aniž by začali lézt na nervy divákovi.

Hepburnová představuje právě ten typ silné, byť velmi, velmi svérázné ženy, kterými o pár desetiletí později vešly v milost i nemilost diváků Diane Keaton nebo Barbra Streisand, hlavní aktérka volného remaku Leopardí ženy, neméně geniálního Co dál, doktore? Petera Bogdanoviche. Cary Grant, Hawksem modelovaný podle „němého“ komika Harolda Lloyda, na sebe povětšinou strhává menší část pozornosti, ale tím zábavnější jsou scény, kdy na sebe strhává pozornost veškerou (slavná exhibice v dámské županu, vyšperkovaná vůbec prvním a vtipně hřičkoidním použitím výrazu „gay“).

Při umocnění všech uvedených, bezesporu potěšujících skutečností jménem režiséra Howarda Hawkse, proměňujícího filmy všech žánrů v žánrové klenoty, se nechce věřit, o jaký propadák v době vzniku šlo. Samotný Hawks byl vyhozen z produkční společnosti RKO a Hepburnová, označována za „jed pro komerční úspěch“, hned první z komediálních rolí málem pohřbila svou kariéru. Hawks si nečekaný krach vysvětlovat přílišnou potrhlostí postav, paradoxně možná právě tím, co léta, filmové kritiky i diváky všech vývojových stádií přimělo vyzdvihnout Leopardí ženu na piedestal nejen nejlepších režisérových filmů, ale nejlepších filmů vůbec.

Kdykoliv mi budou docházet slova, rád si tohle setkání mistrů světa v rétorice zopakuji.

Leopardí žena (Bringing Up Baby, USA 1938)
délka 102 minut

režie: Howard Hawks; scénář: Dudley Nichols, Hagar Wilde; kamera: Russell Metty; hudba: Roy Webb; hrají: Katharine Hepburn (Susan Vance), Cary Grant (Dr. David Huxley)

90%

jak hodnotí jinde: ČSFD (81%), IMDb (8.0), RT (94%)

Reklamy
Komentáře
  1. Milan píše:

    Výborný film. Jen dost mrzí, že jsem ho nestihl hned od začátku 😦
    Nevíte jde by se dal sehnat?

  2. Matty píše:

    Když pominu možnost film různými pokoutnými způsoby stáhnout (české titulky ovšem nejsou k dispozici) a možnost televizní reprízy, asi – stejně jako u spousty jiných skvělých filmů – není jiné šance, než se poohlédnout v zahraničí: http://www.amazon.com/Bringing-Up-Baby-Two-Disc-Special/dp/B0006Z2KX4/ref=pd_bbs_sr_1?ie=UTF8&s=dvd&qid=1224085439&sr=8-1

    Ale třeba překvapí nějaký český distributor a po nedávném Příběhu z Filadelfie vydá na DVD také Leopardí ženu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.